Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa parter cu pereti portanti BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
tymonel

tymonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.01.2006
Va salut!
Asa cum spune si titlul topicului, avand in vedere faptul ca pe la anul am decis sa imi construiesc o casa, va provoc sa disecam subiectul care nu l-am gasit postat pe nicaieri, doar franturi de informatii si pareri pe ici-colo.
Planul meu este o casa cu un singur nivel,integral din BCA,  suprafata construita aprox 100 mp, 12m lungime X 8m latime, cu pod din grinzi patrate sau dulapi (tip framing). Locatia este in jurul Buzaului.
La baza alegerii este in primul rand pretul per total a constructiei; la ea o sa lucreze 2 colegi si prieteni care nu sunt la prima casa construita.
La baza topicului stau declaratiile si filmuletele celor de la Ytong:
Attached File  ytong.jpg   182.55K   76 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6zY5zu_wOnQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Avantaje:    costuri mai mici (fundatie mai usoara, adio stalpi/samburi , centuri, cofrat, etc)
Dezavataje:  probabil constiinta unora nu ar putea sa-i lase sa doarma intr-o astfel de casa, etc.


Va las pe voi sa completati cele doua categorii, daca este realizabil sau nu, etc.

Rog pe cei cu "caramida-i sfanta", "pierdere de timp", etc sa se abtina. Scopul topicului e de a prezenta motivat fezabilitatea sau infezabilitatea unei case integral (sau aproape integral) din BCA.

Edited by tymonel, 23 November 2014 - 18:50.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Reclama?Posted Image Posted Image Posted Image

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Am citit doar titlul
Nu exista pereti portanti din bca

#4
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Fara niciun OB sau FB?
No way!

#5
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014

 petre69, on 23 noiembrie 2014 - 19:06, said:

Am citit doar titlul
Nu exista pereti portanti din bca
Pentru unii exista....crezi ca le poti scoate ideea din cap?Posted Image
.........mergi frate la un arhitect,un structurist si te lamuresc aia. pe forum n-ai sa faci nimic.

''Rog pe cei cu "caramida-i sfanta", "pierdere de timp", etc sa se abtina. Scopul topicului e de a prezenta motivat fezabilitatea sau infezabilitatea unei case integral (sau aproape integral) din BCA.''
asta-i un fel de hai sictir...

Edited by brin, 23 November 2014 - 19:44.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 petre69, on 23 noiembrie 2014 - 19:06, said:

Am citit doar titlul
Nu exista pereti portanti din bca

Si eu stiam la fel.

#7
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Intamplator am citit acest topic de pe alt forum, ia legatura cu cel ce are o casa cam cum doresti sa faci dumneata.
Sper ca am voie sa fac asa ceva: http://www.misiuneac...stari-off-topic

#8
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
''la ea o sa lucreze 2 colegi si prieteni care nu sunt la prima casa construita
aaaa,acu' m-am prins. prietenii tai sunt aia doi din filmulet?

#9
tymonel

tymonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.01.2006
@myshyk - te asigur ca sunt doar o persoana care doreste sa afle daca este o solutie casa realizata integral din BCA
@petre69 -  atunci cei de la firma fabricanta de mai sus fac reclama mincinoasa? (nu tin cu ursul, dar banuiesc ca pot fi actionati in judecata daca iti faci casa cum o recomanda ei si iti cade in cap...pt reclama mincinoasa, etc)
@brin - imi cer scuze daca crezi ca iau caramida sau simpatizantii ei in sictir, nu asta a fost scopul meu; am vrut sa nu fie inca un topic BCA vs Caramida

@brin Si nu , nu sunt prietenii mei. Am dat intamplator peste filmulet.
Va inteleg scepticismul si banuielile vis-a-vis de intentiile mele, dar va asigur ca nu e cazul.

#10
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Ok,un structurist te lamureste pe deplin in ce priveste solutia preferata de tine. Am construit si eu ceva case pana in momentul de fata,chiar si pe a mea. Si chiar daca am ceva experienta in constructii cca.20 ani,n-am trecut peste structurist si am analizat impreuna solutiile cele mai eficiente dpdv constructiv. Aici intrand materialele,timpul de punere in opera,costuri,fiabilitate,etc, si mai ales rezistenta.

In principiu,orice chestie pusa una peste alta,sta in picioare. Problema se pune in anumite situatii gen cutremur,inundatii,furtuni,etc.

#11
tymonel

tymonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.01.2006

 brin, on 23 noiembrie 2014 - 19:56, said:

Ok,un structurist te lamureste pe deplin in ce priveste solutia preferata de tine. .
Cu siguranta. Anul asta nu am nici o sansa sa concretizez ceva, nu am cumparat nici macar terenul. Sunt in faza gasirii celei mai bune solutii calitate/pret.

#12
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012

 tymonel, on 23 noiembrie 2014 - 19:50, said:

@myshyk - te asigur ca sunt doar o persoana care doreste sa afle daca este o solutie casa realizata integral din BCA
@petre69 -  atunci cei de la firma fabricanta de mai sus fac reclama mincinoasa? (nu tin cu ursul, dar banuiesc ca pot fi actionati in judecata daca iti faci casa cum o recomanda ei si iti cade in cap...pt reclama mincinoasa, etc)
@brin - imi cer scuze daca crezi ca iau caramida sau simpatizantii ei in sictir, nu asta a fost scopul meu; am vrut sa nu fie inca un topic BCA vs Caramida

@brin Si nu , nu sunt prietenii mei. Am dat intamplator peste filmulet.
Va inteleg scepticismul si banuielile vis-a-vis de intentiile mele, dar va asigur ca nu e cazul.

Nu cred ca este reclama minicinoasa, dar dupa cutremurul de ieri de la ora 21.14, de 5.7 grade, nu cred ca vreun arhitect din romania isi permite sa iti puna in plan ideea ta, poate genul de case ca in reclama se face in tari cu risc scazut de cutremure si cu umiditate redusa, poare grecia, sau tari din  apropierea ecuatorului.
Eu sunt de acors cu ziduri din acel BCA, pare sa aiba o latime de peste 30 cm, dar pe o structura din cadre de beton, dupa care o izolatie corespunzatoare.
Deci iti poti face o casa din produsele prezentate de tine, dar, sa nu imi spui ca la usi si ferestre nu pui boiandrugi?

Edited by romulus69ro, 23 November 2014 - 20:04.


#13
tymonel

tymonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.01.2006
@ romulus69ro - Intamplator am dat peste filmulete, si am inceput sa caut mai multe informatii. NU promovez nici un fel de produs, nici aici nici in alta parte, contul pe softpedia il am de ceva timp ...

Casa la care m-am gandit va avea 8x12 metrii,impartita pe lungime de 2 pereti de aceiasi grosime ca cei exteriori formand cumva 3 incaperi de cate 4x8 metrii fiecare; un singur nivel, peste care va veni podul (din grinzi patrate sau dulapi tip framing) invelit cu tabla ondulata.

@spik1 - multumesc pt link, e chiar savuroasa discutia si am gasit pe cineva care a facut (sau cel putin pretinde) ceea ce ma intereseaza pe mine.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O casa este un obiect de folosinta indelungata, pentru a nu-mi pune niciodata intrebari daca o sa tina si ca sa nu stau cu frica in ea prefer sa o fac pe cat posibil de solida. Avantajele sunt mult mai multe decat dezavantajele.  De obicei dezvoltatorii imobiliari cauta sa iasa cu cheltuielile cat mai mici, normal, pentru maximizarea profitului. Eu personal, daca vreodata am sa fac vreo casa am sa cer proiectantului sa dubleze structura de rezistenta...sa fie...poate vreodata mai fac vreo modificare/inaltare. Asa...poti sa faci o casa din rigips...si scapi mai ieftin.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
In ro nu merge doar pe bca
Multumit de raspuns ?

#16
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012

 tymonel, on 23 noiembrie 2014 - 20:20, said:

@ romulus69ro - Intamplator am dat peste filmulete, si am inceput sa caut mai multe informatii. NU promovez nici un fel de produs, nici aici nici in alta parte, contul pe softpedia il am de ceva timp ...

Casa la care m-am gandit va avea 8x12 metrii,impartita pe lungime de 2 pereti de aceiasi grosime ca cei exteriori formand cumva 3 incaperi de cate 4x8 metrii fiecare; un singur nivel, peste care va veni podul (din grinzi patrate sau dulapi tip framing) invelit cu tabla ondulata.

@spik1 - multumesc pt link, e chiar savuroasa discutia si am gasit pe cineva care a facut (sau cel putin pretinde) ceea ce ma intereseaza pe mine.

Cred ca asa cum spui tu merge, trebuie insa grinzi sa nu aiba deschidrea ma mare de 4 m, cel iar planseul de la pod este bine sa-l faci din dulapi de 5 cm grosime. Cred ca acolo unde ai locatia in jurul Buzaului nu ai problema cu procurarea direct de la gater a materialului lemnos, bafta si asteptam poze cu proiectul si etapele constructie, aici la rubrica jurnalui casei mele

Edited by romulus69ro, 23 November 2014 - 20:39.


#17
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 tymonel, on 23 noiembrie 2014 - 20:02, said:

Cu siguranta. Anul asta nu am nici o sansa sa concretizez ceva, nu am cumparat nici macar terenul. Sunt in faza gasirii celei mai bune solutii calitate/pret.

Pot spune ceva din propria experienta...
Impreuna cu tatal si unchiul meu,am construit la tara o camera de 4,5m/3,5m/2,3m din bca.Fundatia nu a fost foarte bine facuta,in sensul ca armatura a fost destul de subtire (plasa sudata de 10cm/10cm/4mm.Dupa 8 zile de la turnarea fundatiei s-a inceput zidirea peretilor cu bca de 24/20/60cm ,ziditi pe partea lata cu mortar.Cand s-a ajuns la 2,3m inaltime,s-a pus problema turnarii centurii de beton.La cum aratau zidurile,foarte solide,am ajuns la concluzia ca pt o singura camera(si un hol de 1,3m) nu este nevoie de centura de beton.
Constructia s-a finalizat,grinzile au fost din rasinoase de 12/12cm puse la 50cm distanta una de cealalta pe latimea camerei(3,5m)iar tavanul este din sipca de 5/3cm fixata  cu spatiu de 2cm ,peste care s-a fixat plasa rapitz si s-a aplicat un strat de mortar,care a patruns pana deasupra sipcilor sia fost finisat si aici(deasupra);peste acesta,s-a pus un strat de cenusa de 15cm ,pe post de izolatie(in pod).
Camera este [calduroasa],dupa spusele batranului,insa...au aparut probleme.
Dupa 6 ani au aparut fisuri pe/la colt,care au fost tratate cu indiferenta.
Dupa inca 2 ani,fisura,era o crapatura de 10mm in toata regula+inca 2 buc la 1/2 din perete(vertical).
Am curatat atat cat s-a putut tencuiala exterioara,s-a imbracat cu plasa sudata 10cm/10cm/4mm si sa fixat pe/in bca cu cuie de 15cm la fiecare 50cm(lungime/inaltime);pe interior sa procedat la fel si s-a refacut finisajul interior/exterior.
Pe exterior s-a mai aplicat un strat de 5cm de polistiren,fixat cu adeziv si dibluri ,peste care s-a finisat cu adeziv de 1,3-1,5cm +plasa fibra sticla si lavabila exterior.Camera este o anexa la casa cu etaj,pt ca batranullui nu ii placea sa urce treptele....
De mentionat,ca initial am dorit sa turnam centura la partea superioara si stalpi pe/la colturi...

Din cele patite de mine,trageti dvs. invatamintele

Edited by gcom61, 23 November 2014 - 20:56.


#18
electro2006

electro2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.11.2011
Cred ca mai bine stai la bloc, e mai multa siguranță. O casa ori o faci cum trebuie ori nu mai faci nimic. Ma documentez si eu de ceva timp, anul următor as vrea sa construiesc,  si desi am pus lucrurile in miscare inca nu sunt sigur daca voi finaliza, aștept proiectul final sa pot face niste calcule concrete. Succes si sunt curios cat va costa si cine va calcula structura la un astfel de proiect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate