Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Inlocuitor de mese

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Salut,
Am 22 de ani, 1.79 m inaltime, 68 kg greutate. Nu am mai fost la sala de ceva vreme, dar nu sunt strain. Vreau sa ma reapuc serios insa am o problema: sunt student si de luni pana vineri plec la 8 AM si ajung acasa cam pe la 6 PM. Deci practic pot avea 2 mese adevarate in timpul saptamanii (1 dimineata si 1 seara,poate 2 daca ziua respectiva e si zi de antrenament). Am nevoie de un supliment care sa inlocuiasca masa de pranz. Imi puteti recomanda vreunul?

Precizez ca nu am folosit niciodata suplimente de niciun fel, dar acum am de ales intre asta si a sta practic fara sa mananc nimic (sandwich urile si alte prostii nu le pun la socoteala).

Edited by ronin0ro, 22 November 2014 - 20:27.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Țuică.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Atentie, inainte sa-l infuleci ii tragi cateva cadre si le urci pe insta/feis. Variezi zilnic incat sa nu produci plictis pe net.

Attached Files



#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Nu exista suplimente inlocuitori ai mesei. Suplimentele sunt suplimente, inlocuitorii sunt inlocuitori si oricum nu exista.

Edited by Tipiric, 22 November 2014 - 20:51.


#5
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Atunci de ce gasesc pe site-uri de profil categoria asta: "'inlocuitori de mese'' ?

#6
silvio_ro

silvio_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.03.2009
Cred ca au gresit, au pus M in loc de F ... Si asa a iesit inlocuitor de Mese ... :D

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
citat din primul site deschis:

Quote

Dacă urmăreşti acumularea de masă, atunci suplimentele din categoria MRP trebuiesc administrate/consumate de obicei între mesele obişnuite.
Prin “mese obişnuite” înţelegem aici una dintre cele 4-6 (sau chiar mai multe) perioade când mâncăm într-o zi, în formula clasică de regim alimentar în fitness.

Deci tu cu cele 2 mese pe zi nu prea te incadrezi.

#8
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

 Michidoo, on 22 noiembrie 2014 - 21:02, said:

citat din primul site deschis:


Deci tu cu cele 2 mese pe zi nu prea te incadrezi.
Da, tocmai asta e problema. Am nevoie de un supliment sau ceva asemanator, sa-mi pot face un shake care sa contina proteinele, carbohidratii, vitaminele etc  pe care le-as obtine dintr-o masa normala. Dar cum nu pot avea o masa, there's my problem.

Edited by ronin0ro, 22 November 2014 - 21:11.


#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
acuma, chiar n-ai pauza intre cursurile alea, macar 10 min, sa te asezi pe o banca si sa mananci ceva preparat de acasa? Vad ca excluzi sandvisurile, dar poti sa-ti iei mancare gatita la casoleta, ceva care sa nu necesite incalzire. Sunt variante destule. Astia de gatesc raw-vegan stiu cel mai bine. Le iei retetele si adaugi partea de proteine de care ai nevoie (gen o friptura la gratar, ou fiert etc). In orice caz, tot e mai bine decat prafurile alea...

Edited by Michidoo, 22 November 2014 - 21:19.


#10
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

 Michidoo, on 22 noiembrie 2014 - 21:13, said:

acuma, chiar n-ai pauza intre cursurile alea, macar 10 min, sa te asezi pe o banca si sa mananci ceva preparat de acasa? Vad ca excluzi sandvisurile, dar poti sa-ti iei mancare gatita la casoleta, ceva care sa nu necesite incalzire. Sunt variante destule. Astia de gatesc raw-vegan stiu cel mai bine. In orice caz, mai bine decat prafurile alea...
Da am, asa cum zici si tu, 10 min. Ce pot sa fac in 10 min? Abia imi ajung sa cobor pana la masina si sa-mi iau mancarea (asta daca e la casoleta cum zici tu). De sandwich-uri mi s-a luat. Daca are cineva o alternativa viabila, chiar il rog sa o impartaseasca. Nici mie nu-mi surade deloc ideea sa stii, dar nu prea vad ce alta optiune as avea.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Din "sandwich urile si alte prostii" poti sa traiesti bine mersi toata viata. Chiar daca esti obisnuit cu ciorba la prinz in fiecare zi o sa-ti treaca.

#12
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Pui o porție de supă, o friptură și o salată în blender și le faci băutură/pastă.

#13
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sughita sandvisu daca sta in rucsac/geanta/poseta? Nu cred ca ai numai pauze de doar 10 minute intre ore toata ziua. Imi este foarte greu sa cred asa ceva.

#14
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005

 ronin0ro, on 22 noiembrie 2014 - 20:15, said:

Salut,
sunt student si de luni pana vineri plec la 8 AM si ajung acasa cam pe la 6 PM.

Frate, est dubios. Am terminat poli si singurele dati cand plecam la 8 si ma intorceam la 6 era cand greseam drumul si ajungeam in Piranha :))

#15
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
MRP sau meal replacement powder inseamna o pudra care inlocuieste masa. Este ceea ce numim de obicei “proteine”. De fapt aceasta clasa de suplimente contine mai mult decat proteine. Pentru a fi clasificat drept MRP, un supliment trebuie sa aiba cel putin 20% carbohidrati in compozitie. Pe langa proteine si carbohidrati, MRP mai contin vitamine, minerale, enzime, grasimi sanatoase, lecitina, fibre alimentare, diferite substante ajutatoare.
Prezenta carbohidratilor, grasimilor si fibrelor pe langa proteine este foarte importanta pentru a asigura un aport energetic distribuit cat mai uniform in timp.
Sunt folosite pentru a completa mesele obisnuite, datorita usurintei in preparare(se amesteca apa, lapte sau sucuri cu pudra respectiva), continutului controlat de nutrienti, continutului mare in proteine de calitate, digestiei usoare.
Se iau de obicei intre mesele obisnuite, daca urmaresti acumularea de masa, sau in loc de mesele obisnuite daca urmaresti sa slabesti(in acest caz ele trebuie sa contina si fibre alimentare). Prin “mese obisnuite” intelegem aici una dintre cele 4-6(sau chiar mai multe) perioade cand mancam pe zi, in formula clasica de regim alimentar in fitness.
Poti folosi batoane sau alte produse functie de buget.

#16
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

 Keffr3n, on 22 noiembrie 2014 - 23:09, said:


Frate, est dubios. Am terminat poli si singurele dati cand plecam la 8 si ma intorceam la 6 era cand greseam drumul si ajungeam in Piranha Posted Image)
Good for you.

 Super Chief, on 22 noiembrie 2014 - 22:45, said:


Sughita sandvisu daca sta in rucsac/geanta/poseta? Nu cred ca ai numai pauze de doar 10 minute intre ore toata ziua. Imi este foarte greu sa cred asa ceva.

 f300, on 22 noiembrie 2014 - 21:50, said:

Din "sandwich urile si alte prostii" poti sa traiesti bine mersi toata viata. Chiar daca esti obisnuit cu ciorba la prinz in fiecare zi o sa-ti treaca.
Eu nu am nevoie ''sa traiesc''. Eu am nevoie sa pun masa. Aveti idee ce inseamna asta? Daca nu aveti, mai bine va abtineti, nu ati spus nimic util. Nu stau acum sa detaliez de ce nu am timp suficient sa mananc, daca puteam sa rezolv asta o faceam.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ronin0ro, on 23 noiembrie 2014 - 11:31, said:

Eu am nevoie sa pun masa. Aveti idee ce inseamna asta? Daca nu aveti, mai bine va abtineti, nu ati spus nimic util.

Sincer nu. Dupa mine ar insemna ca scoti tacimurile, pui fata de masa, asezi farfuriile, etc. Dar din context sint sigur ca nu inseamna asta [pentru tine].

Edited by f300, 23 November 2014 - 11:42.


#18
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

 f300, on 23 noiembrie 2014 - 11:42, said:

Sincer nu. Dupa mine ar insemna ca scoti tacimurile, pui fata de masa, asezi farfuriile, etc. Dar din context sint sigur ca nu inseamna asta [pentru tine].
Exact, nu asta inseamna. Inseamna sa iau in greutate, in principal adaugand masa musculara, ceea ce e destul de dificil de facut cu sandwich-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate