Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Exista boala asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
nicu120

nicu120

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2014
http://en.wikipedia....iki/Dyscalculia

Acum am aflat de ea si vad ca nici un doctor nu-si da cu parerea despre ea.Intotdeauna am avut probleme in a intelege matematica si nu stiu ce sa cred.Se poate trata sau cum apare ea?

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 nicu120, on 23 noiembrie 2014 - 10:57, said:

http://en.wikipedia....iki/Dyscalculia

Acum am aflat de ea si vad ca nici un doctor nu-si da cu parerea despre ea.Intotdeauna am avut probleme in a intelege matematica si nu stiu ce sa cred.Se poate trata sau cum apare ea?

se pare ca exista...iar in situatia data n-ar fi rea orientarea catre discipline vocationale.

#3
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Un psiholog specializat.

#4
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Daca excelezi la anumite discipline dar la matematica iti vine greu sa calculezi si restul pe care ti-l da de la alimentara, atunci da, ai discalculie. Dar daca nu esti cel putin peste medie la macar o materie semnificativa, atunci vorbim despre altceva. Deci care e situatia ta ?

Edited by Topcat7, 23 November 2014 - 11:29.


#5
nicu120

nicu120

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2014
La orice materie care nu include matematica,daca ma chinui putin iau peste 8 fara probleme dar la matematica chiar nu reusesc.

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
https://en.wikipedia...al_disorder   ....

#7
Volvo

Volvo

    BANAT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,855
  • Înscris: 23.01.2008
Vrei sa iti iei scutire pentru ora de mate? :naughty:

#8
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

 nicu120, on 23 noiembrie 2014 - 11:32, said:

La orice materie care nu include matematica,daca ma chinui putin iau peste 8 fara probleme dar la matematica chiar nu reusesc.
Eu nu cred ca ai discalculie ci doar dificultati la o anumita materie si tu iti faci tot felul de ganduri si cauti explicatii.
Tine cont de urmatoarele:
1. invatamantul in Romania este deosebit de prost si nepedagogic - incearca sa rezolvi singur problema pe care o ai.
2. stilul profesorului nu se potriveste cu stilul tau - schimba profesorul. Sau schimba relatia cu el. Clasica meditatie, daca ai bani. Sau intreaba-l dupa ore ce nelamuriri ai.
3. manualul nu se potriveste cu stilul tau - cauta alte manuale, cauta softuri educative, site-uri, carti de matematica distractiva. Cauta aplicatii practice pentru ceea ce inveti.

Edited by Topcat7, 23 November 2014 - 12:07.


#9
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 nicu120, on 23 noiembrie 2014 - 10:57, said:

http://en.wikipedia....iki/Dyscalculia

Acum am aflat de ea si vad ca nici un doctor nu-si da cu parerea despre ea.Intotdeauna am avut probleme in a intelege matematica si nu stiu ce sa cred.Se poate trata sau cum apare ea?

La citi medici ai fost? Nici unul nu si-a dat cu parerea, in final?

Aceasta boala face parte din familia tuturor bolilor formate din elementul savant- dys...vine din ellenul (din gr. diyskolo, adica ceva greu sau dificil). Dysostoza, Dyscrazie, Dystopie etc. Aici vorbesc si de situs inversus, adica cind aveti situate organele in partea dreapta, de la inima in sus.

In a intelege matematica toti avem probleme. Deci depinde insa ce dificultati matematice ai, ca sa se inteleaga in final daca ai acest diagnostic. Poti fi intelegent si cu dyskalkulie... nu inseamna insa ca daca ai probleme de citire, ai sigur dyslexie sau mai stiu eu ce....dysphrasie poate.

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Stai linistit. Orienteaza-te catre discipline umaniste. N-are rost sa-ti faci sange rau. Autistii sunt majoritatea foarte tari la matematici.... Ai vazut "Rain Man" cu Tom Cruise si Dustin Hoffman ?

#11
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Topicul asta imi aduce aminte de un stand-up cu DL Hughley in care zice ceva de genu: "Acum toti copii care nu pot invata sunt bolnavi, au ADHD, sunt dislexici, cand eram noi mici daca nu puteai invata inseamna ca erai prost."

#12
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 diliuleutzudeaur, on 23 noiembrie 2014 - 12:51, said:

Topicul asta imi aduce aminte de un stand-up cu DL Hughley in care zice ceva de genu: "Acum toti copii care nu pot invata sunt bolnavi, au ADHD, sunt dislexici, cand eram noi mici daca nu puteai invata inseamna ca erai prost."
ADHD, nu este considerata o boala, ci o tulburare, un deficit. Cu toate ca exista o serie de criterii specifice de diagnostic si profesionisti instruiti in sanatate mintala, ptr. a pune acest diagnostic, unii considera ca nu este de natura neurologica.

Dar si antibiotic si paracetamol...existau... gratis. Posted Image

#13
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Se cheama ca esti paralel cu o chestie anume. Nu zic ca esti prost, ca nu stiu cum te descurci la celelalte materii, dar e cert ca esti paralel cu matematica. Daca ar fi s-o luam asa, e tara plina de bolnavi, ca nici jumate nu iau bacul. Banuiesc ca-ti dai seama ca profilul uman s-a inventat cu un scop anume, nu?
Si chestiile pe care le aud mai sus cu sistemul prost, profesorul "nepotrivit" sau manualul complicat mi se par scuze de prost gust. Daca esti prost nu intelegi matematica nici predata de 27 de profesori diferiti. La matematica, fizica, chimie nu exista pedagogie. Cacatu' este universal valabil indiferent de cine ti-l preda. Daca nu reusesti sa intelegi dintr-un manual lectia, atunci materia respectiva nu este de tine.
Asa eram si sunt si in continuare cand vine vorba de partea umana. Chiuleam la orele de fizica si matematica pentru ca invatam acasa din manual si rezolvam 10 probleme si eram de 9 si 10, dar cand vine vorba de scris si inteles un text, e jale. Pur si simplu nu ma descurc. Nu tin minte si nu inteleg fara sa citesc de 2 ori macar. De-aia nici nu tin minte cartile pe care le citesc. In schimb, reusesc sa calculez mintal cam orice chestie pe care o intalnesc in viata de zi cu zi si pot inclusiv sa calculez aproximativ la casa costul cumparaturilor. N-am avut niciodata peste 8 la nicio limba straina si niciun obiect uman, si niciodata sub 8 la nimic cu numere in el. Eu ce boala am?

#14
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 14:22, said:

Dar si antibiotic si paracetamol...existau... gratis.
Ma scuzati, am vrut sa scriu... ca existau si fara retete. Adica fiecare lua cum si cit dorea.

Quote

Topicul asta imi aduce aminte de un stand-up cu DL Hughley in care zice ceva de genu: "Acum toti copii care nu pot invata sunt bolnavi, au ADHD, sunt dislexici, cand eram noi mici daca nu puteai invata inseamna ca erai prost."
Vreau sa mai spun ca ...prostie cred ca inseamna si acum ptr. unii (cu toate ca nu ar trebui) asta daca nu ai cu totul alta problema. Normal un copil cu ADHD, nu este considerat deloc...prost.

#15
Leibowitz

Leibowitz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.12.2014
Nicu, te inteleg perfect. Si eu am suferit de discalculie, mai ales spre sfarsitul liceului.
Prin clasa a XII-a, cand morcovu' s-a transformat in bostan, m-am apucat de culegerile alea babane, Ranga parca era autorul, si m-am vindecat miraculos.
Ce ai tu se cheama goluri in materie. Matematica, spre deosebire de alte materii, necesita un parcurs continuu, daca nu ai invatat niste chestii la timpul lor nu mai intelegi nimic. Asta se rezolva reluand materia din anii anteriori.
Discalculia, daca presupunem ca exista, ar insemna sa nu intelegi matematica de clasele I-IV. Nu cred ca e cazul tau.

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 20:55, said:

Normal un copil cu ADHD, nu este considerat deloc...prost.

Un copil cu "ADHD" nu era considerat prost, doar neastamparat, neatent, etc.. Am avut multi colegi asa. Profa de geografie si aratatorul ei faceau cat un tir de pastile.

Edited by Leibowitz, 01 December 2014 - 02:19.


#16
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 Astro-Liv, on 23 noiembrie 2014 - 20:55, said:

Vreau sa mai spun ca ...prostie cred ca inseamna si acum ptr. unii (cu toate ca nu ar trebui) asta daca nu ai cu totul alta problema.
Prost însemna acum câteva sute de ani un om simplu (asemenea sensului actual din rusă), aşa că e normal să apară diferenţe de nuanţă chiar şi la nivel de câteva zeci de ani. Sensurile cuvintelor se adaptează la schimbările sociale, precum şi la evoluţia ştiinţei.

Un copil/om cu ADHD e frecvent considerat prost de către societate (cu sensul actual al cuvântului) pentru că nu poate realiza multe activităţi care altora li se par elementare, de exemplu să fie atent mai mult de câteva minute sau chiar secunde într-o chestiune care nu îl interesează foarte mult (de unde rezultă note mici la şcoală sau chiar discalculie) sau să distingă rapid stânga de dreapta. Cauza e biologică, ştiinţa a ajuns deja în punctul în care nu mai există nici un dubiu.

Edited by Rabbit, 19 December 2014 - 08:55.


#17
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 Leibowitz, on 01 decembrie 2014 - 02:14, said:

Prin clasa a XII-a, cand morcovu' s-a transformat in bostan, m-am apucat de culegerile alea babane, Ranga parca era autorul, si m-am vindecat miraculos.
Se cheamă adaptare (coping mechanism în literatura de specialitate).

 Leibowitz, on 01 decembrie 2014 - 02:14, said:

Profa de geografie si aratatorul ei faceau cat un tir de pastile.
Şi frica poate genera coping. Omul e capabil de multe adaptări în situaţii de stres acut, ia uite ce frumos se frumos se joacă adrenalina cu organismul în astfel de cazuri. Dar rezultatul depinde atât de copil, cât şi de mediul care îl supune la stres. Ca să dau un exemplu extrem, dacă bagi un copil (fie el şi fără ADHD) într-o carceră pentru o săptămână, nu va dezvolta nici un coping pentru situaţii reale de viaţă, ci doar pentru a se adapta mai bine carcerei. Odată scos de acolo, e posibil să nu mai facă faţă lumii obişnuite, dezvoltând şoc post-traumatic.

Incapacitatea de adaptare la un mediu nou, de exemplu un oraş nou sau o şcoală nouă, are la bază cauze similare de neadaptabilitate. De obicei după încercări repetate se ajunge la low-effort coping, adică atunci când te simţi diferit şi din cauza asta nu mai depui efortul de te adapta, de unde un cerc vicios din care copilul iese greu sau deloc fără ajutor extern.

Edited by Rabbit, 19 December 2014 - 09:02.


#18
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 Leibowitz, on 01 decembrie 2014 - 02:14, said:

Ce ai tu se cheama goluri in materie. Matematica, spre deosebire de alte materii, necesita un parcurs continuu, daca nu ai invatat niste chestii la timpul lor nu mai intelegi nimic. Asta se rezolva reluand materia din anii anteriori.
Discalculia, daca presupunem ca exista, ar insemna sa nu intelegi matematica de clasele I-IV. Nu cred ca e cazul tau.
Eu înţeleg materia de matematică de clasa a IV-a, ba chiar am fost pasionat şi sunt interesat de matematică în general, dar până printr-a VIII-a nu puteam aduna rapid două numere sub 10 a căror sumă dă peste 10 (ex. 5+9, 8+7). Şi acum efectuez ceva mai greu decât majoritatea adunări de numere de 2+ cifre. I-aş zice discalculie minoră, la care am dezvoltat coping (diverşi algoritmi intuitivi pentru a-mi facilita calculele), astfel încât nu mă afectează mai deloc în viaţa reală. De exemplu mi-am dezvoltat abilitatatea de a aproxima mai bine decât majoritatea rezultatul adunării printr-o analiză foarte rapidă a dimensiunilor numerelor prin vizualizarea mentală a acestora, fără a efectua vreun calcul matematic. Şi în 99% din cazuri e mai util să ştii rezultatul aproximativ decât cel exact, de exemplu e suficient să te asiguri că ai primit grosul banilor ca rest, nu neapărat suma exactă. Şi memoria funcţionează similar, de exemplu cunosc majoritatea zilelor de naştere ale prietenilor cu aproximare de 2-5 zile, dar data exactă am renunţat să mai încerc s-o memorez pentru că nu-mi iese niciodată.

 JesusInDaHood, on 23 noiembrie 2014 - 18:24, said:

Eu ce boala am?
You are different, just like everyone else. Posted Image

Distincţia dintre a fi diferit, a avea o deficienţă şi a avea o boală psihică e o chestiune convenţională, relativă la societatea în care trăim. Considerăm autiştii sau oamenii cu ADHD „defecţi” pentru că majoritatea nu sunt ca ei, iar ei au şanse reduse de adaptare în această „majoritate”. În acelaşi fel am putea considera oamenii inteligenţi ca fiind bolnavi pentru că sunt altfel decât cei mai mulţi, iar într-o lume distopică i-am putea chiar trata cu pastile pentru scăderea IQ-ului. Cumva asta au făcut comuniştii cu intelectualii.

Ca să nu se înţeleagă greşit, nu am scris mesajele de mai sus pentru a da replică, ci doar pentru a aduce completări la ce s-a zis deja.

Edited by Rabbit, 19 December 2014 - 09:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate