Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Allview X1 Xtreme Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
[ http://androinfo.ru/wp-content/uploads/2014/03/IUNI-U2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Smartphone Single SIM (Micro SIM)
Display 4,7” Sharp IPS OGS Full HD, 469 ppi, LTPS
CPU: Qualcomm 2,15 GHz, Quad Core
GPU: Adreno™ 330/450MHz
Camera foto principala 16 MP cu Autofocus OV16825, filmare Full HD,
filtru antireflexie, UV si IR
Camera foto secundara 4 MP OV 4688, 2 µm pixel
Memorie RAM: 2 GB
Memorie Flash: 16 GB
Wi-Fi 802.11ac (5G Wi-Fi)
Android 4.4.2
DTS, Amplificator audio Yamaha
Culori : verde , argintiu
Disponibil pe baza de precomanda. Livrarile vor fi realizate incepand cu data de 19 decembrie 2014. http://allview.ro/sh...i-argintiu.html

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8jt6UiZuoeo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 23 November 2014 - 21:16.


#2
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
pe hartie la banii astia e wow (900 lei)

Edited by robert8197, 23 November 2014 - 21:28.


#3
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Panarama asta de telefon merita 200 ron, am scris bine 200 max.
Astia de la visual-fan au numai porcarii si cer  o gramada de bani.

Edited by leomagic44, 23 November 2014 - 21:33.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
1. La 137mm lungime si 66 latime, numai mini nu este - interes 0 pt. cine vrea compact, mai ales avand in vedere ca Sony Z1 compact si Z3 compact, sunt si ele prea mari la 127mm, chiar daca au 1 cm mai putin...

2. Z1C si Z3C au Adreno 330 pe rezolutie HD simplu, nu full HD, deci X1 E M are performanta mult mai mica pe full HD.

3. Design prea simplist, nu este atragator in general si cu atat mai putin nu este cool...

4. Nu are buton de camera foto.

Edited by loock, 23 November 2014 - 21:42.


#5
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
mazeta asta de telefon nu merita mai mult de
160 sau 165 de ''oiro'',
nu merita mai mult
de 700 de lei

#6
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
ce cumparati voi ma cu 2 gb ram  la 900 lei? z1 costa 1400

#7
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Chiar ma miram cum pot bajetii sa-l scoata la 900 RON cand l-am gasit pe Pandawill la 236$ (~850RON), apoi am citit asta:

http://www.androidhe...u3s-launch.html

Se pare ca la ei, minunea costa mai nou doar 163$ (~580RON). Mai adaugam si TVA-ul si se face 720RON. Ceea ce reiese ca marja lor de "profit" este de 20% (vb aici de produsul redus la 900RON si nu tinem cont de costurile operationale/marketing din tara).

LE: Pe de alta parte, ar merita luat din China la 580RON (+ max 50-60RON taxe), daca ai putea beneficia de suportul software de la Allview.
Apropos, cum sta Allview la upgrade-uri software, ar primi macar Lollipop ?

Edited by lyanna, 23 November 2014 - 22:00.


#8
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
Specificatiile si pretul telefonului sunt decente , fiabilitatea e cu semnul intrebarii Posted Image Altele : Iuni este noul nume sub care se vand flagship-urile companiei Gionee . Cica ambitia lor este sa ajunga din urma Xiaomi , chiar au lansat propria versiune de Android care se numeste IuniOS si care ar trebui sa concureze cu MIUI . Interesant ca IuniOS este disponibil si se poate instala pe mai multe telefoane (inclusiv pe Xiaomi) : http://en.iunios.com...osdownload.html

Edited by chflorin, 23 November 2014 - 22:02.


#9
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View Postlyanna, on 23 noiembrie 2014 - 21:49, said:

Chiar ma miram cum pot bajetii sa-l scoata la 900 RON cand l-am gasit pe Pandawill la 236$ (~850RON), apoi am citit asta:

http://www.androidhe...u3s-launch.html

Se pare ca la ei, minunea costa mai nou doar 163$ (~580RON). Mai adaugam si TVA-ul si se face 720RON. Ceea ce reiese ca marja lor de "profit" este de 20% (vb aici de produsul redus la 900RON si nu tinem cont de costurile operationale/marketing din tara).

LE: Pe de alta parte, ar merita luat din China la 580RON (+ max 50-60RON taxe), daca ai putea beneficia de suportul software de la Allview.
Apropos, cum sta Allview la upgrade-uri software, ar primi macar Lollipop ?

ai omis multe lucruri... printre care : pretul pandawill (parca a fost 200$) este pret de comerciant / pretul de achizitie en-gross pentru Allview nu este acelasi cu pretul de achizitie en-detail ... ce profit de 20% ? Allview are adaos de cel putin 60-70%. TVA-ul nu se ia in calcul decat de clientul final. Taxele vamale sunt 0.

ce suport software Allview?! Posted Image)) ma faci sa rad.
LE : nu te intereseaza suportul Allview (inexistent) atata timp cat marca asta (Allview) nu exista ca fiind producatoare de telefoane / tablete. Ai software din partea producatorului si custom ROM-uri din partea developerilor interesati de pocnitoare.

daca iti place modelul, ia-l din China...chit ca dai cu 100 de lei mai putin... nu dai 100 de lei degeaba. Bei niste beri cam juma' de luna si "butonezi" in draci la telefon.

View Postrobert8197, on 23 noiembrie 2014 - 21:43, said:

ce cumparati voi ma cu 2 gb ram  la 900 lei? z1 costa 1400

ia verifica ba Lenovo S8

Edited by veman, 23 November 2014 - 22:17.


#10
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Comparatie intre iuni u2 si xiaomi mi3
http://www.devicespe...arison/68a0ef03

La Iuni s-a cam muscat din cascaval:
n-are gyroscope/barometru
nu stie GLONASS (GPS-ul in versiunea ruseasca)
n-are radio
are o baterie cam slabuta.
nu are DLNA (banuiesc ca poti sa pui ceva app)
n-are NFC
microUSB nu poate fi folosit ca HDMI.

In schimb camera de la Iuni pare mai buna (pe hartie).

#11
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011

View Postveman, on 23 noiembrie 2014 - 22:16, said:

ai omis multe lucruri... printre care : pretul pandawill (parca a fost 200$) este pret de comerciant / pretul de achizitie en-gross pentru Allview nu este acelasi cu pretul de achizitie en-detail ... ce profit de 20% ? Allview are adaos de cel putin 60-70%. TVA-ul nu se ia in calcul decat de clientul final. Taxele vamale sunt 0.

ce suport software Allview?! Posted Image)) ma faci sa rad.
LE : nu te intereseaza suportul Allview (inexistent) atata timp cat marca asta (Allview) nu exista ca fiind producatoare de telefoane / tablete. Ai software din partea producatorului si custom ROM-uri din partea developerilor interesati de pocnitoare.

daca iti place modelul, ia-l din China...chit ca dai cu 100 de lei mai putin... nu dai 100 de lei degeaba. Bei niste beri cam juma' de luna si "butonezi" in draci la telefon.



ia verifica ba Lenovo S8
lenovo s8 am cutat si nu am gasit in Ro , iar mi3 costa 1.100 la emag

#12
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
pai si pentru ce trebuie sa gasesti in Romania? Suntem si noi putin baieti descurcareti sau nu mai suntem? In loc sa ne bucuram ca declara chinezu' 50$ si ne ofera free shipping .. + ca ne accepta la plata cu cardu' ori paypal, etc... noi ne lasam tepuiti de bisnitarii astia de la Allview? Pana acum x ani de zile ne plangeam ca nu putem face plata cu cardu' ori ca nu trimit in Romania sau eu mai stiu ce alte lucruri... posta, vama, etc... iar acum am ajuns sa cumparam logo-uri, manuale in limba romana si garantie... cu 3-500 de lei. Bravo ma !

#13
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
visual-fan = allview = psd = spertari (shpertzari)

#14
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View PostTeophileos, on 23 noiembrie 2014 - 23:00, said:

visual-fan = allview = psd = spertari (shpertzari)

nu stiu daca au legatura, dar ma rog... nu le am cu oamenii din politica. Totusi imi aduc aminte de o faza : cand un bisnitar din asta a dat o punga imprimata Allview (probabil made in China) lu' Basescu. S-a si impiedicat inainte.

#15
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011

View Postveman, on 23 noiembrie 2014 - 23:05, said:


Totusi imi aduc aminte de o faza : cand un bisnitar din asta a dat o punga imprimata Allview (probabil made in China) lu' Basescu. S-a si impiedicat inainte.

[ http://www.allview.ro/blog/wp-content/uploads/2014/03/IMG_8232.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
trance77

trance77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 18.08.2008
Un review Allview X1 Xtreme Mini marca LAB 501:
http://next.lab501.r...-x1-xtreme-mini

#17
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
Cu telefonul asta Allview pot participa la concursull ,, Bisnitarul anului '' si sunt sigur ca vor lua medalia de aur :) Cum sa ceri 13 milioane pe un telefon care l-ai luat de la chinez cu 163 de dolari (vezi http://www.gsmdome.c...le-now-just-163 )  . Altceva : si-au batut joc si de sistemul de operare , au sters IuniOs si au pus un android banal .

#18
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Bai ... dar pana la urma le mai livreaza sau ce fac ?! Lasa faptul ca vor castiga si ei carca de bani , ca vrem si noi un asemenea telefon !!! Numai ca acele comenzi pe Allview s-au blocat in asteptare si nimic nu au mai zis de atunci ... A trecut o luna si am cam avea nevoie sa schimbam jegurile de Samsunguri !(parere personala)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate