Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mutare Windows de pe HDD pe SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
longline

longline

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 20.10.2006
Salut, Am achizitoionat un SSD de 120Gb si as vrea sa pun sistemul de operare pe el iar HDD actual sa ramana doar pt stocare.
Acum sistemul de operare win 8.1 este pe partitia C de aprox 50GB si vreau sa il mut pe SSD care va avea 120GB. Cum pot sa fac asta fara sa reinstalez sistemul de operare de la inceput si toate programele??
Eu ca solutie ma gandisem la ceva dar nu stiu daca va functiona si anume, sa fac un back-up la windows cu utilitarul windows-ul, pe un HDD extern apoi un stick cu fisierele de boot pt a putea pune backup-ul  pe SSD.
Copiez backup pe SSD in timp ce HDD il tin deconectat, si dupa conectez HDD. Dar  la urmatoarea bootare nu se incurca in cele 2 sisteme de operare identice ??? Cum pot sterge sistemul de operare de pe HDD din C fara sa afectez partitia D a HDD sau Noul C al SSD?
Sa incerc operatiunea de stergere a C de HDD cu un live linux?
Exista alta varianta mai simpla si eficienta la ce vreau eu?
SSD vine formatat NTFS sau trebuie sa il formatez inainte??
Va multumesc anticipat!

Edited by longline, 22 November 2014 - 08:12.


#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
programul asta te-ar putea ajuta: Paragon Migrate OS to SSD (http://www.paragon-s...rate-OS-to-SSD/)

LE

google zice asa: http://bit.ly/1Aw6avw

dar cred ca este mai bine sa re-instalezi windowsul...

Edited by tEo, 22 November 2014 - 08:33.


#3
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Mai bine reinstalezi sistemul. Si citesti asta.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
am mai spus ca nu recomand solutia migrarii OS-ului de pe hdd pe ssd.

DAR

daca totusi doriti asta, programul de care am pomenit mai sus, Paragon Migrate OS to SSD (versiunea 4) este GRATIS DOAR AZI, 1 decembrie 2014, aici.


LE

1. este posibil sa fie versiunea in limba GERMANA a softului
2. linkul NU este warez, programul este 100% legal. face parte dintr-o campanie a sitului CHIP.DE de a da luna aceasta, pina la sarbatorile de Craciun, cite o versiune gratis a unui program (pe zi). s-a nimerit ca azi e acest program...

Edited by tEo, 01 December 2014 - 09:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate