Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Facultate sau nu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ZecaR

ZecaR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.01.2011
Salutari. Sunt anu 2 la ASE- Cibernetica - sectia informatica economica. Am ales aceasta facultate deoarece parea ca e singura (ma refer in tara noastra) la care pot sa fac ce ma atrage, si anume programare(web de preferat). Desigur ca exista si universitatea si politehnica dar nu am aplicat acolo deoarece exista materia FIZICA si pentru ca mi-ar fi turnat matematica in mine pana ma saturam. Am crezut ca este o alegere mai usoara ASE-ul si ca o sa-mi ofere mai mult timp liber.

Adevarul este ca imi ofera timp liber si fac programare(nu web, tehnologii web am o singura materie timp de un semestru). Partea proasta este ca fac o programare inutila si veche. Aparent la nicio facultate din tara noastra nu se studiaza o tehnologie relativ noua. Ca sa nu mai zic de materiile specifice ase-ului (economie, microeconomie, management, marketing, statistica etc etc etc) la care nu ma descurc asa grozav nu pentru ca ar fi grele, ci pentru ca pur si simplu nu ma atrag si imi e greu sa ma apuc sa invat pt ele si ajung sa invat pe ultima suta de metrii(de aici se trag si cele 2 restante ale mele) asa ca va imaginati ca nu sunt la buget.

Dupa aceasta scurta descriere, vine intrebarea mea. Credeti ca ar mai trebui sa continui ? In momentul de fata sunt angajat ca si web developer si imi place ce fac. A ajuns sa imi fie sila (nu gasesc alt sentiment prin care sa descriu) sa invat la materiile astea care nu ma atrag si devin din ce in ce mai grele.
Tot caut pe google sa vad daca ma pot angaja fara facultate, daca pot ajunge la un salariu bun. Mai exact caut sa aflu daca certificari in IT pot echivala cu o facultate (certificari php, sql, administrare linux, certificarile cisco etc) si gasesc pareri pro si contra, si sincer nu stiu cu cine sa vorbesc despre acest lucru.

Sincer mai bine platesc 400-500-600-700 ron pentru o certificare (la care stau si invat acelasi lucru 1-2-3 luni si ma perfectionez si certificarea este recunoscuta mai bine ca diploma de ase) decat 3500 ron pe an pentru facultate (pentru care invat in acelasi timp pt toate materiile cu 2 profi diferiti pt fiecare materie) la care raman cu restante.

Vreau sa vad si parerea voastra despre aceasta situatie sau daca stiti pe cineva cu care as putea vorbi. Scriu aici in speranta ca unii dintre voi care cititi va aflati intr-o pozitie de angajator IT si aveti niste argumente solide.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Diploma de la facultate te ajuta sa obtii scutire de impozit si te diferentiaza de "Gigelul" care a citit 2-3 tutoriale de php si se considera mare web developer (iar tara e plina de asa ceva).

Pentru a face un blog sau un site de prezentare nu-ti trebuie facultate. dar, cand faci un site gen a lui emag care sa nu crape de black friday, sau o aplicatie de online-banking, lucrurile nu mai sunt atat de simple si ai nevoie de o gramada de concepte. Concepte pe care iti e mult mai usor sa le intelegi daca te-ai mai lovit de ele din facultate, decat daca nici nu stii ca exista. Nu zic ca facultatea te invata tot, ea te introduce si ar trebui sa-ti starneasca curiozitatea sa inveti diverse.

De fizica dadeai doar la automatica/calculatoare. Informatica de la universitate n-are treaba cu fizica, dar da, faceai ceva mai multa matematica. Asa faci materii economice, dar nu strica nici ele sa ai o idee cum sta treaba, ca de economie te vei o viata intreaga.

Edited by dani.user, 22 November 2014 - 14:25.


#3
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Daca specializarea la care ai spus ca esti inscris este in lista specilizarilor pe care dupa ce le-ai absolvit, viitorul angajator este scutit de anumite taxe, eu zic sa tragi si sa o termini. La o adica, vei putea pune altfel problema.

#4
tomastanciu

tomastanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.09.2014
Parerea mea este sa continui facultatea,fiindca la sfarsit ai un document care atesta studiile tale
Liceul,facultatea sunt cam la fel cu scoala de soferi
Daca termini scoala de soferi crezi ca esti sofer?
Nu,doar iti da permisul de conducere fara de care nu poti conduce pe drumurile publice, experienta de sofer o capeti sofand
Asa si cu facultatea,daca vrei sa te angajezi,in primul rand ai nevoie de documente care sa ateste ca ai terminat asa ceva si apoi
sa vada ce poti tu in domeniu

Bafta

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostZecaR, on 22 noiembrie 2014 - 14:06, said:

Partea proasta este ca fac o programare inutila si veche.
Nu e inutila, de acolo inveti concepte (doar ca le exemplifici poate cu o tehnologie mai veche) general valabile.

View PostZecaR, on 22 noiembrie 2014 - 14:06, said:

Aparent la nicio facultate din tara noastra nu se studiaza o tehnologie relativ noua.
La Iasi la Informatica (de exemplu) se studiaza si cele noi.

View PostZecaR, on 22 noiembrie 2014 - 14:06, said:

Credeti ca ar mai trebui sa continui ?
Da. Te vei lovi si de necesitatea diplomei.
Uite si o cerinta a unui client catre angajator: http://www.licitatie...D87DC85C762.htm

View PostZecaR, on 22 noiembrie 2014 - 14:06, said:

Mai exact caut sa aflu daca certificari in IT pot echivala cu o facultate
Nu echivaleaza. Nici n-au cum, facultatea iti da o paleta mai larga de cunostinte iar certificarea ceva foarte ingust dar avansat. Ele se completeaza.

View PostZecaR, on 22 noiembrie 2014 - 14:06, said:

dar nu am aplicat acolo deoarece exista materia FIZICA si pentru ca mi-ar fi turnat matematica in mine pana ma saturam
A ajuns sa imi fie sila (nu gasesc alt sentiment prin care sa descriu) sa invat la materiile astea care nu ma atrag si devin din ce in ce mai grele.
Asa cum exista depanator TV cat si inginer electronist tot asa putem categorisi si un programator (code monkey & co). Tu alegi in care doresti sa fii.

Edited by neagu_laurentiu, 22 November 2014 - 14:56.


#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu exista programare inutila sau veche. Calculatoarele functioneaza si azi asa cum functionau in prima zi cand au aparut. Nici inutila nu e. Orice firma serioasa iti pune la interviu o problema clasica de algoritmica, cum orice job serios de programare necesita din cand in cand sa faci o sortare, cautare printr-o structura de date etc. Bine pentru pehashpeuri - ceseseuri nu iti trebuie asa ceva. Da' si salariu e pe masura :).

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Unele certificări trebuie înnoite la fiecare 2 ani sau când se înlocuieşte tehnologia.
Iar unele companii nu-ţi oferă certificarea (chiar dacă ai trecut examenul) dacă nu ai făcut şi cursul necesar.
Şi cursurile nu-s aşa de ieftine (unele costă câteva mii de euro) şi nici toate nu se fac în ţară.

L.E. Diploma de la facultate e valabilă pe viaţă.

Edited by sfantu.dracu, 22 November 2014 - 15:59.


#8
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Te-a cam luat valul pentru ca ti-ai gasit job (un lucru foarte important).
Dar nu te umfla in pene ca nu ai nevoie de facultate, intr-adevar pe hartie ai un handicap fata de o facultate tehnica, dar tot e mai mult decat deloc.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
N-are nici un handicap fata de o facultate tehnica atata timp cat stie ce face si nu urmareste un post tehnic.
Faptul ca X a studiat electronica, electricitate, si tot felul de alte materii hard, nu-l face un webdeveloper mai bun.

Edited by dani.user, 22 November 2014 - 16:31.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOmulLLORT, on 22 noiembrie 2014 - 16:14, said:

nu ai nevoie de facultate
Sunt si oameni fara in sistem dar tu in locul angajatorului ce ai face cand primesti un caiet de sarcini ca in exemplul de mai sus ?

#11
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postneagu_laurentiu, on 22 noiembrie 2014 - 16:43, said:

Sunt si oameni fara in sistem dar tu in locul angajatorului ce ai face cand primesti un caiet de sarcini ca in exemplul de mai sus ?
mai citeste odata ce am zis

#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 30.07.2008

View PostOmulLLORT, on 22 noiembrie 2014 - 16:14, said:

Te-a cam luat valul pentru ca ti-ai gasit job (un lucru foarte important).
Dar nu te umfla in pene ca nu ai nevoie de facultate, intr-adevar pe hartie ai un handicap fata de o facultate tehnica, dar tot e mai mult decat deloc.

Corect ... Am o cunostinta/ruda care a inceput Politehnica si in timpul facultatii s-a angajat in IT (firma specializata , nu department IT) .Dupa o perioada in care a demonstrat ce stie si si-a imbunatatit cunostiintele a fost recrutat de o firma mare ... a mai trecut ceva , au vazut ei ca este baiat destept, se pricepe si invata , plus ca ii place ce face I-au marit salariul si I-au zis sa aduca diploma de facultate !!! Pana atunci nimeni nu il intrebase de ea ! S-a apucat omu' si si-a adus aminte ca facuse 2 ani de Politehnica deci frumusel si-a bagat dosarul retras inapoi si a facut inca 3ani de scoala si a luat licenta. Acum este la o mare firma (una din top trei din lume) si pe un nivel superior , muuult superior ...

In concluzie , diploma nu iti da de mancare dar te poate invita sau mentine la masa uneori ...

Edited by superm, 22 November 2014 - 17:29.


#13
Keffr3n

Keffr3n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 01.10.2005
Du-te si te culca, luni ai cursuri, sa nu te prind ca lipsesti ca iti tai accesul pe softpedia doua luni.

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, si eu am avut zile negre. Si multe. Cand ma intrebam daca mai e cazul sa trag cu facultatea si daca nu, sa o las si sa incep sa fac bani. Aveam 20+ ani, vroiam si fete, etc..
Dar dupa ce ziceam, ma descarcam si reluam lupta. Ti a-ai zis si predecesorii de ce ai nevoi de o diploma.
Eu fiind mai batran o zic si pe aia urata.
Strugurii sunt acri. Daca nu ajungi la ei. Iar invinsii au 1001 de motive, pardon scuze. Invingatorii au dreptate.
Degeaba zic ca..., daca nu poti dovedi ca o poti lua.
Si la o adica faculatea e facultativa.
Si Bill? Cum a fost in sigur BIll in lumea aste mare? Si asta angaja si din aia cu facultatea, nu doar pusti care au invatat cate ceva de pe net?
Curios

#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Într-adevăr, te-a luat valul pt că ai acum job şi ai uitat că ai dat la facultate pentru a intra în categoria celor cu studii superioare, nu strict pt. job. Un job găseşti şi fără facultate, aşa cum ştii deja, văzînd "pe viu" piaţa muncii, dar la 40-50-60 de ani s-ar putea să-ţi pară rău că nu ai făcut o facultate....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate