Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

achizitie lanterna

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
Salutare. As vrea sa achizitionez o lanterna dar cum cele mai raspandite 3 cuvinte in lumea asta sunt:Made in China,ma feresc.Acum bineintele la cat vreau sa dau pe ea(maxim 100 lei) sunt constient ca nu o sa cumpar un avion,dar totusi caut ceva raport calitate/pret ok.Din cate stiu(am si vazut una) firma Swat e ok si deeacea incerc sa pun cateva linkuri cu ele sa ma indrumat spre o alegere corecta.
Lanterna Police Swat Led Cree Q5 - RMCS
Electronic ...

Lanterne Generatie Noua - Gama variata la
preturi mici
Anunț www​.magazin-non-stop.ro/oferta.

Lanterna swat - Cumpara cu incredere de pe
Okazii.ro.
m.okazii.ro/cautare/ lanterna + swat.html

SWAT Lanterna - Compari.ro
lanterna .compari.ro/ swat/

Lanterna multifunctionala - Preturi importatori,
distribuitori ...
www​.bizoo.ro/produse/ lanterna ...0/10/

Toate link-urile sper sa va directioneze la lanterne swat,pe mine ma incanta ultimul link ,lanterna avand pretul 58 lei doar ca e made in China si scrie ca are doar 3w(cred ca de 5w era mai buna). Daca credeti ca as avea ceva mai bun de ales cu lupa si led nu ezitati va rog sa lasati un link. Daca stiti mai multe la ce ar trebuii sa ma uit cand aleg o lanterna spuneti-mi va rog.V-am scris de pe telefon si nu stiu daca am copiat bine link-urile.

Edited by ionutsb, 23 November 2014 - 15:33.


#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
am luat si eu una d-aia swat sau cum ii zici tu....nu e cine stie ce....dar merge...50-100 metri duce...acum depinde si de durabilitate...

la 50 de lei cat am dat pe ea....merge...

http://rmcs.ro/337-l...ed-cree-q5.html

e ca asta, dar am luat-o fara incarcator si acumulator...folosesc 3 baterii normale alcaline..

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
TOATE lanternele cu un raport pret/performanta decent sint "Made in China".

Pina si super-nationalistii de la Maglite (care oricum NU ofera nimic rezonabil in comparatie cu preturile absurde) au fost fortati si au renuntat cu mari chinuri, procese, etc la eticheta "Made in USA".

Spune ce buget si ce baterii vrei sa folosesti (si ce alte caracteristici te mai intereseaza). In general ceva decent trebuie sa aibe un nume si un indicativ clar, nu chestii de-astea cu "swat", "police" si alte prostii.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
nu vad nici un link pe pagina...

ontopic

nu cunosc situatia lanternelor swat, dar...

am vazut la Altex niste lanterne cu led produse de Varta (inclusiv un model cu led cree) si una din ele m-a convins. desi are doar 1w, lumineaza excelent, costa vreo 60 de lei (cea cu cree era 90+, nu stiu exact, dar pe acolo - mie aia nu mi-a placut, parea badarana - deh, gusturile...). nu zic ca Varta is cele mai bune, dar mie nu imi mai trebuie alta lanterna.

#5
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Din moment ce... Cree, iti asumi implicit si partea cu Made in PRC.

Edited by undercoverbrother, 23 November 2014 - 15:58.


#6
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
cephalophodes...ei vorbesc de sute de metri 200..300..400,inseamna ca ii minciuna.
f300: bani in jur de 100 lei,sa fie cu led si lupa,as vrea sa mai aibe incarcator masina si 220 v,inclusiv suport pentru baterii,baterie puternica.
teo: astea ar fi trebuit sa fie link-uri ,dar scriu de pe telefon si nu s-au copiat corect.
Lanterna Police Swat Led Cree Q5 - RMCS
Electronic ...
Lanterne Generatie Noua - Gama variata la
preturi mici
Anunț www​.magazin-non-stop.ro/oferta.
Lanterna swat - Cumpara cu incredere de pe
Okazii.ro.
m.okazii.ro/cautare/ lanterna + swat.html
SWAT Lanterna - Compari.ro
lanterna .compari.ro/ swat/
Lanterna multifunctionala - Preturi importatori,
distribuitori ...
www​.bizoo.ro/produse/ lanterna ...0/10/

am citit undeva ca nu e indicat sa se foloseasca baterii alcaline.

Nu ma incanta varta ,am citit destule pareri proaste despre ele

Ar ma fi si marimea....as vrea sa o pot tine in buzunar,cu sunt astea swat.A venit un coleg la mine cu una si ma incantaa la prima vedere,luminaa bine,marime ok,dar alte detalii nu stiu de ea.L-am intrebat de unde stie ca e originala,cica daca indrepti lanterna spre tavan si pui un zar pe lupa care sa ocupe 90% din suprafata lentilei si nu face umbra pe tavan inseamna ca e originala.

Edited by ionutsb, 23 November 2014 - 16:14.


#7
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Se cheama difractie. Nu e ceva specific unui brand.

Legat de partea cu batutul la cateva sute de metri mi se pare inutila daca nu desfasori o activitate gen paza sau chestii din astea.
Mi se pare mult mai util un con cat mai larg si cat mai bine luminat la o distanta mica gen 10m decat unul f ingust care sa bata departe.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu este difractie, aia e cind dimensiunea obiectului "ocolit" de lumina este comparabila cu lungimea de unda a luminii, ceea ce e aici nu este cazul. E vorba pur si simplu de faptul ca lumina are mai multe cai prin reflector ca sa ajunga pe tavan.

Oricum nu au treaba experimente de-astea babesti, nu sta nimeni sa faca clone identice la lanterne chinezesti de top (care de fapt sint de obicei top indiferent de origine). Nu o sa gasesti nimic sa se asemene de exemplu cu un zebralight SC600 ca sa trebuiasca sa stai sa faci experimente cu zarul.

Te uiti, vezi ce vrei, compari si iei ce-ti trebuie. Desigur, daca vrei mai mult decit ceva de un dolar cu swat, police bla bla.

#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca vrei ceva pe care sa te bazezi si sa te tina niste foarte multi ani iti iei Maglite. Simplu.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca vrei sa arunci banii pe marketing si tehnologie depasita de 20 ani.

#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca vrei ceva testat dupa standardele ANSI...

Adica te uiti la specificatii si esti sigur ca aia cumperi. Plus blazonul de calitate.

Edited by Groot, 23 November 2014 - 16:33.


#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La specificatii deseori degeaba te uiti. Trebuie sa te uiti la teste independente.
Oricum discutia e futila pentru lanterne de la magazinul de un dolar cu swat, police, zarul si alte alea.

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Am eu Fenix de patru ani si merge foarte bine si acum. Si e China.
Din pacate in 100 lei nu prea incape mare lucru...

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Testele independente sunt deseori subiective. ANSI testeaza absolut totul, de la toti producatorii cu aceeasi masura. Iarta-ma ca indraznesc sa am incredere mai mare in ei.

Si mai ales scuza-ma ca am indraznit sa imi cumpar mai multe lanterne Maglite de-a lungul timpului. Nu putem gandi toti la fel.

Si pe Mercedes dai o gramada de bani pe steaua de pe capota si pe marketing. Asta nu inseamna ca nu fac masini foarte bune si ca nu tin standardul de calitate foarte ridicat. Evident ca poti sa iti cumperi un Volkswagen la bani mult mai putini cu aceleasi performante. Nu a negat nimeni asta.

Edited by Groot, 23 November 2014 - 16:46.


#15
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
ce de la maglite nu au cu incarcatoare. As vrea sa fie ca swat adica:lumina reglabila,dimensiuni ok,sa bata cat mai puternic(mi-a pus lanterna in ochi si m-a durut capul 15 min la cat de tare batea..era vorba de swat)sa aibe baterii care se incarca la priza 220/12 v+suport pentru baterii.

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,607
  • Înscris: 16.08.2010
Matale vrei 3W si acumulatori si incarcator auto si eventual de firma... si frumoasa si devreme acasa.
In general se vand fara baterii incluse.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
@groot: Faptul ca nu stii ca maglite sint niste prostii e scuzabil, dar oricine poate sa iti imbunatateasca cunostintele. Am mai avut o data discutia tot pe aria asta: http://forum.softped...2#entry13456357

De asemenea se pare ca faci o mare confuzie cu ANSI. ANSI nu testeaza lanternele ci spune care e defintia unitatii de masura. Probabil ca e intentionat (ca vad ca pe tine au reusit sa te pacaleasca) dar de fiecare data cind spun "ANSI output" sau "ANSI beam distance" nu inseamna ca ANSI a testat ceva ci doar ca modul de masurare/unitatea de masura e cel definit de ANSI.

Ce spui tu de fapt fara sa stii e ca ai incredere ca ti-a zis producatorul ca bate la 500m pentru ca metrul este o unitate de masura a unui organism care mentine standardele in care ai incredere (desi organismul respectiv n-a vazut niciodata si nu stie ca exista lanterna aia). Dar asta e vax albina, fara teste (in care ai declarat explicit ca n-ai incredere) nu stii exact cit s-a mintit acolo.

#18
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014
freetinker poate m-am exprimat eu gresit,am zis ca vreau sa aibe suporti pentru baterii dar vreau sa aibe si acumulator care se poate incarca la 220 /12 v

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate