Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Rate pentru persoane care au ca venit pensii de handicap si incapacitate munca

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut tututor !

Ma intereseaza sa stiu daca asa ceva este posibil si prin ce modalitate.

Prietenul meu are momentan 2 pensii: handicap - 250 lei si incapacitate de munca: 350. Reiese un total de 600 ron venit lunar garantat, ma rog, bancile nu recunosc ca ar fi garantat pentru ca pensiile pot fi contestate oricand. Le are de cativa ani si pana acum n-a avut probleme de genul. Pe langa asta, mai munceste pe ici pe colo, are drept de munca 4 ore/zi, venitul asta al doilea nu e stabil. Parintii il mai ajuta cu intretinerea si mancarea, deci ar fi bani pentru rata.

Rata lunara ar fi de ~400 ron pentru ce ii trebuie lui. Parintii sau rudele nu-l pot ajuta sa faca ratele pe numele lor, deci optiunea asta iese din discutie, personal aici n-am intrat in detalii sa vad de ce.

Ce alte variante sunt in situatia asta ?

Ajutati-ma sa ajut. Merci anticipat.

#2
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Vrea sa aiba o rata de 400 lei la un venit de 600 lei? Cred ca doar camatarii pot oferi asa ceva. In cazul bancilor se scade cosul de consum intai, si abia ulterior se calculeaza rata din ce ramane. Poate cu un girant, ceva. Sau obtine un termen mai mare cu o rata mai mica.
Sau, altcineva vine cu alte pareri :)

#3
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Din partea bancilor nu ai nicio varianta.

#4
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Observ ca din ce in ce mai multi useri au prieteni mai mult sau mai putin imaginari, in numele carora posteaza. Niciunul nu intreaba pentru el. Ba pentru un prieten, ba pentru un vecin, ba pentru o ruda de la tara... Sa fie vorba de tulburari de personalitate?

#5
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 BG_183, on 23 noiembrie 2014 - 13:24, said:

Ce alte variante sunt in situatia asta ?
Codebitor.

#6
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 BG_183, on 23 noiembrie 2014 - 13:24, said:

un total de 600 ron venit lunar
Rata lunara ar fi de ~400 ron pentru ce ii trebuie lui.
Ce alte variante sunt in situatia asta ?

Singura varianta este sa-si puna pofta-n cui.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
sau sa stranga bani si sa cumpere fara credit.

#8
antinomicum

antinomicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2005
Pensiile de handicap nu se iau in calcul la banci nici in situatia in care sunt cumulate cu un venit salarial fix, chiar mai mare decat ele, de la un loc de munca cu contract pe perioada nedeterminata, nici macar in conditiile in care handicapul este declarat permanent printr-un certificat de handicap definitiv  (sunt handicapuri care se re-verifica anual sau bi-anual, eu ma refer aici la cele definitive, la care nu se mai face re-examinarea).
MOtivul, dupa cum am aflat de la o banca, este ca aceste masuri de protectie sociala depind de factori economici si politici (in traducere libera, azi sunt bani pt ele si se dau, maine poate nu mai sunt si nu se mai dau).
Cinic, dar asa procedeaza bancile.
Intr-o vreme exista o singura masura de sprijin in asemena situatii, strict pentru cumpararea unui automobil adaptat dizabilitatii, credit garantat de stat / sau statul platea dobanda, nu mai stiu.
Solutie? Doar sa faca altcineva creditul, si persoana in cauza sa achite ratele, pe incredere.

Edited by antinomicum, 23 November 2014 - 15:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate