Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Samsung S3 NEO

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
zebinaseby

zebinaseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.07.2009
Am o problema cu telefonul. Mi s-a instalat pe el aplicatia Apsus Launcher. Dupa ce am vazut am dezinstalat imediat aplicatia, si acuma de fiecare data cand deblochez telefonul imi deschide automat pagina de internet Edonamo.com.  Vreau sa intreb cum, si ce trebuie sa fac ca sa numai deschida aceasta pagina de internet. Este virusat telefonul, care ar putea fi cauza ?

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postzebinaseby, on 23 noiembrie 2014 - 17:13, said:

Mi s-a instalat pe el aplicatia Apsus Launcher.
Singura? Sau cum?

#3
zebinaseby

zebinaseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.07.2009

View Postdexterash, on 23 noiembrie 2014 - 17:17, said:

Singura? Sau cum?

Nu singura, cineva a umblat la telefon, si a instalat aceasta aplicatie. Zicea ca trebuie update la android, si pentru a nu avea problema sa instalezi chestia asta!

#4
rintintin

rintintin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 18.08.2010
factory reset

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postzebinaseby, on 23 noiembrie 2014 - 17:19, said:

Nu singura, cineva a umblat la telefon, si a instalat aceasta aplicatie. Zicea ca trebuie update la android, si pentru a nu avea problema sa instalezi chestia asta!

Pai sa-l iei de urechi pe respectivul pana iti repara telefonul.

Vezi sa nu mai ai si alte aplicatii care nu au ce cauta in telefon, care nu au fost instalate de tine sau care nu sunt standard (ceva cu blocare reclame plus, de exemplu).

Edited by dexterash, 23 November 2014 - 17:27.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postzebinaseby, on 23 noiembrie 2014 - 17:19, said:

Nu singura, cineva a umblat la telefon, si a instalat aceasta aplicatie. Zicea ca trebuie update la android, si pentru a nu avea problema sa instalezi chestia asta!

si voi va luati dupa toate prostiile pe care le scriu astia in reclame? mi se pare cea mai mare tampenie pe care o poti crede si face in acelasi timp

#7
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Ai intrat pe o aplicatie si a aparut optiunea de instalare si tu sau altcineva ati acceptat. Ar trebui sa o dezinstalezi din market, sa o stergi definitiv. Apoi factory reset. Iar apoi debifezi optiunea de update automat la aplicatii.
Inainte de factory reset, copiaza pe stick informatii, fisiere de care ai nevoie iar pe SIM numere de telefon.

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Initiatoarea are dreptate. Si eu am S3Neo si cand intru pe internet (pe browser-ul default), ma atentioneaza frecvent :"atentie! telefonul este depasit Actualizati cu APUS LAUNCHER". Poti sa il lasi asa, ca este o optimizare (mi se pare ca acum Androidul aduce cu un IOS). Nu mi s-a parut ca i-au crescut performantele. In schimb, desi instalasem vrajeala aia, atentionarile nu se opreau.
Am dezinstalat ... se poate face usor, din managerul de aplicatii... folosesc alte browsere (Opera, Baidu) si m-au lasat in pace.

PS: Nu se pierde nimic la dezinstalare, poti sa dai fara grija.

Edited by bonygy, 23 November 2014 - 18:03.


#9
zebinaseby

zebinaseby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.07.2009
Am dezinstalat cum trebuie aplicatia. Dar problema este cand deblochez telefonul imi deschide browser internet cu pagina Edonamo.com

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mai uita-te o data prin lista de aplicatii. Eu zic ca alta aplicatie iti face asta - ti-am scris mai sus si dupa ce sa te uiti! Daca nu o gasesti, HARD-RESET.

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postzebinaseby, on 23 noiembrie 2014 - 19:16, said:

imi deschide browser internet cu pagina Edonamo.com
Asa imi face si la mine. Ca sa nu mai apara, dezactiveaza conexiunile la retea (Wifi, mobile) cand nu il folosesti.

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si nu ti-ai pus problema ca ai un Malware care [poate] coabiteaza linistit cu pozele, datele, mesajele si convorbirile tale? Cum sa fie OK ca telefonul tau sa faca ce vrea il, fara ca tu sa ii ceri?

#13
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Hai sa zicem. Si pentru asta nu exista o solutie in afara celei de full reset?

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Hai sa zicem ca nu te intereseaza ce face telefonul tau? :D

O repet a treia oara: te uiti in lista de aplicatii, vezi ce ai instalat si ce nu se "pupa" cu aplicatiile standard. Pentru studiu mai intens, iei lista de aplicatii instalate prin Play si o compari cu lista generala de aplicatii(din Settings).

Vezi sa nu ai una care se termina cu Plus, de exemplu.

#15
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
M-am uitat de mai multe ori si nu am descoperit nimic. Dar, asa cum m-ai sfatuit, am dat full reset... bineinteles dupa ce am facut un back-up, am scos SIM-ul si microSD-ul. Sa vedem de acum...

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Debifeaza-ti si "Install from unknown sources" din Settings->Security. De asemenea, mai multa atentie pe ce dai click cand navighezi, pentru ca iti apar reclame care seamana cu ferestre/notificari de la sistemul de operare.

#17
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 09.09.2013
Deci se deschidea browserul? Puteti incerca si altceva... Intrati la setari manager aplicatii si cautati ,, internet,, este browserul telefonului. Intrati la el, dati oprire fortata apois stergete date aplicatie si golire cache si incercati din nou. Atentie istoricul si parolele salvate de catre browser vor fi sterse. Din cate stiu browserul la s3 ramane pe ultima pagina accesatat... La acea reclama se deschide un nou tab iar in tabul vechi ramane redirectionarea....
Eu am s3 neo dar nu am probeleme.. cu toate ca am instalat gta III, Gangstar rio city fara bani.
Nu credeti in reclame. Sunt niste prostii. Sincer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate