Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

DAC extern unui smartphone sau tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
admac

admac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.06.2009
A reusit cineva sa instaleze o placa de sunet externa, pe un device mobil ? M-ar interesa, in special, o posibilitate miniUSB--->Optical audio. Daca da, cum se face asta?... si in ce sistem de operare? Multumesc!

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca tableta executa Windows e floare la ureche,practic e ca si cand ai avea un calculator.
Edit:http://www.androidpolice.com/2014/07/04/android-l-feature-spotlight-android-now-natively-supports-usb-audio-out/

Edited by xeleron, 22 November 2014 - 15:10.


#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai de ce ai dori conectarea unei placi audio externe si nu a unui amplificator de casti (eventual cu DAC inclus) dedicat, cum ar fi cele de la Fiio, incepand de la E11K, E12, E18 si pana la Chord Hugo ?!!!
In functie de exigente si de buget...

#4
admac

admac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.06.2009
Da, s-ar parea ca sub android lucreaza. Pe windows mobile 8 am incercat, cu alimentare externa de 5V pentru placa de sunet, pe lumia520 si Huawei  W1, fara niciun rezultat.  Am incercat si de pe Nokia  cu Symbian Belle . Placa de sunet cu care am incercat este  HS-82, un handsfree pentru  Nokia vechi (?)  care lucreaza  pe un PC cu Windows, recunoscand-o imediat  Am cautat programe, in acest scop... Nope. Mentionez ca ma intereseaza sa obtin un S/Pdif pentru un receiver cu reclock + DAC. Totul pentru a obtine un line out stereo calitativ.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Atentie eu nu am vorbit despre windows phone,ci chiar despre windows 8 ala pentru pcuri.

#6
admac

admac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.06.2009
Dar intrebarea care se pune este: Cate tablete (sau smartphone) ruleaza Windows 8 ?
Eu nu cunosc niciunul/niciuna. Evident... nu-s prea bine informat.

Edited by admac, 22 November 2014 - 16:21.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Smartphoneurile nu ruleaza windows 8 in versiunea x86,cauta un toshiba encore,asus avea parca transformer tot cu windows,si Microsoft Surface Pro(atentie sa nu fie doar surface ca ala e cu windows RT).

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
am conectat cu succes o placa externa cu usb Creative la un smartphone android.
asta: http://ixbtlabs.com/...ound-51-p1.html

cu niste casti phillips shp 2000 nu am simtit vreo diferenta fata de iesirea analogica din telefon (htc one m8)

Edited by rasistu, 23 November 2014 - 01:01.


#9
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Pe Line-In (analogic) e simplu. Poti conecta orice telefon la orice placa, fie ea si interna pe PCI. Toate au un Line-In.
Attached File  41MDADUbuGL._SY300_.jpg   8.71K   12 downloads Attached File  line in.jpg   21.2K   13 downloads
merge orice cablu tata-tata , jack TRS de 3.5


Pe SPDIF-In (digital) e mai greu. Ca iesirea MHL (USB) a telefonului scoate, in general, semnal mixt audio-video, trebuie drivere, etc.....


Attached File  micro-usb-mini-usb-and-standard-usb.jpg   63.4K   15 downloads
de obicei e micro la mini, dar mai e si micro la normal

Edited by motanu44, 23 November 2014 - 05:27.


#10
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Problema e ca daca-l conectezi pe smartphone analogic la o placa de sunet, beneficiezi doar de o amplificare a sunetului, pe cand daca-l legi digital, abia atunci beneficiezi de aportul DAC-ului inclus in placa de sunet.

Altfel spus, daca nu-l poti lega digital, mai bine nu te mai chinui.
Si, oricum, trebuie sa fii sigur ca placa de sunet externa are un DAC mai bun decat cel inclus in device-ul mobil, altfel n-ai rezolvat nimic.

View Postadmac, on 22 noiembrie 2014 - 16:06, said:

.................Mentionez ca ma intereseaza sa obtin un S/Pdif pentru un receiver cu reclock + DAC. Totul pentru a obtine un line out stereo calitativ.

De ce nu conectezi direct device-ul mobil la acel receiver, prin USB ?!!!

#11
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Pai majoritatea smartphone-urilor scot pe MHL semnal audio-video.

E usor de introdus un cablu in ambele, mai greu e sa-i spui smartphone-ului sa scoata SPDIF out din player. Din ce stiu (si m-a interesat si pe mine la un moment dat), nu e player pentru platformele cunoscute care sa stie sa scoata SPDIF out.

Daca pe noile OS-uri au aparut playere care stiu digital-out prin MHL, va rog sa-mi spuneti si mie, cu link in Google Play sau App Store.
Gracias :cheers:

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,832
  • Înscris: 25.01.2002
Am legat cu succes un Fiio Olympus E10 la o tableta Evolio Aria (modelul de 9,7 inci). am reusit sa-l folosesc DOAR cu ajutorul playerului audio USB Audio Player PRO (https://play.google....baudioplayerpro).

DAR... aplicatia respectiva este comerciala, m-a lasat sa ascult citeva melodii prin dac apoi... m-a invitat sa platesc si a refuzat sa mai functioneze fara plata.

#13
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu cand am conectat placa audio creative prin usb otg am reusit sa scot orice sunet. nu a simtit device-ul ca fiind ceva extern, pur si simplu credea ca reda prin boxele interne ale telefonului (am o aplicatie cu diferite setari pt fiecare mod de redare, casti, difuzoarele interne, ceva bluetooth si inca una pe care nu mi-o amintesc.)

#14
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Mersi de info.

#15
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,832
  • Înscris: 25.01.2002
@rasistu

Am atasat si eu un creative blaster x-fi (sb1990) de Aria mea si... e mut! Se aprinde ledul albastru, dar atit!

Acuma... tu ziceai ceva de o aplicatie pe care o folosesti. Poti da ceva detalii?

Pe de alta parte, am inteles ca Android 5 ar avea suport limitat pentru usb dacuri. Aia ar insemna ca viitoarele telefoane/tablete se vor descurca mai bine cu dacurile

#16
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
http://forum.xda-dev...d.php?t=2191223

asta este aplicatia, proceseaza sunetul oferind niste setari pt personalizare. nu are nicio treaba cu DAC-ul.
nu stiu de ce nu ti-a functionat.

#17
admac

admac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 16.06.2009
@ Protopopeus
Chiar prin USB vreau. Incerc sa atasez o "placa de sunet" externa de la care voi folosi o iesire digitala (de preferinta optica) Dupa care vin cu un RECEIVER->RECLOCKING->ASRC->DAC-LPF . Receiverul respectiv, asa cum il pot conecta la un LED/LCDTV, sau player, sa-l pot conecta si la o tableta prin intermediul unei "placi" USB-->DIGITAL AUDIO

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate