Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casetofon deck HITACHI D-3300M pe "Source" se aude numai un canal

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Salut, de cateva zile m-am ocupat cu "readucerea la viata" a unui deck HITACH D-3300M, cu trei capete.
A trebuit sa desfac mecanica aproape toata, sa sterg vaselina veche (intarita) si sa schimb toate cele 4 curele. Acum merge foarte bine, cu o singura exceptie:
Posibil din cauza unui scurtcircuit (in timpul probelor uitasem sa pun o legatura la masa si cred ca aceasta din urma a atins vreo componenta electronica), cu comutatorul pe "source", pe canalul dreapta se aude un bazait, in timp ce cel din dreapta functioneaza bine.Pe "tape" merge, pe ambele canale.
In putine cuvinte, reda pe ambele canale dar nu primeste semnal si nu inregistreaza pe canalul dreapta.
Sunt disperat, am muncit doua zile la deck-ul asta...Din pacate cu electronica nu prea ma descurc
Poate cineva sa ma ajute? Am controlat toate firele, lipiturile etc., n-am gasit nimic!
Incerc sa pun si schema. Multumesc mult pentru ajutor!

P.S. Am observat ca in modul "source" tranzistorul Q215 se incalzeste destul de tare

Attached Files


Edited by Hadrianvs, 21 November 2014 - 23:11.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce vrei sa faci cu schema, daca zici ca n-ai habar de electronica? Mai mult ca sigur ai prajit ceva, poate acel tranzistor, sau altul din jurul lui. Trebuie facute masuratori, eventual comparatii ale valorilor pe cele doua canale.

#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Nu mai fi disperat,eu am avut munti de deck-uri,nu exagerez,am avut TIR-uri de astfel de aparate! Cand am trecut pe CD-playere,am respirat usurat! Am auzit si eu in viata asta SUNET,nu fasaiala,miorlaiala datorita curelelor,am auzit sunet pur si nu distorsiuni!
Prietene,du-l la gara si pune-l in fata trenului fara regrete! NU fac misto nici de tine,nici de munca ce-ai depus-o la reactivarea acestui aparat dar... la 4,76 cm/sec,cat este viteza benzii,n-ai decat gunoi sonor,crede-ma! Daca vorbim de banda,un magnetofon cu 19 cm/sec,este altceva! Daca vrei totusi banda,ia-ti un AKAI sau REVOX sau orice magnetofon vrei si te delectezi ascultand muzica trasa... tot de pe CD... adica,tot la digital ajungi in materie de etalon!
Sfatul meu final: Fara misto,du casetofonul la gara si arunca-l in fata trenului! Cel mai ieftin CD-player se va auzi de un milion de ori mai bine decat cel mai scump deck!
Cea mai slaba placa de sunet,cel mai ieftin laptop dar redand toate acestea,un FLAC extras la prima mana,vor suna de un milion de ori mai bine decat cel mai scump deck!
Ramai pe digital.Eu,dupa ani de chin cu: curele,capete si role presoare,am spus in 1996 - adio deck-uri! De atunci am trecut 100% pe CD si digital (mp3,FLAC,WAV si alte formate).
- In cazul tau,apeleaza totusi la un electronist daca gara ti se parea prea dura!

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Nu te supăra dar unii sunt pasionați de lucruri vechi, vintage. Normal ca sună mai bine un cd, Probabil la fel ai zice și de un calculator HC să-l arunc în fața gării deoarece un pc este de un milion de ori mai bun. Și lucrurile vechi au frumusețea lor dacă ești pasionat.

#5
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Tehnicianul1970, on 21 noiembrie 2014 - 23:58, said:

Nu mai fi disperat,eu am avut munti de deck-uri,nu exagerez,am avut TIR-uri de astfel de aparate! Cand am trecut pe CD-playere,am respirat usurat! Am auzit si eu in viata asta SUNET,nu fasaiala,miorlaiala datorita curelelor,am auzit sunet pur si nu distorsiuni!
Prietene,du-l la gara si pune-l in fata trenului fara regrete! NU fac misto nici de tine,nici de munca ce-ai depus-o la reactivarea acestui aparat dar... la 4,76 cm/sec,cat este viteza benzii,n-ai decat gunoi sonor,crede-ma! Daca vorbim de banda,un magnetofon cu 19 cm/sec,este altceva! Daca vrei totusi banda,ia-ti un AKAI sau REVOX sau orice magnetofon vrei si te delectezi ascultand muzica trasa... tot de pe CD... adica,tot la digital ajungi in materie de etalon!
Sfatul meu final: Fara misto,du casetofonul la gara si arunca-l in fata trenului! Cel mai ieftin CD-player se va auzi de un milion de ori mai bine decat cel mai scump deck!
Cea mai slaba placa de sunet,cel mai ieftin laptop dar redand toate acestea,un FLAC extras la prima mana,vor suna de un milion de ori mai bine decat cel mai scump deck!
Ramai pe digital.Eu,dupa ani de chin cu: curele,capete si role presoare,am spus in 1996 - adio deck-uri! De atunci am trecut 100% pe CD si digital (mp3,FLAC,WAV si alte formate).
- In cazul tau,apeleaza totusi la un electronist daca gara ti se parea prea dura!

lasand de-o parte pasiunea si pasionatii vintage, sunt cateva obiectii:
- orice sunet digital este o compresie a unui sunet de calitate obtinut initial pe banda sau vinil in varianta analogica.
- decompresia se face cu un DAC si aici incepe...durerea, sunt convins ca o ureche comoda si putin antrenata, cade pe spate la 16biti, dar crede-ma ca audiofilia este o altfel de paradigma la care se adauga si multa subiectivitate.
- exista o regula de aur: nota generala a unui sist. audio este data de nota celei mai slabe componente din sistem, asa ca...

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 gicaru, on 22 noiembrie 2014 - 00:29, said:

- orice sunet digital este o compresie a unui sunet de calitate obtinut initial pe banda sau vinil in varianta analogica.

Hai nu zau ?

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 Ion_de_la_Raion, on 22 noiembrie 2014 - 02:16, said:



Hai nu zau ?

Elvis pe ce a fost înregistrat ?

Chiar dacă tu îl auzi azi pe digital.

Lăsați omul să își urmeze pasiunea, dacă aveți un sfat bun la ce a întrebat bine, dacă nu...

Edited by crisstonne, 22 November 2014 - 02:33.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu te pricepi, caută un depanator bun. Eu zic că merită reparat aparatul deoarece redă casete cu toate 4 tipurile de benzi (Fier, Dioxid de Crom, Fier-Crom, Metal); majoritatea nu redeau Fier Crom sau unele vechi nu au Metal. Dacă nu redă un anume tip de bandă, nu se strică aparatul, dar nu se va auzi cu trebuie pe tipiul ăla de bandă.

#9
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Ion_de_la_Raion, on 22 noiembrie 2014 - 02:16, said:


Hai nu zau ?

cred ca ti-ai dat seama (pozezi in om inteligent) ca ma refeream la ce-a fost istorie in muzica...unora ne place de murim (si ne mandrim cu asta) sunetul unui pick-up sau radio vechi pe lampi...chestie de feeling si nediscutabila.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
La vechimea aia, cel mai probabil este un electrolitic de decuplare în scurtcircuit, de acolo vine încălzirea stabilizatorului.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 crisstonne, on 22 noiembrie 2014 - 02:31, said:

Elvis pe ce a fost înregistrat ?

Chiar dacă tu îl auzi azi pe digital.

Lăsaţi omul să îşi urmeze pasiunea, dacă aveţi un sfat bun la ce a întrebat bine, dacă nu...

Eu il las. Cel caruia i-am raspuns a sustinut ca "ORICE" sunet digital este o compresie a unui sunet de calitate obtinut initial pe banda sau vinil in varianta analogica. (cuvintele lui) Dar nu orice sunet e o transpunere (si nu compresie, cum a sustinut) din analog in digital. De ani buni se lucreaza direct in digital.

 gicaru, on 22 noiembrie 2014 - 10:21, said:

cred ca ti-ai dat seama (pozezi in om inteligent) ca ma refeream la ce-a fost istorie in muzica...unora ne place de murim (si ne mandrim cu asta) sunetul unui pick-up sau radio vechi pe lampi...chestie de feeling si nediscutabila.

Foarte bine. Dar nu inseamna ca orice sunet care e prezent in digital in clipa de fata provine din analog. Nu e o discutie analog vs digital, ci corectitudinea afirmatiei tale. De ex. muzica electronica, creata pe sintetizator si inregistrata digital direct nu are strop de analog in ea.

Catre autorul topicului: exista electronisti entuziasti, specializati pe domeniul audio, pe audioweb e cineva care face minuni (si mai sint si altii), dar mai mult ca sigur ca reparatia va costa mai mult decat aparatul.

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 November 2014 - 13:08.


#12
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 Ion_de_la_Raion, on 22 noiembrie 2014 - 13:07, said:

Foarte bine. Dar nu inseamna ca orice sunet care e prezent in digital in clipa de fata provine din analog. Nu e o discutie analog vs digital, ci corectitudinea afirmatiei tale. De ex. muzica electronica, creata pe sintetizator si inregistrata digital direct nu are strop de analog in ea.

cred ca mi-am facut mea culpa la faptul ca nu am nuantat corect afirmatia mea in postul anterior si  prin corectia ulterioara treaba s-a clarificat, astfel incat sa nu devenim redundanti. Ramanem in paradigma in care muzica era facuta si cantata de oameni (nu calculatoare) si inregistrata clasic, sinusoidal. Nu resping digitalul, ba din contra, il exploatez la maximum doar ca la nivel mediu inca-mi pare banal (sunt subiectiv desigur).

#13
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Dacă tot s-a făcut referire pe aici. Pe ce fel de media se înregistra muzica pe vremea lui Elvis? Mă refer în studio. Dacă e vorba de bandă sau vinil, clar a avut și fâșâială sau păcăneală. Cum au reușit să o facă digital în zilele de azi și să sune de parcă ar fi fost înregistrată digital, gen flac?

Edited by gerbil, 22 November 2014 - 14:33.


#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Asa cum s-au muncit si au facut Vrajitorul din Oz color si l-au lansat chiar pe Blu-ray. Exista filtre care scot fasaitul si pocniturile, iar cele mai capatanoase au fost scoase manual si corectate digital.

Edited by Ion_de_la_Raion, 22 November 2014 - 14:33.


#15
Kuki

Kuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.08.2005
Si de cind exista microfoane digitale ?

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Păi da dar cum? Noi dacă avem o melodie cu fâșâială nu avem cum să o scoatem perfect, cu toate programele posibile. Dacă avem o filmare trasă prost, nu o putem face HD nici cu mama Adobe-ului. E ca și cum cineva ar reuși să facă procesul lui Ceaușescu HD și sunetul flac.

Edited by gerbil, 22 November 2014 - 14:36.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Or exista si alea, fireste membrana si tehnica de captare nu poate fi decat analog, dar nu inseamna ca TOATA muzica e captata analog.

#18
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 gerbil, on 22 noiembrie 2014 - 14:20, said:

Dacă tot s-a făcut referire pe aici. Pe ce fel de media se înregistra muzica pe vremea lui Elvis? Mă refer în studio. Dacă e vorba de bandă sau vinil, clar a avut și fâșâială sau păcăneală. Cum au reușit să o facă digital în zilele de azi și să sune de parcă ar fi fost înregistrată azi?

asta-i partea buna dar sa nu ajungem sa ne pierdem masura lucrurilor...imi aduc aminte de faza comica cu sexul din Demolition Man: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k80UQWWUIYs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate