Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

dristor residence

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
shiffty

shiffty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2014
Buna seara,
As dori sa deschid un nou topic, legat de Dristor Residence. Initial din ce am vazut pe net, pe site-ul lor trebuia finalizat in decembrie, insa am trecut o singura data prin zona si parea ca mai au pana la finalizare. A fost cineva la vizualizare, cum se prezinta?
Multumesc mult!

#2
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
nu stiu de ce majoritatea care deschideti subiecte referitoare la ansambluri rezidentiale...sunteti la prima postare.
oricum denumirea "Dristor Residence" ma face sa ma gandesc la doua lucruri distincte : 1. shaorma de la Dristor si 2. ce denumire fascinanta ! Dristor... RESIDENCE !

de pe site : "complexul se afla în centrul unei zone extrem de linistite. Parcul Titan este la cateva minute de mers pe jos" ...pe bune? Pai eu am locuit pe Camil Ressu si fara ca sa ma alimentez cu cel putin trei beri nu ma duceam pe Baba Novac - Campia Libertatii, langa intrarea din Parcul Titan.

ps : residence-urile astea ar trebui construite exclusiv in jurul orasului, nu in mocirla... ca e un amestec total.. .shaorma cu de toate! la fel ca si hypermarket-urile. Centura Bucurestiului finalizata, cinspe' benzi ... si ajungi imediat la munca. Bucurestiul sa ramana pentru birouri si clubareala.

Edited by veman, 23 November 2014 - 19:25.


#3
shiffty

shiffty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2014

 veman, on 23 noiembrie 2014 - 19:20, said:

nu stiu de ce majoritatea care deschideti subiecte referitoare la ansambluri rezidentiale...sunteti la prima postare.
oricum denumirea "Dristor Residence" ma face sa ma gandesc la doua lucruri distincte : 1. shaorma de la Dristor si 2. ce denumire fascinanta ! Dristor... RESIDENCE !

de pe site : "complexul se afla în centrul unei zone extrem de linistite. Parcul Titan este la cateva minute de mers pe jos" ...pe bune? Pai eu am locuit pe Camil Ressu si fara ca sa ma alimentez cu cel putin trei beri nu ma duceam pe Baba Novac - Campia Libertatii, langa intrarea din Parcul Titan.

ps : residence-urile astea ar trebui construite exclusiv in jurul orasului, nu in mocirla... ca e un amestec total.. .shaorma cu de toate! la fel ca si hypermarket-urile. Centura Bucurestiului finalizata, cinspe' benzi ... si ajungi imediat la munca. Bucurestiul sa ramana pentru birouri si clubareala.


Abia azi am facut cont...si despre "ansamblul" asta nu am vazut sa fie vreunul deschis...ai dreptare legat pe parcul titan, nu are nicio legatura cu el, e o incercare penibila de a atrage cumparatori cred.
Pe mine ma intereseaza un apartament cu 3 camere, am trimis un mail la ei, si mi-au zis ca cel mai ieftin e 109000 euro (fara TVA)(din cate stiu eu, ar trebui sa fie 24% TVA) si 10000 euro locul de parcare (cam mult din punctul meu de vedere). Mai e ceva care ma nelamureste, in mail zice ca "Suprafetele apartamentelor sunt aproximative si sunt prezentate cu titlu informativ".

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

 shiffty, on 23 noiembrie 2014 - 19:49, said:

109000 euro (fara TVA)(din cate stiu eu, ar trebui sa fie 24% TVA) si 10000 euro locul de parcare
La o suprafață construită de 102 mp rezultă 1.300 euro pe mp inclusiv TVA. Mult, mai ales că în asta intra și balcoanele care, în mod normal, au preț mai mic, da' să zicem că-s doar 8 mp deci nu influențează cine știe ce. Și mă lasă rece că el dă TVA-ul statului - cumpărătorul scoate din buzunar prețul cu TVA.
Dacă prețul pe mp se menține înseamnă că apartamentul mare de trei camere e 196.000 iar cel de patru camere e 280.000! Îți cam faci casă de banii ăștia - pe un teren bunicel, o mobilezi și-ți rămîn bani și de petrecerea de casă nouă...

Altfel comparînd strict din punct de vedere apartamente trei și patru camere, e mai decent decît majoritatea altor "opere" recente. Mai au nevoie de oarece corecturi și/sau îmbunătățiri dar astea sînt fezabile și poate ieși ceva bun din ele.

 shiffty, on 23 noiembrie 2014 - 19:49, said:

"Suprafetele apartamentelor sunt aproximative si sunt prezentate cu titlu informativ".
Își acoperă spatele pentru cazul în care la final apartamentul are altă suprafață decît cea scrisă acum.
Și va avea pentru că nu s-a născut constructorul care să construiască o clădire la dimensiunile date în proiect.

#5
shiffty

shiffty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.11.2014

 radunic, on 23 noiembrie 2014 - 20:42, said:

La o suprafață construită de 102 mp rezultă 1.300 euro pe mp inclusiv TVA. Mult, mai ales că în asta intra și balcoanele care, în mod normal, au preț mai mic, da' să zicem că-s doar 8 mp deci nu influențează cine știe ce. Și mă lasă rece că el dă TVA-ul statului - cumpărătorul scoate din buzunar prețul cu TVA.

Pe mine ma interesa sa stiu suprafata utila, cea fara balcon, nu cea construita. Cand le-am trimis lor mail, ei s-au rezumat doar la
"Buna ziua,
Detalii legate de modalitatea de plata, suprafete, precum si modul de aplicare a TVA va pot furniza la intalnirea pentru vizionarea apartamentelor.
Dvs veniti sa vedeti apartamentele pentru a lua decizia cea mai buna.
O zi frumoasa"
NU inteleg ce ar s-ar feri sa dea detalii prin mail, NU stiu daca pe poza respectiva de pe site e SU sau SC.
Nu am fost nici sa vizionez, poate ma poate lamuri cineva cu detaliile legate de suprafete si materiale folosite.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Pe site dau suprafața construită cu si fără balcoane/terase. Din asta cam 80-85% e suprafața utilă.

Cît despre detalii prin mail, nuuuuu... E mult mai ușor de zăpăcit potențialul cumpărător față în față. Prin mail dacă nu-ți place ce citești dai "delete" și gata. Cînd ești în fața ăluia te citește mai ușor, știe cum să te învăluie și ce să spună poate, poate semnezi ceva.

#7
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 radunic, on 23 noiembrie 2014 - 22:15, said:

Pe site dau suprafața construită cu si fără balcoane/terase. Din asta cam 80-85% e suprafața utilă.

Cît despre detalii prin mail, nuuuuu... E mult mai ușor de zăpăcit potențialul cumpărător față în față. Prin mail dacă nu-ți place ce citești dai "delete" și gata. Cînd ești în fața ăluia te citește mai ușor, știe cum să te învăluie și ce să spună poate, poate semnezi ceva.

mh, sa pierzi vremea pe drumuri, sa te enervezi...de ce sa ii crute potentialului client timp si nervi?

eu cand citesc anunturi in care nu sunt scrise clar detaliile produsului/serviciului si pretul nu ma deranjez sa contactez firma. e clar ca au ceva de ascuns si ca scopul intalnirii fatza-n fatza e sa ma abureasca. in cazul asta furnizarea pretului fara TVA e deja un prim semn de tentativa de abureala. Posted Image

#8
palex89

palex89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.01.2014
Salut,

M-am interesat si eu de curand de un apartament de 2 camere sau o garsoniera acolo, momentan locuiesc la nici 5 minute intr-un apartament inchiriat si am zis sa incep cautarea cu blocurile noi din zona. In mail este specificat ca va fi locuibil incepand cu ianuarie 2015. Preturile in schimb mi se par foarte mari si nici compartimentarea nu este foarte reusita (semidecomandate, bucataria comuna cu livingul).

Va atasez oferta primita pe email (pe site nu sunt specificate preturile). Avand in vedere ca este aproape de mine probabil o sa-mi programez o vizita in curand, mai mult de curiozitate.

Attached Files



#9
alina_radu86

alina_radu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.10.2014
Buna,
Din cate am observat in urma vizionarilor, peste tot suprafata utila include si balconul/terasa. Pana la urma nu mi se pare o exagerare din partea lor, avand in vedere tendinta romanilor de a inchide terasele in fel si fel de modele, culori etc. Estetica in final o cunoastem cu totii de la blocurile vechi.

#10
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
O ruda a achizitionat o proprietate in acest bloc de curand cu planuri de oferit spre inchiriere.
Apropierea de metrou si faptul ca nu e nevoie de alta investitie initiala in afara de mobilare au fost factorii decisivi in alegere.

Din scurtele mele vizite:
1. Dezvoltatorul e un grec - nu stiu daca e de bine sau de rau
2. Blocul in constructie de langa a fost cumparat de acest dezvoltator si va fi si el finalizat - se mai curata zona
3. Pe unele laturi si la unele etaje privelistea e obturata de vecinii aflati la cativa metri (bloc ramas neterminat pe lateral dreapta, casa vecinului pe lateral stanga, in spate e un teren viran - deocamdata)
4. Spatiile comune sunt bine finisate si ample, ai loc cu mobila masiva de ex pe casa scarii
5. 2 lifturi dar cel din stanga se blocheaza mereu
6. Contorizarea utilitatilor se face in camerele tehnice pe pe hol [una pentru apa calda/rece/caldura, cealalta pentru curent (care e contorizat la parter), cablu/internet]
7. Interioarele nu sunt tencuite - peste betonul si zidaria initiale s-a placat direct cu rigips. Separarile interioare sunt la fel din rigips

#11
vufidehi

vufidehi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2017
Mai stie cineva cu blocul asta ce s-a intamplat? eventual din cei care au cumparat acolo, o parere?

#12
al3exyo

al3exyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.05.2014
Salutare ! Nu e nimeni pe aici sa ofere o parere din interior ? si eu intentionez sa achizitionez prin prima casa ceva in acel bloc si mi-ar fi fost de ajutor o parere ! Mersi !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate