Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

despre ne555

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mariusioan

mariusioan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2014
As dori sa stiu cum pot lega 2 Ne555 intre ele. Mai exact un etaj il folosesc drept contorizare  cu avertizare sonora si functioneaza. Celalalt etaj e un licurici si functioneaza. Cum le pot lega astfel incat la scurgerea timpului setat sa se declanseze licuriciul?

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Construiesti un temporizator cu 555 care la declansare sa alimenteze al II-lea 555 (printr-un releu sau direct tranzistor).
Depinde acum cat timp vrei sa temporizeze. Daca vrei un interval mare, exista alte solutii.

Edited by pelikanu, 21 November 2014 - 12:22.


#3
mariusioan

mariusioan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2014
Sa ma exprim mai exact am realizat temporizatorul cu un NE555 ce deschide undeva la 3 minute. Cu celalalt NE555 am realizat un licurici. Fiecare din cele 2 montaje sunt verificate functionale. Cum leg cele 2 montaje ca la scurgerea timpului temporizatorul sa deschida licuriciul.

#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Pune si schemele .

#5
mariusioan

mariusioan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2014
http://www.talkingel...shingLights.gif
http://electronicscl...ages/timerc.gif

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Între pinul 3 de la timer şi 5 de la licurici intercalezi o diodă 1N4148, catodul spre timer. Însă un led de la licurici va sta aprins cât timp are loc temporizarea.

LE, am greşit, ieşirea temporizatorului e activă "High"...   încearcă legarea masei licuriciului la ieşirea temporizatorului, aşa ar trebui să meargă.

Edited by mihaicozac, 22 November 2014 - 10:52.


#7
mariusioan

mariusioan

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.09.2014
Am rezolvat problema si e cum doream. Poate voi avea timp sa postez imagini cu montajul. In principiu cele doua montaje sunt extrem de simple iar valoarea temporizarii si a liciriciului pot fi usor modificate. Multumesc

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu ma gandisem ca sa folosesti pinul de RST...
A, ai rezolvat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate