Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Se poate upgrada subwooferul?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
PeNet

PeNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2014
Salut, am un sistem 5.1 no-name al cărui subwoofer a început să nu mai funcționeze cum trebuie (cârâie). E de fapt doar subul plus niște sateliți, care sateliți se leagă direct la woofer (nu am amplificator sau alte scule speciale), iar wooferul se leagă la laptop printr-o mufă normală.

Mă gândeam că în loc să achiziționez un alt sistem cu woofer, poate aș putea lua doar alt woofer la care să leg sateliții existenți, care merg încă ok. Buget: undeva până în 500.

E viabilă opțiunea?

Edited by PeNet, 21 November 2014 - 12:56.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Cu 500 de lei cred ca ai sanse sa prinzi un sistem bun de black friday. O sa fie nou, cu garantie si poate mai bun decat daca ai cumpara un subwoofer si sa il inlocuiesti.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Da, cumpara asta. Posted Image

Nu o sa se potriveasca, nu o sa mearga, o sa fie banii aruncati... Pentru ca nu ne-ai dat detalii. Ce sistem ai? Brand, model, ce dimensiune are difuzorul de bass?
Trebuie desfacut, vazut ce specificatii are daca nu aflam de pe internet, apoi cumperi altul care sa se potriveasca.

Sau, daca vrei, sistemul asta costa 499lei: http://www.cel.ro/bo...w_hf5.1-5200-l/

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Strict legat de problema ta, nu cred ca vei gasi doar woofer-ul, fara sateliti (poate doar SH).
Dar:
Poti desface woofer-ul si schimba difuzorul cu unul echivalent dpdv al caracteristicilor.

Asa te incadrezi fara probleme in 100 RON.

#5
PeNet

PeNet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2014
Nu am dat detalii tehnice pentru că credeam că m-am exprimat mai clar. My bad.

Nu voiam să înlocuiesc doar partea care produce bass-ul, ci „toată cutia aia mare” cu tot ce e în ea (parte de amplificare etc.).

Am presupus că sateliții de la orice sistem basic (de legat la PC direct) îs interschimbabili.

Edited by PeNet, 21 November 2014 - 13:14.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
1. Poti duce sistemul la service, chiar daca nu ai garantie (presupun), si il repari contra cost.
2. Dai detalii si schimbi difuzorul de bass, asa cum ziceam mai sus.
3. Cumperi alt sistem, precum cel de mai sus.

Sa cumperi "toata cutia aia mare" nu prea ai cum, ci doar daca gasesti alta SH identica. Avand in vedere ca include si amplificarea, ar fi complicat, mai scump si in general o alegere nepotrivita.
Si in continuare, era nevoie de detalii pentru ca nu toate sistemele au aceiasi putere, si cu un subwoofer puternic care are iesire pentru sateliti, ai putea arde satelitii tai. Si ai gasi tot SH probabil, ca noi se vand sistemele intregi.

#7
Vali03

Vali03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 29.04.2014
Schimba difuzorul de bass.
De exemplu am patit si eu o asemnea problema. In loc sa schimb difuzorul am legat o boxa de la o combina(boxa era folosita pe post pe bass) si vreau sa spun ca diferenta era mare iar acel subwoofer o ducea fara probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate