Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi apartament la gri

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008
Salutare,

De curand am achizitionat prin programul Prima Casa un apartament la gri. Prin urmare tot ce are in el este usa la intrare, centrala&calorifere si tamplaria termopan.

Acum trebuie sa ma apuc de montarea usilor de interior, prizelor si intrerupatoarelor, parchetului, gresiei faiantei si pe urma a mobilei.

Intrebarea mea catre voi este ordinea in care se monteaza acestea? Ce se monteaza prima data?

- Prize & intrerupatoare
- Usi interioare
- Parchet, Gresie & Faianta
- Corporui de iluminat

Situatia mea financiara este una simpla si nu imi permit cumpararea a tuturor deodata si doresc a le face pe rand.

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Muncitorii cum lucreaza fara prize pentru sculele electrice si fara lumina?

#3
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008

 Groot, on 22 noiembrie 2014 - 10:12, said:

Muncitorii cum lucreaza fara prize pentru sculele electrice si fara lumina?

Se poate monta provizioriu o singura priza si becuri simple fara corpuri de iluminat.

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Excelent. Deci vad ca stii ce ai de facut.

#5
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008
Altcineva mai constructiv?

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Gresia si faianta.
Tamplaria.
Lavabilul.
Parchetul.
Aparatajul.

#7
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 squerly, on 22 noiembrie 2014 - 10:10, said:

Salutare,

De curand am achizitionat prin programul Prima Casa un apartament la gri. Prin urmare tot ce are in el este usa la intrare, centrala&calorifere si tamplaria termopan.

Acum trebuie sa ma apuc de montarea usilor de interior, prizelor si intrerupatoarelor, parchetului, gresiei faiantei si pe urma a mobilei.

Intrebarea mea catre voi este ordinea in care se monteaza acestea? Ce se monteaza prima data?

- Prize & intrerupatoare
- Usi interioare
- Parchet, Gresie & Faianta
- Corporui de iluminat

Situatia mea financiara este una simpla si nu imi permit cumpararea a tuturor deodata si doresc a le face pe rand.

1 "molozeala"-gresie faianta
2  usi -zugraveala
3  prize ,intrerup., lustre
4  parchet

#8
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 squerly, on 22 noiembrie 2014 - 10:10, said:

Acum trebuie sa ma apuc de montarea usilor de interior, prizelor si intrerupatoarelor, parchetului, gresiei faiantei si pe urma a mobilei.

Intrebarea mea catre voi este ordinea in care se monteaza acestea? Ce se monteaza prima data?

- Prize & intrerupatoare
- Usi interioare
- Parchet, Gresie & Faianta
- Corporui de iluminat

cu siguranta ultimele sunt prizele, intrerupatoarele si corpurile de iluminat (din lista ta de activitati)

In ceea ce priveste usile de interior si parchet/gresie/faianta , si as adauga zugravit sau tapetat (ca nu cred ca pui faianta si pe peretii din camere) depinde foarte mult de cat de priceputi sunt "mesterii" care lucreaza. Eu as recomanda sa faci mai intai peretii si podeaua si abia apoi sa pui usile de interior.

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
0) Pui 1 - 2 prize in apartament de care sa nu iti para rau daca se manjesc cu materiale de constructie. Poti sa le pui prin locurile unde nu se vede (priza din spatele canapelei, etc). Mai trb sa pui si lampile de lucru (astea-s niste fasung-uri chioare cu cate 1 bec, care or sa se dea jos cand le pui pe-alea definitive. Intrerupatoarele la astea le poti proteja cu niste folie de plastic mai largut legata ca sa poata oamenii sa aprinda lumina.

1) zugravesti daca nu ai zugravit deja pe unde nu pui faianta.

2) urmeaza gresia si faianta si obiectele sanitare in baie. In bucatarie e bine sa iei chiuveta si aragazul cand iti faci mobila (daca iti faci mobila pe comanda). Daca iti iei mobila standard ... poti calcula ce dimensiuni poti sa calculezi ce dimensiuni trebuie sa aiba si sa le iei cand vrei.

3) Parchetul

4) Usile

5) Prize + lustre

6) Aparatura, mobila etc

7) ENJOY !!!

#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Usile vin peste parchet ! Mai ales ca sunt de interior si nu doresti sa se vada "degetul" de silicon la culoarea parchetului !
Vezi ca trebuiesc si praguri (care vin sub usa) , intre parchet/gresie , calculeaza unde se inchide usa(stinga/dreapta) si ce usi cumperi !
Daca e laminat/stratificat , scapi rapid fara praf .

Edited by tidicristi, 22 November 2014 - 10:59.


#11
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
Ford Ka stie.

#12
squerly

squerly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.02.2008
Salut,

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Sa inteleg ca ordinea logica este:

1. Gresie, Faianta - unde lucrurile se intampla in mediu mai murdar
2. Tocaria (usile)
3. Lavabila
4. Parchet
5. Prize & intrerupatoare
6. Mobilier & corpuri de iluminat.

Va multumesc inca odata!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate