Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

placa de baza M2N compatibilitate placi video

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alcatelul

alcatelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2011
Salutare!
Am si eu un calculator cu o placa de baza Asus M2N.Mi-am luat niste memorii RAM,un procesor nou .Si totusi,mai am nevoie si de o placa video buna .Insa nu stiu ce placi video sunt compatibile cu placa mea de baza si care sunt mai bune.As dori si mie sa imi dati o lista sau sa imi ziceti: care sunt mai bune (ca si calitate sau raport calitate /pret)?
Multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lasa specificatiile complete ale placii de baza, la model ma refer in primul rand.
Apoi si ale celorlalte componente (cpu, sursa, ram), ca daca ai CPU din mileniul trecut, degeaba iti recomandam placa video high-end.

SPune si ce buget ai.

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Cum arată exact restul sistemului (procesor, sursă, RAM, etc.)? Buget?

Ai PCI-E x16 aşa că teoretic îţi merge orice placă video actuală dar răspunde la întrebările de mai sus.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nevermind..., daca asta e placa de baza, atunci mai mult de cativa lei nu merita sa dai pe o placa video. Sper ca nu vrei sa te si joci pe acea rasnita.

Edited by gumball3000, 21 November 2014 - 22:15.


#5
alcatelul

alcatelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2011
Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4400+ 2.30 Ghz, 2 GB RAM, Placa de baza Asus M2N.

Edited by alcatelul, 21 November 2014 - 22:16.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si sursa?
Ce buget ai?

Ce faci cu placa aceea video, o vrei doar ca asa ai imagine pe monitor sau pt. jocuri?

#7
alcatelul

alcatelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2011
sursa ATX 12 v , 275 W
Buget ...variabil.
Pentru jocuri mai mult.Bine,defapt am si niste probleme cu placa video actuala(GeForce) 6600 LE ,am vazut ca imi scade si nota la index-ul facut de Windows  si de aceea am decis sa o schimb mai mult...

Edited by alcatelul, 21 November 2014 - 22:35.


#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Tu nu te joci index de la windows. Daca nu ai probleme si esti multumit de ce ai, ramai cu ea. Si strangi sa iti cumperi un sistem intreg atunci cand ai bani.

#9
alcatelul

alcatelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2011
Totusi, imi puteti recomanda o placa video ceva mai buna si sa imi ziceti si un pret aproximativ?( pana in 300 lei sa coste)

#10
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Uite, ceva de genul asta:
http://www.pcgarage....ddr3-128-bit-3/
Eventual, poti si una cu ddr5 si 2gb
http://www.pcgarage....gb-ddr5-64-bit/
Insa nu cred ca vei observa diferente intre cele 2, dar in cazul unui viitor upgrade, poti sa pastrezi aceasta placa si deci diferenta suplimentara, nu ar fi chiar bani aruncati aiurea.

Edited by sandel_u, 22 November 2014 - 00:18.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sandel,alea is niste pastai ambele.In cazul unui viitor upgrade chiar ar fi bani aruncati aiurea!Decat alea 2 mai bine un r7 250 sau un gt 740 desi nici astea nu-s mai breze poti totusi sa spui cu ele ca pe rezolutii mici(pana in 1680x1050) duc cam orice joc pe setari medii,nu poti spune acelasi lucru si despre gt 730.

#12
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Eram sigur ca o sa vina unul care incepe sa spuna ca sunt pastai sau rahat pe bat.
Dar tu uiti un aspect foarte important (sau chiar mai multe):
- este deja cu mult peste fata de ce are si deci el doar o sa se bucure. nu il intereseaza ce gtx 980 ai tu. important este ca pentru el este foarte buna;
- se incadreaza in bugetul sau, iar ce recomanzi tu eu nu am gasit sa se incadreze;
- are (probabil) o sursa de prastie, iar gt 730 este mai putin gurmanda fata de r7 250;
- are un pc foarte slab cu restul componentelor, deci degeaba isi cumpara placa de 400 de lei cum ii recomanzi.

Cred ca in cazul sau ar merge chiar si un GT 720.

Edited by sandel_u, 22 November 2014 - 04:04.


#13
alcatelul

alcatelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2011
Este o mare diferenta intre a doua placa video recomandata de sandel si asta ? Merg amandoua pe placa mea de baza,nu?
http://www.pcgarage....use-retargeting

P.S.: Poza cu sursa:)
https://plus.google....1185?banner=pwa

#14
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Cea pusa de tine este comparabila cu prima, in nici un caz cu a doua.
A doua are memorii DDR5.
Parerea mea ar fi ca fie iei cu memorii DDR3, de 1gb ar fi suficient pt tine, fie iei DDR5, fie de 1GB (daca nu e mare diferenta de pret).
Mai mult conteaza sa fie DDR5 decat sa fie capacitatea mai mare.
Eventual ai putea sa cauti si ceva la SH. In banii astia sigur gasesti ceva ok si mai ramai si cu bani.

Uite:
http://olx.ro/oferta...html#9bf011cc43
http://olx.ro/oferta...html#c5866fea19
http://olx.ro/oferta...html#c5866fea19

La prima poti sa ii oferi 180, maxim 200 cu tot cu transport, dar inainte il pui sa iti trimita prin email poza cu certificatul de garantie.

Edited by sandel_u, 22 November 2014 - 15:51.


#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poate sa puna si mama placilor, ca il limiteaza grav configuratia aceea, pe sursa aia noname tine greu pana si un GT 730.
Are un amarat de 2 GB RAM acolo, pe un procesor slab.

#16
alcatelul

alcatelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.09.2011
Multumesc mult pentru ajutor!

#17
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postalcatelul, on 22 noiembrie 2014 - 22:45, said:

Multumesc mult pentru ajutor!

Exact cu acest model de placă am avut probleme de compatibilitate cu placa video. Nici cum nu detecta o placă video  9800 GT, am încercat de toate, am avut ultimul BIOS dar degeaba, dedea acele bipuri de nedetectare a plăcii video. Cu o altă placă, a funcţionat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate