Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

[Android] Citizen Report

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Aplicatia Citizen Report iti permite sa raportezi autoritatilor probleme aparute in orasul tau.

Cum functioneaza:

- in prealabil cetatenii construiesc o lista de perechi "eveniment - adresa email" la adresa http://report.publicdir.net/ lista folosita ulterior de aplicatie. De exemplu se poate introduce pentru un anumit oras in prealabil selectat "groapa - [email protected]"

- ca sa fie cat mai banal de folosit aplicatia citeste coordonatele si afla localitatea de unde se raporteaza. In momentul in care un cetatean se impiedica de o groapa aflata pe trotuar sau da peste un maidanez pus pe cearta intra in aplicatie si alege dintr-o lista evenimentul dorit. In rest aplicatia stie sa trimita la adresa de email specificata pe site un raport constand in coordonatele gps si alerta respectiva. De aici probabil ca primaria, sau ce alta institutie a fost desemnata, preia cazul si probabil ca va face ceva in acest sens(sau foarte probabil nimic :) )

(Aplicatia nu este finalizata.)

https://play.google....g.citizenreport

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Din absurd

View Postrepublicall, on 22 noiembrie 2014 - 21:45, said:

In momentul in care un cetatean se impiedica de o groapa aflata pe trotuar sau da peste un maidanez pus pe cearta intra in aplicatie

in de-a dreptul SF

View Postrepublicall, on 22 noiembrie 2014 - 21:45, said:

De aici probabil ca primaria, sau ce alta institutie a fost desemnata, preia cazul si probabil ca va face ceva in acest sens(sau foarte probabil nimic Posted Image )

imi place lista de pe http://report.publicdir.net "Adauga alerta: câne maidanez, suspect in parc" :))

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, aia cu suspect in parc am vazut-o si eu.
Ma intreb cum limitezi spam-ul.
De asemenea pentru asta ar trebui un sistem ca la bug trackerele normale de soft, sa vada toata lumea, sa poata aduce informatii suplimentare, sa se confirme cind s-a inchis problema. Trimis un email la primaria@ poate oricine si fara aplicatie.

#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postf300, on 22 noiembrie 2014 - 22:13, said:

Da, aia cu suspect in parc am vazut-o si eu.
Ma intreb cum limitezi spam-ul.
De asemenea pentru asta ar trebui un sistem ca la bug trackerele normale de soft, sa vada toata lumea, sa poata aduce informatii suplimentare, sa se confirme cind s-a inchis problema. Trimis un email la primaria@ poate oricine si fara aplicatie.

Ideea mi-a venit cand era sa-mi rup piciorul intr-o groapa aflata in mijlocul centrului. Probabil ca si acum tot acolo e. N-am sunat la primarie si nici n-am s-o fac. Dar probabil ca daca ar fi existat o astfel de aplicatie probabil chiar si numa de refulare as fi apasat un simplu buton. De acolo primaria poate sa faca ce vrea cu email-ul. Oricine poate sa trimita un email dar nimeni nu o va face deoarece cand ajunge acasa nu sta sa caute email-ul primariei si se ia cu alte treburi sau zice ca lasa ca se rezolva de la sine.

Chestia cu suspectul in parc nu e de ras :) e de la cazul cu acea persoana violata si ucisa. Spunea unu ca mai multe zile la rand a vazut un suspect in acel parc care se comporta ciudat.

Legat de spam, doar persoanele care dovedesc seriozitate vor putea folosi aplicatia.

Edited by republicall, 22 November 2014 - 22:20.


#5
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Dar cu restul oraselor cum ramane ?
Vad ca ai activat numai 5- orase in apk.

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostFreemanG1, on 22 noiembrie 2014 - 23:22, said:

Dar cu restul oraselor cum ramane ?
Vad ca ai activat numai 5- orase in apk.

E doar de show, inca nu e terminata aplicatia. Lucrez la ea. Ca idee va fi o lista completa de orase dar fiecare va trebui sa adauge alerte si email-uri pentru zona lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate