Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Asigura VPN o securitate sporita la internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
juvyy

juvyy

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.09.2014
Stateam de vorba cu cineva mai priceput in ale tehnologiei si din vorba in vorba am ajuns pe undeva pe la VPN , WPS ....spunea ca este mult mai sigura aceasta conexiune . Eu am facut confuzie (deoarece am wps la wi-fi , fara parola ) dar ce este cu VPN (retea privata , mai mult nu stiu ) ...a mentionat ca am pe iPhone aceasta optiune , eu nestiind care-i este rolul .

Daca cineva imi poate explica cum sta treaba ......:D

O zi buna in continuare !

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
VPN-ul este una si WPS-ul este alta....
Ce legatura are stampila primariei cu coada vacii ? (ca sa zic asa)

http://ro.wikipedia....
http://en.wikipedia....Protected_Setup

Pe scurt daca nu folosesti dezactiveaza WPS_ul din router !
In router-ul tau ai un TAB unde gasesti Default PIN, Generate New PIN sau chiar Disable/Enable


Folosind VPN-ul pe iphone tau te poti conecta sigur la resursele care ti-au fost puse la dispozitie in acest scop.
Intreaba adminul daca se poate si cum ai putea sa il folosesti ;)

Edited by Mihai_3, 21 November 2014 - 14:30.


#3
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
folosirea unui vpn are doua avantaje importante.

comunicarea intre tine si serverul vpn este criptata. adica daca esti pe un hopspot wifi free nu risti sa ramai fara parole, date bancare etc..
vpn mai poate elimina restrictiile impuse de provider sau cele geo localizatoare. tu vei naviga pe internet cu ip public al serverului vpn din tara in care e gazduit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SuD7aZQ4aq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

wps pe router e bine sa fie dezactivat. nu mai e sigur

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Spune-i si despre limitarile VPN.Prin VPN esti limitat la viteza de comunicare a serverului VPN,asa ca daca tu ai un VPN de 2 Mb/s degeaba ai Fiberlink 1000.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
TRUE ...

#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

View Postxeleron, on 21 noiembrie 2014 - 16:23, said:

Spune-i si despre limitarile VPN.Prin VPN esti limitat la viteza de comunicare a serverului VPN,asa ca daca tu ai un VPN de 2 Mb/s degeaba ai Fiberlink 1000.
Iar daca vrei un VPN cu viteza mare, platesi abonament lunar/anual!

#7
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postxeleron, on 21 noiembrie 2014 - 16:23, said:

Spune-i si despre limitarile VPN.Prin VPN esti limitat la viteza de comunicare a serverului VPN,asa ca daca tu ai un VPN de 2 Mb/s degeaba ai Fiberlink 1000.

marea majoritate a celor non free pe care le-am testat ofera cam 10-20Mbps  up/down  care sunt arhisuficiente pentru un banal telefon. inclusiv si cele free ar fi ok daca nu ar avea limitarile de trafic in primul rand si apoi de viteza, plus reclamele injectate si partea de confidentialitate a traficului.

p.s. la nevoie isi poate configura un server vpn acasa care in functie de performantele hardware poate oferi si viteze mai mari

Edited by carmenclara1, 21 November 2014 - 17:58.


#8
joesatri

joesatri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.01.2007
Referitor la ascunderea IP-ului folosind un client de VPN instalat direct pe router (gen openvpn) sau instalat pe sistemul client respectiv (windows, linux), m-ar interesa cum functioneaza.
De exemplu teoretic: daca vrei sa iei un torrent sa zicem un film si in loc sa apara IP-ul tau, va fi un IP al serverului VPN (sa zicem ca e un serviciu platit).
In cazul asta chiar nu se poate ajunge de loc la IP-ul initial? In sensul ca, daca ar exista o solicitare de la autoritati, compania cu serverul VPN va pune la dispozitie autoritatilor lista IP-urilor care s-au conectat la server, si atunci chestia asta cu ipvanish sau hidemyass chair functioneaza? e cam directa intrebarea stiu, dar ma intereseaza daca IP-ul chiar se pierde sau nu

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
raspunsul este da si nu. depinde de foarte multe aspecte. vezi articolele dedicate de pe torrentfreak.  acolo se explica bine de tot la ce trebuie avut grija.

#10
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Vezi ca site-urile cu torrente au si variante "https", iar clientii de torrent pot cripta traficul pe care-l fac. De exemplu la uTorrent ai o optiune de "Encryption - Forced". N-o sa-ti mai aduca filmul in 5 minute ci intr-o jumatate de ora, dar functioneaza.
Daca se uita cineva de la providerul de internet probabil o sa vada ca faci o gramada de trafic si ai multe porturi deschise dar traficul e criptat, si o sa le ia cceva vreme sa demonstreze ca tu iei filme.

#11
joesatri

joesatri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.01.2007
M-am mai documentat, da ... sunt multe aspecte, pana acum PIA pare o varianta optima având kill switch si dns leak. Viteza pe un server ro pe speed net imi iese max 340 mbps cu criptarea default. In conditiile fara vpn pe direct la 930 mbps. O sa mai testez si ipvanish. Totus™i torent›ii merg cam prost poate e din setarile mele...

Edited by joesatri, 04 January 2015 - 03:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate