Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Core i3 - doar 32 GB RAM?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014
Buna seara! Cautam si eu niste procesoare, cand am gasit o informatie in descrierea unui Intel Core i3 - si anume faptul ca poate lucra doar cu maxim 32 GB RAM.
Pai cum asa? Nu e procesor pe 64 de biti? Din cate stiu eu procesoarele pe 64 de biti pot lucra cu o cantitate nemasurabil de mare, ceva de ordinul exa. De ce e acest procesor limitat sa lucreze cu 32 GB de memorie? Poate sa ma lamureasca cineva si pe mine in aceasta privinta? :) Mi-a cam dat peste cap intelegerea acestor concepte (oricum destul de ambigue de altfel).
Va multumesc mult pentru raspuns!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Faptul ca ai un teren de 100 ha, nu inseamna ca ai intotdeauna si infrastructura necesara sa cultivi 100ha de ceva.

#3
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014

 dani.user, on 20 noiembrie 2014 - 23:08, said:

Faptul ca ai un teren de 100 ha, nu inseamna ca ai intotdeauna si infrastructura necesara sa cultivi 100ha de ceva.

Bun, si asta cum s-ar traduce intr-o descriere obiectiva in domeniul procesoarelor?

Ca doar asta ma intereseaza..

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Fiind un produs mai ieftin, n-are implementata toata logica de adresare a ț GB ram.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Adica e marketing.Nimic nu opreste procesorul din a adresa 2 la 64 biti de memorie.La fel cum sistemele Microsoft pentru useri sunt limitate tot de marketing la 4 gb de ram sau mai putin in variantele x86.

#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Really, i3-urile sunt adresate utilizarii office, home-multimedia, htpc si alte chestii low. Cu mai mult de 16GB RAM nu ai ce face pe asa ceva, iar cand ai nevoie de atata RAM, sigur ai nevoie de un procesor mai potent, capabil sa si "umple" acel RAM.

Nu e mai simplu sa spui pentru ce ai nevoie? Poate in cazul tau ai nevoie sa te indrepti catre un XEON.

#7
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014

 dani.user, on 20 noiembrie 2014 - 23:13, said:

Fiind un produs mai ieftin, n-are implementata toata logica de adresare a ț GB ram.

Multumesc, speri ca cred ca e mai apropiat acum :) dar scuza-mi indiscretia, cum e defapt limitat? Ce module sunt mai putin inzestrate si cu ce ar trebui sa fie mai inzestrate? Registrii mai mari... sau ce? Multumesc!

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
MB-ul ce-l am la laptop, duce doar 8 gb ram :).

#9
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014

 connectorxp, on 20 noiembrie 2014 - 23:17, said:

Really, i3-urile sunt adresate utilizarii office, home-multimedia, htpc si alte chestii low. Cu mai mult de 16GB RAM nu ai ce face pe asa ceva, iar cand ai nevoie de atata RAM, sigur ai nevoie de un procesor mai potent, capabil sa si "umple" acel RAM.

Nu e mai simplu sa spui pentru ce ai nevoie? Poate in cazul tau ai nevoie sa te indrepti catre un XEON.

Nu planuiesc sa imi achizitionez acum, imi faceam o selectie pentru un calculator "bun", cand mi-a sarit in ochi acest aspect.
Dar cum poate fi acum un i3 "low"? Aplicatiile office nu erau o treaba pentru Celeron, Pentium 4..?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Pai nici i7 nu duce mai mult: http://ark.intel.com/#@Processors

#11
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014
Si atunci ce rost are un MOBO care suporta 128 GB ram?

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am avut un i7 Extreme cu 48GB RAM si mergea perfect, maximul era 64 pentru modelul acela, fiind un model de acum doua generatii.

i3 e bun pentru chestii light, gaming hard core, editare grafica si video si alte activitati serioase sunt cam mult pentru el.

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E limitat din microcod si din chipset.Arhitectura AMD 64 e limitata la 256 Tb de memorie,iar limitele actuale sunt date de chipset si de limitele tehnologice ale memoriilor Ram.In principiu este vorba despre segmentarea pietei.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 dani.user, on 20 noiembrie 2014 - 23:13, said:

Fiind un produs mai ieftin, n-are implementata toata logica de adresare a ț GB ram.
cu exceptia procesoarelor din categoria Enthusiast (I7-uri al caror model incepe cu 5), toate procesoarele actuale de la Intel suporta maxim 32 Gb RAM. asta, de exemplu, nu prea-l poti incadra la "produs mai ieftin" : http://ark.intel.com/products/80807



 AndreiMadaras, on 20 noiembrie 2014 - 23:25, said:

Si atunci ce rost are un MOBO care suporta 128 GB ram?
unele placi suporta mai multe procesoare (fizic) si au sloturi de memorie separate pt fiecare procesor. cel mai probabil asta ai vazut tu.
sau poate ai vazut o placa de baza pentru procesoare Xeon (pot lucra cu mult mai mult RAM, de ordinul Tera)

Edited by _Smiley_, 20 November 2014 - 23:31.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 AndreiMadaras, on 20 noiembrie 2014 - 23:25, said:

Si atunci ce rost are un MOBO care suporta 128 GB ram?
Ai Xeon pentru asa ceva.

 connectorxp, on 20 noiembrie 2014 - 23:26, said:

Am avut un i7 Extreme cu 48GB RAM si mergea perfect, maximul era 64 pentru modelul acela
Extreme da, eu ziceam de modelul standard.

#16
AndreiMadaras

AndreiMadaras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 28.10.2014

 connectorxp, on 20 noiembrie 2014 - 23:26, said:

i3 e bun pentru chestii light,
Ce intelegi prin light? Chiar asa sunt de flamande aplicatiile de birou/web/playere?
Am un Pentium 4 pe care fac editare foto/compozitie muzicala/surfing web/ma uit la filme HD.. office-ul mi s-ar parea penibil sa-l includ in enumerare.

Adica, dau 500 de lei pe un procesor "light"?

 xeleron, on 20 noiembrie 2014 - 23:26, said:

E limitat din microcod si din chipset.Arhitectura AMD 64 e limitata la 256 Tb de memorie,iar limitele actuale sunt date de chipset si de limitele tehnologice ale memoriilor Ram.In principiu este vorba despre segmentarea pietei.

Multumesc, am inteles! Posted Image

Edited by AndreiMadaras, 20 November 2014 - 23:39.


#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Limitarile sunt puse in asa fel incat sa ai nevoie de hardware scump si potent pentru chestii banale.De exemplu o baza de date foarte mare poate sa fie memory bound si sa nu necesite atentie din partea procesorului,ci cantitati cat mai mari de memorie,astfel ca daca ai nevoie de mai mult de 32 gb de ram,iei un xeon(care in marea lor majoritate au niste scoruri de te doare capu).

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Şi BIOS-ul îţi taie gazul, la plăcile ieftine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate