Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Telekom - strategia restrângerii?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Telekom a închis destul de multe magazine încă de pe vremea dinaintea rebrandingului. Acum, pe lângă pierderea constantă de clienți, mai închid o rețea. Strategia de a câștiga noi clienți nu ține, consultanții pleacă. Nici nu e de mirare, ei vor clienți din alte rețele dar consultanții primesc telefoane cu minute în rețea. Să se sune între ei. Fibra în locațiile fixe ajunge greoi la clienți și doar pe arii restrânse, unde concurența este deja prezentă.
Rețeaua veche merge tot mai prost, rețeaua mobilă la fel. La mobil, prețul e de Orange, calitatea sub Digi.
Cât mai rezistă în ritmul acesta? Care e strategia? Sau strategia nu există?

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 16.02.2013
Presupun ca mizeaza pe potentialii clienti din zonele unde nu este al operator de net, obligindu-i sa incheie abonamente la preturi marite, in lipsa de altceva. Aici unde locuiesc, au intrerupt furnizarea de servicii de telefonie fixa si internet ( internetul fiind cel care ma interesa ) timp de mai bine de 2 luni , taind pur si simplu cablul de cupru si ulterior , dupa multe reclamatii inclusiv la protectia cumparatorilor, au refacut conexiunea in 10 minute.
Daca privesc pe ansamblu am senzatia ca firmele preluate de teutoni au cel mai prost management din cite am vazut pina acum in Romania ( si vorbesc de EON si de TELEKOM ) cel putin pe partea de mentenanta si rezolvarea problemelor tehnice care apar inerent. Nu stiu in ce investesc ( poate in reclame si sloganuri cu "experiente noi impreuna" ) dar sigur nu in dezvoltare.
Fara o legatura directa cu subiectul, eon pleaca incet incet din vest catre est , deoarece nu mai are profitul dorit in tara mama.

#3
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Daca nu o sa extinda cat mai rapid reteaua de firbra optica, nu ii vad prea bine. O sa ramana doar UPC si RDS pe piata la serviciile fixe.
Nu cred ca pot sa se descurce cu clientii care ii au pe la sate, unde nu au concurenta. Orange a lansat un Home Pack si Digi isi extinde acoperirea nationala.

Edited by danzi23, 22 November 2014 - 19:27.


#4
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
In Constanta era un magazin Cosmote care acum este desfiintat,a ramas doar Germanos si Internity.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 benis, on 22 noiembrie 2014 - 19:05, said:

Cât mai rezistă în ritmul acesta? Care e strategia? Sau strategia nu există?
Oprirea retelelor ce cauzeaza pierderi si reducerea pierderilor operationale generale. Nu mai au ce face.

Edited by andreic, 22 November 2014 - 19:49.


#6
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Fostele magazine/reprezentante Romtelecom sunt date in locatie , tipa care era sefa , are acum firma care se ocupa de "interfata" client/Telekom !

Eu am plecat de la RTC , la RDS !! Inca mai am prieteni/cunostinte/angazati in RTC , ii sun di pi RDS (nr portat !) !

#7
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Fac si ei ce pot. Mi se pare interesant ca am reusit sa sun astazi la 1 min dupa cutremur din reteaua lor mobila.

#8
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Dap, am fost neplacut surprins sa vad ca, imediat dupa cutremurash, reteaua de la Orange plecase dupa domnii Richter si Mercalli, pe cand la cosmotei lucrurile mergeau fara probleme. S-o fi aerisit reteaua...:naughty:

In ritmul in care merg de ani buni (dar mai ales anul asta), nu-i vad deloc bine pe telelakomi. Stau prost si la serviciile fixe (infrastructura antica, fibra doar pe ici pe colo), si la cele mobile (tarife nejustificat de mari fata de ce ofera, pe care incearca sa le contrabalanseze doar printr-un marketing obraznic si enervant).

In 2-3 ani au toate sansele sa dispara din peisaj, intr-un fel sau altul.

#9
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu o sa dispara pt ca sunt unii legati de retea, dar nu stiu din ce motive. Am o vecina care nu prea are treaba cu informarea sa stie si ea ce voteaza sau ce cumpara. Si-a facut imediat dupa rebranding abonament la ei pt a lua telefon, evident un dual SIM care sta si acum in service pt ca are microfonul prost. Cam din asta va supravietui, din banii unora care nu au de ales pt e singura retea disponibila si din banii fraierilor care ii aleg din te miri ce motiv.

#10
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Dizy, merci de apelativ. Mă bucur că există variante și ca cei mai "jmecheri și daștepți" pot migra.

Eu rămân la fraieri pentru ca de 7 ani nu am nicio problema la ei, pentru ca plătesc 50 de euro și am 2 abonamente nelimitate cu cate 2Gb 4G pe fiecare, voce fix, net fix FTTH la 200 Mbps și 2 stb-uri IPTV cu grila full.

A, că găsesc cu 3 lei mai ieftin în altă parte, de acord. Dar nu toți căutăm ieftin. Unii caută content cât de cât de calitate pe TV, rețea proprie pe mobil, serviciu clienți ok, instalări și echipamente de pe o zi pe alta, nu după 3 luni jumate, de-astea.

Deci da, cred că sunt cam fraier.

#11
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
200 Mbps = 39 RON
2xDON = 35 RON
2xTV digital = 58 RON
Voce Fix = 5 RON

Total: 137 RON (30 euro)


Platesti cu 240 euro mai mult pe an. Mda, esti fraier ;)

Edited by danzi23, 23 November 2014 - 13:13.


#12
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013
Ce se va intampla cu licentele pentru 420 MHz si 450 MHz? Vor fi scoase din nou la licitatie? Vor "putrezi" neutilizate in proprietatea Telekom pana cand expira?

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 18.04.2008

 benis, on 22 noiembrie 2014 - 19:05, said:

Telekom a închis destul de multe magazine încă de pe vremea dinaintea rebrandingului. Acum, pe lângă pierderea constantă de clienţi, mai închid o reţea. Strategia de a câştiga noi clienţi nu ţine, consultanţii pleacă. Nici nu e de mirare, ei vor clienţi din alte reţele dar consultanţii primesc telefoane cu minute în reţea. Să se sune între ei. Fibra în locaţiile fixe ajunge greoi la clienţi şi doar pe arii restrânse, unde concurenţa este deja prezentă.
Reţeaua veche merge tot mai prost, reţeaua mobilă la fel. La mobil, preţul e de Orange, calitatea sub Digi.
Cât mai rezistă în ritmul acesta? Care e strategia? Sau strategia nu există?

Digi are calitate? în Roaming da!
Asta cu magazinele s-a făcut mereu, doar că nu ai observat!
La mine rețeaua veche merge chiar foarte bine. Dacă aș sta să adun toate perioadele fără desincronizări aș face cam 4 luni. Desincronizări datorate de siguranțele proaste.
Telefonia fixă merge excelent pe sârmă, iar țin 3 calculatoare, 4 telefoane și 1/2 din stradă pe sârmă.

 Kyth, on 23 noiembrie 2014 - 10:13, said:

Dap, am fost neplacut surprins sa vad ca, imediat dupa cutremurash, reteaua de la Orange plecase dupa domnii Richter si Mercalli, pe cand la cosmotei lucrurile mergeau fara probleme. S-o fi aerisit reteaua...Posted Image

In ritmul in care merg de ani buni (dar mai ales anul asta), nu-i vad deloc bine pe telelakomi. Stau prost si la serviciile fixe (infrastructura antica, fibra doar pe ici pe colo), si la cele mobile (tarife nejustificat de mari fata de ce ofera, pe care incearca sa le contrabalanseze doar printr-un marketing obraznic si enervant).

In 2-3 ani au toate sansele sa dispara din peisaj, intr-un fel sau altul.
Și serviciul de mesagerie de la Vodafone a mers mai greoi.
Mai durează „dispariția” Telekom din cauză că statul încă este acționar.

 diZy, on 23 noiembrie 2014 - 11:40, said:

Nu o sa dispara pt ca sunt unii legati de retea, dar nu stiu din ce motive. Am o vecina care nu prea are treaba cu informarea sa stie si ea ce voteaza sau ce cumpara. Si-a facut imediat dupa rebranding abonament la ei pt a lua telefon, evident un dual SIM care sta si acum in service pt ca are microfonul prost. Cam din asta va supravietui, din banii unora care nu au de ales pt e singura retea disponibila si din banii fraierilor care ii aleg din te miri ce motiv.

De ce suntem fraieri că avem prea mulți bani și avem pe ce să-i dăm?
Serios, la Digi când se bagă Discovery și pe CATV se vor scoate dublajele în maghiară? Fiecare alege ce vrea. În Teleorman, pe lângă graniță Telekom e la „putere” pe toate serviciile pentru că pe RCS&RDS sau UPC în doare în „banană”.

 danzi23, on 23 noiembrie 2014 - 13:13, said:

200 Mbps = 39 RON
2xDON = 35 RON
2xTV digital = 58 RON
Voce Fix = 5 RON

Total: 137 RON (30 euro)


Platesti cu 240 euro mai mult pe an. Mda, esti fraier Posted Image

La 50 de lei ai Discovery? NU!
Te poți întoarce pe aria RDS!

#14
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

Digi are calitate? în Roaming da!

Nu toti stam la tara. Am abonement la Digi (din ala ieftin de 9 RON pe luna) din aprilie si sunt foarte multumit de el. Minute nelimitate in retea, 200 nationale/internationale si trafic de net muult Posted Image
Nici nu mai stiu cat timp a trecut de cand am vazut roamingul national pe telefon.

Quote

În Teleorman, pe lângă graniță Telekom e la „putere” pe toate serviciile pentru că pe RCS&RDS sau UPC în doare în „banană”.

Teleroman ii baza Posted Image Uite la topul atsa http://old.econtext....de locuitor.jpg   sau la asta http://storage0.dms....somaj-tabel.png
Nu ii de mirare ca UPC si RDS nu investesc asa mult in infrastructura din judetul ala.

Edited by danzi23, 23 November 2014 - 13:49.


#15
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

 danzi23, on 23 noiembrie 2014 - 13:13, said:

200 Mbps = 39 RON
2xDON = 35 RON
2xTV digital = 58 RON
Voce Fix = 5 RON

Total: 137 RON (30 euro)


Platesti cu 240 euro mai mult pe an. Mda, esti fraier ;)
Digi pe TV sunt praf. I-am zburat acum 2 luni din casă, știu ce vorbesc. Discovery nu, NBA nu, F1 nu, Liga1 nu, AXN HD nu, DaVinci nu, iConcerts nu, CI nu. Mai zic?

DON nu e abonament de telefonie pentru mine, mă plimb mult în afara orașelor, unde Digi stă pe VDF. Deci nu am 5gb de net, ci 100mb.

Deci da, sunt fraier, dau 240euro pe an și am serviciile pe care le doresc / de care am nevoie.

Toți avem cea mai ieftina mașină? Cel mai ieftin laptop? cel mai ieftin telefon? Nu. Deci...suntem toți fraieri atunci, nu?

#16
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Si vrei sa zici ca pt o persoana ca mine, care foloseste netul pe mobil, dar nu se plima mult in mediul rural, ii mai de calitate abonamentul de la Telekom, care ii mult mai scump si are doar 2 GB, decat cel de 2 euro cu 3 GB de la digi?
eu zic ca nu...

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

 TurboHamster, on 23 noiembrie 2014 - 13:32, said:

Ce se va intampla cu licentele pentru 420 MHz si 450 MHz? Vor fi scoase din nou la licitatie? Vor "putrezi" neutilizate in proprietatea Telekom pana cand expira?
În mod normal statul ar trebui să le ardă o amendă de vreo 100-200 mil€ pentru joaca lor stupidă de-a licența. Ar treansmite un sesaj clar pieței că licențele sunt un lucru serios, nu o joacă cu p_ța-n nisip pentru alde Telekom sau alții.

Eu zic să rămânem la subiect, evident că există și persoane pentru care oferta lor e ok, la modul general însă situația nu e roz.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 TurboHamster, on 23 noiembrie 2014 - 13:32, said:

Ce se va intampla cu licentele pentru 420 MHz si 450 MHz? Vor fi scoase din nou la licitatie? Vor "putrezi" neutilizate in proprietatea Telekom pana cand expira?
Cine sa le mai foloseasca si la ce odata ce tehnologia e ingropata ? Posted Image A fost un experiment... a ratat.

Edited by andreic, 23 November 2014 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate