Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Adam frustrat?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
135 replies to this topic

#1
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Conform Bibliei, pe care o avem cu totii, cate sotii a avut Adam?
Geneza 1:27 : Și a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat și femeie.

Si mai apoi, hopa!

Geneza 2:21-23 :Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; și, dacă a adormit, a luat una din coastele lui și a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie și a adus-o la Adam.
23. Și a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.

Pai nu erau deja barbat si femeie?
Ce rost mai avea s-ai rupa coastele lui Adam?
Eu unul stiu ca prima femeie a fost Lilith, dar voi?

#2
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Bai ce dileme existentiale au unii la ora 4 dimineata..

#3
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 23 noiembrie 2014 - 03:22, said:


Eu unul stiu ca prima femeie a fost Lilith, dar voi?
Lilith e diavolul si poate sa se transforme in orice

Biblia descrie episodul creatiei de doua ori.
Intentia a fost ca noi sa bagam bine la cap felul in care am fost creati

#4
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Pe bune? Chiar asa am fost creati ? Se spune ca am trecut de "epoca de piatra", de inchizitie si ca suntem in "era informatiei" si inca mai discutam astfel de tampenii ...Posted Image
Si atunci ne mai miram ca avem astfel de stiri :
https://www.facebook...813825235335407
sau asta :
https://www.facebook...729381307133894
Mai pe scurt tu crezi ce-ti spun eu si marca banul, daca mie mi-e bine voi puteti sa muriti da-va dracu de fraieri. Oricum biblia e pt voi nu pentru ei, ca daca zici ceva va baga pe gat marea invatatura ca tu "Sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa !"  Posted Image  si alte asemena gen "crede si nu cerceta" etc, etc, etc

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfighterkyokushin, on 23 noiembrie 2014 - 08:46, said:

Oricum biblia e pt voi nu pentru ei, ca daca zici ceva va baga pe gat marea invatatura ca tu "Sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa !"  Posted Image  si alte asemena gen "crede si nu cerceta" etc, etc, etc
Citatele amintite de tine nu sunt din Biblie.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Exista o explicatie logica. Clonarea a existat din cele mei vechi timpuri. Ganditi-va cate femei putea sa faca creatorul dintr-o coasta. Cat material genetic exista acolo , cat ADN . Posted Image

#7
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postericmario, on 23 noiembrie 2014 - 03:22, said:

Conform Bibliei, pe care o avem cu totii, cate sotii a avut Adam?
Geneza 1:27 : Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

Si mai apoi, hopa!

Geneza 2:21-23 :Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; şi, dacă a adormit, a luat una din coastele lui şi a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luată din Adam a făcut-o Domnul Dumnezeu femeie şi a adus-o la Adam.
23. Şi a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele şi carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.

Pai nu erau deja barbat si femeie?
Ce rost mai avea s-ai rupa coastele lui Adam?
Eu unul stiu ca prima femeie a fost Lilith, dar voi?

Eric, Geneza cap. 1 vorbește despre omul făcut în ziua a șasea, Geneza cap. 2 vorbește despre Adam cel făcut în prima zi. Dar ele sunt puse în ordine inversă în Biblie, de aici dilema ta.

#8
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Cum o fi aratat CNP-ul lui Adam ?

#9
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014

View Postmotanu44, on 23 noiembrie 2014 - 10:49, said:

Cum o fi aratat CNP-ul lui Adam ?
0000000000001

#10
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postfighterkyokushin, on 23 noiembrie 2014 - 08:46, said:

Oricum biblia e pt voi nu pentru ei, ca daca zici ceva va baga pe gat marea invatatura ca tu "Sa nu faci ce face popa, sa faci ce zice popa !"  Posted Image  si alte asemena gen "crede si nu cerceta" etc, etc, etc
Da
Defapt eu sustin chiar mai mult
Sa se treaca in constitutie ca fiecare conlocuitor sa dea la biserica 10% din PIB ca taxa

#11
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmotanu44, on 23 noiembrie 2014 - 10:49, said:

Cum o fi aratat CNP-ul lui Adam ?

1.01.01.01.000001

View PostKlrdx, on 23 noiembrie 2014 - 10:57, said:

0000000000001

Ai greșit, vezi mai sus.

View Postaltul2, on 23 noiembrie 2014 - 11:05, said:

Da
Defapt eu sustin chiar mai mult
Sa se treaca in constitutie ca fiecare conlocuitor sa dea la biserica 10% din PIB ca taxa

Și biserica să dea îndoit înapoi tot ce a furat:

Exodul 22:4 dacă ceea ce a furat, fie bou, fie măgar, sau oaie, se găseşte încă viu în mâinile lui, să dea îndoit înapoi.

Că multor boi, măgari și oi le-a furat sufletul.

#12
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postmotanu44, on 23 noiembrie 2014 - 10:49, said:

Cum o fi aratat CNP-ul lui Adam ?
Pe vremea lui Adam nu exista ateism
Deci totul se facea pe incredere omeneasca
Nimeni nu spunea informatii mincinoase
Doar dupa ce au aparut necredinciosii a fost nevoie de masuri de securitate

#13
inginerule

inginerule

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 19.09.2013
trolli peste tot. doar privind la numarul vostru de mesaje postate si topicurile pe care le creati se observa imediat ca asta faceti zi de zi. creati topicuri intruna despre acelasi subiect dar formulat altfel. va place sa umpleti forumu' asta cu mesaje inutile doar ca sa vedeti cum va creste numarul de postari. mai era unu (nu mai stiu ce nick are) care in cateva luni a facut peste 2000 de mesaje postand doar in aria de religie. baliverne peste baliverne, niciunul neavand dreptate...
wtf Posted Image  n-ai ce scoate... Posted Image

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 23 noiembrie 2014 - 11:05, said:

Sa se treaca in constitutie ca fiecare conlocuitor sa dea la biserica 10% din PIB ca taxa
Numai tu puteai sa formulezi asa ceva.
Ai macar habar ce inseamna PIB?

#15
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postericmario, on 23 noiembrie 2014 - 12:50, said:

Numai tu puteai sa formulezi asa ceva.
Ai macar habar ce inseamna PIB?

Bănuiesc că el crede că prescurtarea vine de la Pentru Ierarhii Burdihănoși.

#16
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttudorel666, on 23 noiembrie 2014 - 10:08, said:

Eric, Geneza cap. 1 vorbește despre omul făcut în ziua a șasea, Geneza cap. 2 vorbește despre Adam cel făcut în prima zi. Dar ele sunt puse în ordine inversă în Biblie, de aici dilema ta.
aproape bine. cap.1 vorbeste de facerea omului, care asa cum spui apare in "ziua 6" prin evolutie si nu facut din tarina!!!! adam e facut ulterior de dumnezeul yhwh si nici vorba sa fie primul om de pe pamint. legendele spun ca odata cu adam ar fi facut-o si pe lilith, dar biblia nu mentioneaza acest episod.

Edited by cirus6, 23 November 2014 - 13:10.


#17
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcirus6, on 23 noiembrie 2014 - 13:09, said:

aproape bine. cap.1 vorbeste de facerea omului, care asa cum spui apare in "ziua 6" prin evolutie si nu facut din tarina!!!! adam e facut ulterior de dumnezeul yhwh si nici vorba sa fie primul om de pe pamint. legendele spun ca odata cu adam ar fi facut-o si pe lilith, dar biblia nu mentioneaza acest episod.

Dacă ești de acord că adam a fost făcut în prima zi, iar omenirea menită evoluției în a șasea zi, cum spui tu că ”adam e făcut ulterior”? Ulterior de ce anume? Ce vrei să spui?
Cât o privește pe ”lilith”, care este relevanța ei pentru discuția noastră? Plus că ar trebui să clarificăm ce înseamnă ”lilith”, că primele nume aveau fiecare o semnificație clară. O fi vorba de ”liliac” sau altceva gen floare?

Edited by tudorel666, 23 November 2014 - 13:20.


#18
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Posttudorel666, on 23 noiembrie 2014 - 13:18, said:

Dacă ești de acord că adam a fost făcut în prima zi, iar omenirea menită evoluției în a șasea zi, cum spui tu că ”adam e făcut ulterior”? Ulterior de ce anume? Ce vrei să spui?
Cât o privește pe ”lilith”, care este relevanța ei pentru discuția noastră? Plus că ar trebui să clarificăm ce înseamnă ”lilith”, că primele nume aveau fiecare o semnificație clară. O fi vorba de ”liliac” sau altceva gen floare?
in geneza cap1 e vorba despre "elohim" termen tradus prin zei( dumnezei) sau energii care au facut cerurile si pamintul iar in ultima faza omul. in cap2 deja avem un dumnezeu personal numit yhwh, ma mir ca n-ai observat ca in cap2 pamintul deja e facut iar gradina edenului e facuta ulterior crearii lui adam intr-o zona desertica unde nu crestea nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate