Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Refurbished in China?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Ma gandesc la urmatoarea ipoteza :

Piata chinezeasca a gadget-urilor este foarte mare, majoritatea producatorilor chinezi au ca piata de desfacere doar Asia ori in principal Asia, astfel ca, ma gadesc ca si produsele refurbished au un potential foarte mare.

Este posibil ca produsele refurbished sa ajunga si prin Romania?

Nu cunosc date oficiale despre "refurbished in China", este doar o parere bazata pe :

In Romania exista cel putin doua companii a caror activitate presupune colectarea telefoanelor uzate si inlocuirea componentelor, elementelor de carcasa si resoftarii. Destinatia acestor produse refurbished este, in principal: tari "in curs de dezvoltare".


Pai... daca Romania exporta refurbished, "patria" telefoanelor mobile chiar sa n-o faca?
Presupun ca in viziunea producatorilor chinezi, Romania este o tara "in curs de dezvoltare".

Stiu de la angajati ai unui magazin online chinezesc ca nu toate produsele vandute sunt "chiar noi" (asta a fost exprimarea), oare Olviu Allview, Ebola E-boda si alte marci din astea puse pe profit rapid aduc (si) telefoane, tablete, etc refurbished ? Poate chiar si "marile brand-uri" ?

Pe langa preturile mari practicate la noi, asa cum se intampla si cu mancarea, presupun ca nici device-urile nu sunt chiar ok.

Edited by veman, 23 November 2014 - 10:58.


#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Ebola in mod sigur !

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, aia am vazut si eu, chiar are cineva telefon Ebola?

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 f300, on 23 noiembrie 2014 - 10:56, said:

Da, aia am vazut si eu, chiar are cineva telefon Ebola?

telefon...nu, SMS...da.

[ http://images.huffingtonpost.com/2014-11-02-Ebola_Blog-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
[ https://i.imgur.com/98gk4lI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

Edited by veman, 23 November 2014 - 11:36.


#6
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 veman, on 23 noiembrie 2014 - 11:36, said:

[ https://i.imgur.com/98gk4lI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image

stiam eu ca se trag din...gunoi dar si cu ...bonus?

#7
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007

 veman, on 23 noiembrie 2014 - 10:37, said:

Este posibil ca produsele refurbished sa ajunga si prin Romania?
ajung, si inca o gramada.
multi romani isi cumpara telefoane de pe aliexpress pentru 20 de dolari mai ieftin fata de magazinele serioase (to2c, minideal etc.)
uneori pe site chinezul pune la item condition -  "refurbished", alteori nu si-ti iei plasa.
dar se intampla si la case mai mari. intr-o perioada to2c nu mai vindea telefoane lenovo deoarece clientii se plangeau ca sunt reconditionate sau uzate. to2c a dat vina pe furnizor, ca cica asa le livreaza acesta.
pana la urma cica s-a remediat.
eboda, olviu si altele asemenea sunt doar telefoane foarte ieftine de pe piata chineza sau indiana, cumparate la lot si inscriptionate cu firma "romaneasca".

#8
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
cunosc ca pe aliexpress se vand si refurbished (cu sau fara mentionare), uzate, "resigilate" ori chiar falsuri.

ceea ce am mentionat in prima postare se referea tot la un magazin online chinezesc ...destul de cunoscut.

stiu si cum procedeaza firmele de la noi, dar nu stiu daca, printre lot-urile importate, sunt si refurbished.

imi este greu sa cred ca din China nu pleaca si refurbished avand in vedere ca la ei se fabrica totul in materie de componente pentru telefoane si tablete.

#9
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
o solutie ca sa nu te alegi cu refurbished ar fi sa cumperi modele noi, recent intrate pe piata. ai cel mult sansa sa nu te alegi cu ceva uzat, ci doar cu telefoane inapoiate repede datorita unor defecte

#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Asadar cumparati produse importate pe canale oficiale in Europa de la dealeri autorizati. Legislatia europeana nu permite vanzarea unui produs refurbished fara a fi specificat explicit acest lucru.

Marii producatori vand produsele refurbished in cutii fara nicio inscriptie, tocmai pentru a nu exista niciun fel de confuzie.

#11
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
unul dintre cele mai "refurbisate" telefoane este NOKIA 6310i

#12
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
pai si ce ne facem cu Allview (doar un exemplu) ? Daca produsele sunt refurbished in China ?
Allview este un "importator, distribuitor si detinator de marca" ...slabe sanse ca multi sa-si puna intrebarea din topic / ori nu conteaza acest aspect ?

 gicaru, on 23 noiembrie 2014 - 12:01, said:

unul dintre cele mai "refurbisate" telefoane este NOKIA 6310i

asa este, dar cele refurbished in China erau de c@cat. Este un telefon pe care l-am apreciat foarte mult si am avut cateva bucati, inclusiv refurbished. Iesea lumina led-urilor de la tastatura prin carcasa :)
am inteles ca au fost si refurbished prin Europa, dar trecuse vremea lui ca sa-l mai cumpar.
chiar de curand am primit mail cu niste tepari care incercau sa vanda telefonul ...cu o poveste de genul : productia telefonului a fost oprita fiindca era singurul telefon ce nu se putea asculta, etc... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate