Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

LG 42UB820 sau Samsung HU 6900

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
claus2014

claus2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2014
http://www.domo.ro/T..._UHD_LG_42UB820
sau
http://www.azerty.ro...-smart-tv-negru

CE sa aleg?alte variante propuse?

#2
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,383
  • Înscris: 28.02.2007
tv UHD la 40 inch = bani aruncați în vânt...
renunță la "uhd" si/sau ia-ti diagonala mai mare

#3
primusroby

primusroby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 24.01.2012
M-am uitat si eu la LG,consuma cam multicel, de 3 ori cit un smart 3d,nu prea cred ca  merita deocamdata pt. ce este pe piata in materie de 4k,poate daca era si 3d

#4
claus2014

claus2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2014

View Postprimusroby, on 23 noiembrie 2014 - 18:18, said:

M-am uitat si eu la LG,consuma cam multicel, de 3 ori cit un smart 3d,nu prea cred ca  merita deocamdata pt. ce este pe piata in materie de 4k,poate daca era si 3d
Ce inseamna consum mare?

#5
primusroby

primusroby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 24.01.2012
pai 120 watt pe ora daca merge 10 ore pe zi e 1,2 kw,deci pe o luna doar tv.-ul ia 35 kw fata de smartu' care ar consuma 10kw pe luna(nu-i nustiu ce 30 lei factura la renel dar asa se aduna...zic eu)

Acuma depinde,daca-l tii de bibelou nu-i stres,la mine sta pe muzica mult

#6
tibi346

tibi346

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 14.02.2010
M-am uitat si eu la LG-ul ala, dar parca as vrea sa aiba si 3D si diagonala mai mare.
Am 42LA640S cu 3D si e ok, dar am luat un blu-ray 740 cu 4K promo cu 350 lei si primul dvd 4K, asa ca ma tenteaza tv 4K.
Ar trebui sa stai destul de aproape ca sa vezi diferenta intre fullHD si 4K, ceva gen 1,8-2m.
Consumul de curent este o chestie la care nu m-am uitat, mersi primusroby !

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Inainte de a te hotari ce cumperi, mergi in magazin si studiaza-le putin, fii atent la detalii ... chiar azi am cascat ochii putin pe la tv-urile astea mai noi (eu am Samsung UE40F6400, ceva mai vechiut). Vreau sa spun ca am ramas putin dezamagit de mult laudatul 4K, chiar si la serii mai noi, 7,8,9. Si nu numai la Samsung, aveau si LG, parca si Philips; diagonale de la 101 in sus ... daca te uiti mai atent la imagini, mai precis la marginile detaliilor, vei observa cum blureaza, cum dubleaza marginile. La scrisuri, de ex, pe imagine statica, se observa ca si cum marginile ar fi realizate din mici patratele, dunga curbata nu mai este o linie continua, ci in zig-zaguri ... ori asta nu mi se pare normal la o tehnologie 4K. Se presupune ca ar trebui sa aiba un procesor grafic mult mai performant, dar in realitate lucrurile nu stau chiar asa. In plus, nu au nici 3D ... la o diagonala mai mare, care avea chiar si Clear Motion Rate 900, dezamagirea mea a fost enorma, nu altceva. Televizorul trebuie ales acum doar dupa ce l-ai studiat pe viu indeajuns de mult, nu dupa detaliile din fisa tehnica. Trebuie doar sa stai cateva minute si sa te uiti atent la anumite detalii, pe care oricum le vei descoperi mai tarziu, dupa ce ai dat banii pe tv ... si ce-i mai dureros decat dezamagirea de dupa achizitie, cand realizezi ca ai dat banii pe ceva ce nu prea corespunde pretentiilor tale ...??
Asa ca cel mai bine este sa mergi intr-un magazin unde au mai multe modele dintre care ai vrea sa alegi, unde ruleaza acelasi program pe toate tv-urile in acelasi timp, ca sa poti face diferenta de claritate si acuratete la detalii intre modele. Nu sta 5 minute sa te holbezi la un tv, sa te miri de frumusetea culorilor din imaginile prezentate, aloca-ti ceva mai mult timp studierii. De cele mai multe ori sunt rulate programe care nu fac altceva decat sa-ti distraga atentia de la a studia exact aceste detalii despre care spuneam mai sus ... ori sunt rulate imagini statice, poze sau sigle de firma, ori imagini care se deruleaza prea repede si care nu-ti permit sa vezi exact ce te intereseaza. Cum am spus, alege un detaliu de pe ecran, un personaj, orice, care nu se misca prea repede, si urmareste-i marginile. O sa constati ca de cele mai multe ori aceste margini sunt dublate la viteze nu prea mari ... aici se arata limitarile procesorului grafic.

Edited by shymano, 23 November 2014 - 20:49.


#8
mihaimunteanu59

mihaimunteanu59

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2013

View Postprimusroby, on 23 noiembrie 2014 - 18:18, said:

M-am uitat si eu la LG,consuma cam multicel, de 3 ori cit un smart 3d,nu prea cred ca  merita deocamdata pt. ce este pe piata in materie de 4k,poate daca era si 3d


Ne spui si noua unde ai gasit vreun site sa vorbeasca de consum la 820v?
Asta in conditiile in care un smart 3d, lb731, consuma doar 1,38 pe luna, conform producator.





claus2014, eu am un ub820v de doua zile. Consumul este doar sensibil mai mare, categoric din gpu (daca te pricepi la it hardware,stii la ce ma refer, daca nu intreaba), in schimb calitatea imaginii este net superioara, desii continutul tv nu este 4k.
Recomand acest televizor si sa nu te mai iei dupa maimute. Cel mult le poti pune un cutit in mana, iar tu sa te barbieresti in fata lor.

#9
primusroby

primusroby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 24.01.2012

View Postmihaimunteanu59, on 07 decembrie 2014 - 21:00, said:



Ne spui si noua unde ai gasit vreun site sa vorbeasca de consum la 820v?
Asta in conditiile in care un smart 3d, lb731, consuma doar 1,38 pe luna, conform producator.





claus2014, eu am un ub820v de doua zile. Consumul este doar sensibil mai mare, categoric din gpu (daca te pricepi la it hardware,stii la ce ma refer, daca nu intreaba), in schimb calitatea imaginii este net superioara, desii continutul tv nu este 4k.
Recomand acest televizor si sa nu te mai iei dupa maimute. Cel mult le poti pune un cutit in mana, iar tu sa te barbieresti in fata lor.


Intrii pe site-ul oficial LG, ceri tv smart 3d,apoi orice diagonala fiindca nu are importanta,continui la 'specificatii tehnice' ,iar jos va fii rubrica ECO unde descchizi '''energy label''' in format pdf(nu reusesc sa-l pun pe post fiindca nu stiu, normal...oricum este denumit 'MBM38202935_07.pdf)====Succes la comparat.

#10
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Ce parere aveti despre acest TV?
Pentru cine se plangea de consum, postez si specificatiile producatorului:

[ http://i62.tinypic.com/j0jtie.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
daniel282006

daniel282006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.04.2008
Daca ma poate ajuta si pe mine cineva,detin si eu un tv820v si un home cinema tot lg.Problema este la vizionarea filmelor de pe stick ,hdd sau mediaplayer.Sonorul are un delay fata de imagine ,mai mic la filmele de720p,mai mare la 1080,si foarte mare la cele blueray.Daca dau din setari la sincronizare sunet atunci sonoru e cu imaginea ,dar stereo,nu 5.1 dolby sau dts.Cei de la lg au zis ca sistemul home cinema e de vina,dar nu e asa pentru ca mai sm un sistem home theater si tot asa face.Am incercat toate reglajele.Daca ati mai intalnit dati-mi un sfat va rog frumos

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate