Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Video Driver in windows7

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
DanielK9D

DanielK9D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2014
Salutare
Tocmai ce am reinstalat recent W7 si apoi cand trebuie sa instalez driverul de la placa video, in timp ce se instaleaza se opreste ecranul timp de 1 min si apoi apare acel Blue screen cu eroare de driver sau hardware. Aceeasi problema se intampla cu driverul descarcat automat de Windows Update sau driverul descarcat manual (Driverul coincide cu PC si placa video, am cautat in amanunt astfel incat sa nimeresc driverul potrivit). Apoi windowsul se tot restarteaza cu acel Blue screen si nu mai pot intra in Desktop pana nu dezinstalez driverul si placa video in Safe Mode. Lucrul acesta il facea si atunci cand mi-au adus PCul din tara dupa ce cineva din familie l-a folosit.
Pcul este HP G62 a52ES iar placa video este ATI Mobility Radeon 5470 HD Premium Graphics.
Imaginea de mai jos este din Device Manager asa cum folosesc acum laptopul.
Attached File  capture1.jpg   84.9K   32 downloads

#2
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Nu poți să setezi în Bios ce placă video să folosească? Poate apar conflicte fiind active amândouă.
E doar o sugestie, nu sunt expert în domeniu.

Edited by ammazon, 22 November 2014 - 20:45.


#3
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
Am avut o situatie asemanatoare la un cunoscut. Am dezinstalat placa integrata, apoi am instalat cea dedicata, dupa care cea integrata.
Posibil sa reusesti asa.

#4
DanielK9D

DanielK9D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2014

View Postammazon, on 22 noiembrie 2014 - 20:45, said:

Nu poți să setezi în Bios ce placă video să folosească? Poate apar conflicte fiind active amândouă.
E doar o sugestie, nu sunt expert în domeniu.
Am sa incerc, nici eu nu sunt expert de obicei caut tutoriale exacte si le aplic asa cum trebuie. Bineinteles sa ma informez bine inainte de a le aplica de aceea caut cat mai multe raspunsuri.

#5
DanielK9D

DanielK9D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2014

View Postnelu_242000, on 22 noiembrie 2014 - 20:56, said:

Am avut o situatie asemanatoare la un cunoscut. Am dezinstalat placa integrata, apoi am instalat cea dedicata, dupa care cea integrata.
Posibil sa reusesti asa.
Am cautat un videoclip explicativ in care imi arata cum se schimba dar la BIOSul meu nu apare optiunea de Advanced sau ceva in legatura cu Video Card sau alte derivate.

#6
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Încearcă să scoți placa video și să o reintroduci în slot (cu PC-ul oprit). Altceva nu știu ce să-ți mai recomand.

#7
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Este vorba de un laptop, nu ai ce placa video sa scoti din slot.
Initiator, te-ai exprimat gresit, si bagi lumea in ceata. Selecteaza de aici versiunea de windows care o ai, pentru ca nu ai precizat-o, si apoi downloadeaza si instaleaza ambele drivere video: http://h10025.www1.h...product=4276465 Aici e un driver AMD special modificat pentru modelul tau de laptop. Cele 2 placi video trebuie sa lucreze impreuna, nu poti dezactiva una din ele.

Edited by MaVeRicK89, 23 November 2014 - 02:38.


#8
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Scuze, inițiatorul a tot vorbit de PC și eu m-am lăsat indus în eroare, nu am observat că e vorba despre laptop HP G62.

#9
DanielK9D

DanielK9D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.11.2014

View PostMaVeRicK89, on 23 noiembrie 2014 - 02:36, said:

Este vorba de un laptop, nu ai ce placa video sa scoti din slot.
Initiator, te-ai exprimat gresit, si bagi lumea in ceata. Selecteaza de aici versiunea de windows care o ai, pentru ca nu ai precizat-o, si apoi downloadeaza si instaleaza ambele drivere video: http://h10025.www1.h...product=4276465 Aici e un driver AMD special modificat pentru modelul tau de laptop. Cele 2 placi video trebuie sa lucreze impreuna, nu poti dezactiva una din ele.
Scuze, Windows 7 Home Basic 64. Am instalat driverele dar nimic, acelasi Blue Screen tot timpul la un fisier daca nu ma insel care se termina in .drp si inca unul.

#10
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008

View PostDanielK9D, on 23 noiembrie 2014 - 00:30, said:

Am cautat un videoclip explicativ in care imi arata cum se schimba dar la BIOSul meu nu apare optiunea de Advanced sau ceva in legatura cu Video Card sau alte derivate.

Din device manager DEZINSTALEZI! Nu am zis nimic de scos si bagat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate