Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Soldati gradati profesionisti 2015.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
harryi7

harryi7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2014
Salut. O să dau la SGP în februarie 2015. Am încercat în vară la AFT și am picat la psihologic, dar luasem punctajul pentru SGP și atunci nu am fost decis, fiind afectat pentru că nu am reușit să trec psihologicul pentru ofițeri și nu am putut gândi lucid pe moment. Însă aș vrea să mă ajutați cu sfaturi, fiindcă eu nu am pile,relații, ci mă duc pe puterile mele. Stau foarte bine la sport, psihologicul după cum am spus, la SGP l-am mai luat, însă aș vrea să-mi recomandați unități bune,  pe ce armă ar fi mai bine(sunt din București) și alte sfaturi. Dacă intru la SGP, vreau sa mă bag în vară la o facultate cu taxă, ca dupa trei ai să termin facultatea și apoi să dau la subofițeri. Și încă ceva, salariul am înțeles că era undeva la 1500 lei, însă am văzut că s-a dat un ordin militar la începutul lui 2014 și salariul a crescut un pic, deoarece cifra de ierarhizare salariala la SGP din 2014, este 1,64, dacă nu greșesc, undeva la un salariu de 1600 lei +. Vă mulțumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 harryi7, on 22 noiembrie 2014 - 16:08, said:

dupa trei ai să termin facultatea şi apoi să dau la subofiţeri
Pai nu-i nevoie de facultate ca sa intri la subofiteri ci doar liceul.

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu cred ca totu-i vraiste-n capul tau, nu stii ce vrei, nu degeaba ai picat psihologicul. Daca te angajezi soldat, cine-ti garanteaza ca vei avea timp sa mai si urmezi o facultate? Dac-o termini, de ce sa mai dai la subofiteri? De ce nu dai direct la subofiteri?

#4
harryi7

harryi7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2014
Stiu. Dar sa am studii superioare, ca e si salariul mai bun si vreau sa fac o facultate care sa ma ajute in armata. Un exemplu psihologie sau la taxa la Academia Tehnica Militara.

O fi in capul meu vraiste, dar nici tu nu prea stii cum sta treaba. Fac o facultate la taxa. Ma duc de cateva ori pe an la examene. Iar la subofiteri nu poti sa dai decat dupa ce ai 3 ani ca soldat. Decat la maistri pot sa dau de acum, dar acolo sta treaba altfel. Eu nu am postat sa ma criticati, ci sa ma ajutati.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 harryi7, on 22 noiembrie 2014 - 16:30, said:

Dar sa am studii superioare, ca e si salariul mai bun si vreau sa fac o facultate care sa ma ajute in armata.
Nu e adevarat.

 harryi7, on 22 noiembrie 2014 - 16:30, said:

Iar la subofiteri nu poti sa dai decat dupa ce ai 3 ani ca soldat.
Nu cred ca ai citit conditiile de acces la arme: http://www.mapn.ro/r...are/cariera.php

 harryi7, on 22 noiembrie 2014 - 16:30, said:

Eu nu am postat sa ma criticati, ci sa ma ajutati.
Te ajutam dar tu ai impresia ca detii adevarul ori nu e asa.

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Ce reprezinta SGF, ATF? Explica-ne. De RATB a auzit toata lumea dar de SGF nu...

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
AFT = Acadamia Fortelor Terestre
SGP = soldati si gradati profesionisti (soldatii angajati de cand nu mai e serviciul militar obligatoriu).

Edited by neagu_laurentiu, 22 November 2014 - 16:47.


#8
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
nu te critic, dar chiar e vraiste-n capul tau.
ca un cunoscator al sistemului, iti recomand sa dai la sof.
nu umbla cu soldatzisme, ca la nivelul ala ramai si-ti piere pofta de a de mai ridica vreodata

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 ducipalu, on 22 noiembrie 2014 - 16:49, said:

nu umbla cu soldatzisme, ca la nivelul ala ramai si-ti piere pofta de a de mai ridica vreodata
E nevoie si de carne de tun Posted Image

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 harryi7, on 22 noiembrie 2014 - 16:08, said:

Şi încă ceva, salariul am înţeles că era undeva la 1500 lei, însă am văzut că s-a dat un ordin militar la începutul lui 2014 şi salariul a crescut un pic, deoarece cifra de ierarhizare salariala la SGP din 2014, este 1,64, dacă nu greşesc, undeva la un salariu de 1600 lei +. Vă mulţumesc.
Ca sa citez partial un poet celebru: "si pentru asta vrei sa mori?"....banii aia ii castigi si fara sa-ti pui viata in pericol

#11
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 harryi7, on 22 noiembrie 2014 - 16:08, said:

...afectat pentru că nu am reuşit să trec psihologicul pentru ofiţeri şi nu am putut gândi lucid pe moment.
Io zic sa-ti cauti alta ocupatie unde profilul psihologic nu e asa important (ospatar, frizer, etc), ca s-ar putea sa te vedem pe la "stirile de la ora 5", cu vreun glont in cap sau si mai rau, cu nevasta sau vecinii impuscati. Au avut aia motivele lor sa nu te treaca la testarea psihologica. Lasa manuirea armelor in grija celor care gandesc lucid. (am trecut testele alea si stiu despre ce e vorba).

#12
harryi7

harryi7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2014
Domnule cristi.71. Afectat in sensul de suparat . E omeneste sa fi asa cand iti doresti sa intri si de fapt acolo la aft se intra pe fata cu pile. Am avut test psihologic de ne lasa 2 min pe 20 de intrebari si nu ne zicea timpul,ne opreau cand voiau ei. Eu pana sa dau la aft,am luat 3 teste psihologice,doua la sri si unul la politie,asta pentru cunostintele tale generale. Dar comunisti dastia ca tine sa critice sunt cu gramada in tara asta,pustani dastia de internet, care o sa muriti pe forumuri.

Poetul tau celebru...lucrati atunci la mc donalds pe 7 mil. Ca toti va vedeti doctori si mari smecheri-dar pe spatele parintilor.

#13
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Din punctul meu de vedere, ar trebui sa pici psihologicul ca sa intri in armata. WTF? carne de tun pentru americani? Pica bietii soldati cu elicopterele ca MIG-urile inainte să le parcheze la muzeu. Frățiwear, daca ti s-a facut de bumți bumți macar du-te in legiunea straina, aia au bani de mancare si de armament, aici te trimit astia peste talibani cu baioneta lu tactu-mare din 1916.

Acum razboiul e cu drone, cu lasere, cu avioane fabricate in ultimul mileniu. Noi avem mig-uri proiectate in anii 50, baionete pe post de lasere, daca sunt luate la frecat si tancuri fabricate la mizil, de trece glontul mai ceva ca prin caroseria de logan.

E treaba ta ce faci, da ma doare ca din impozitele mele iti platesc repatrierea...

#14
gioooio

gioooio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2016
Cati ani se face la sgp?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate