Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Recomandare kit mouse + tastatură (microsfot vs logitech)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Salut ! Care dintre următoare 2 kituri mi le recomandați ? Este vorba de Microsoft desktop 2000http://www.emag.ro/k...5/pd/E1YXDBBBM/ și Logitech combo mk 330 http://www.emag.ro/k...9/pd/DZX1JBBBM/.  De ce una de ce alta ? Singura diferență pe care o văd eu ar fi indicatorul pentru baterie de la microsoft...

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
MIcrosoft mai ales pt. wrist pad-ul acela, dupa ce o sa tastezi pe ea nu ai sa mai poti folosi una fara.

#3
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,820
  • Înscris: 05.12.2013
de ce kit?

#4
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

View PostRuben56, on 20 noiembrie 2014 - 20:59, said:

de ce kit?

pentru că black friday :)). Și habar n-am...mie tastatura mi-e necesară, dacă primesc și mouse tot pe wi-fi e mai ok (aceeași marcă) Plus că acuma de black friday la altex kitul microsoft este 80 de lei și cel cel Logitech este 65 de lei Posted Image

View Postgumball3000, on 20 noiembrie 2014 - 20:57, said:

MIcrosoft mai ales pt. wrist pad-ul acela, dupa ce o sa tastezi pe ea nu ai sa mai poti folosi una fara.

îmi place mult și cum arată..

#5
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 04.09.2013
Pentru mine tastatura trebuie obligatoriu sa aibă cele 4 butoane care controlează player ul de redare muzica + butoanele pentru volum (inclusiv mute). Acum strict dintre astea două, prefer categoric Microsoft care are si palm rest.
Citeste si review urile de pe site ale altor cumpărători si vezi ce spun despre produs.

Edited by wld-ro, 20 November 2014 - 21:30.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,531
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr fiabilitate cel putin as alege Microsoft. Personal nu mi s-a stricat niciuna nici acasa nici la firma. Niciodata. Doar literele s-au mai sters - la cele ieftine.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
tocmai am returnat kit-ul MS (luat de la media galaxy)

mouse-ul era ok, desi un pic cam greu din cauza celor doua baterii AA(nu stiu daca cel de la Logitech foloseste una sau doua baterii). oricum, puteai folosi mouse-ul si cu o singura baterie.
singura problema era rotita de scroll: nu avea rotita dintata, se misca lin, si lasa impresia ca nu ai nici un fel de precizie. dar dupa 2-3 ore m-am obisnuit cu asta si n-am mai avut probleme.

tastatura, in schimb, era dezastruoasa.
-in primul rand, nu era perfect dreapta. un colt statea putin mai ridicat si nu se rezema pe birou, si cand tastai acel colt se lovea de birou si facea un "click" foarte neplacut. problema se manifesta si cu piciorusele din spate scoase, dar si cu ele culcate
-in al doilea rand, tastele de sus (escape si tastele functionale) sunt mult mai mici decat la o tastatura normala, au fix aceeasi dimensiune toate si sunt distantate uniform. la mine asta a insemnat ca nu am mai putut folosi nici una din aceste taste fara sa ma uit exact pe ce apas. de exemplu F5 este, in mod normal, foarte usor de folosit: stii cam pe unde e, iar in stanga ei e un gol (tastele functionale sunt grupate de obicei cate patru); cu tastatura asta nu mai ai nici un indiciu de genul asta, deci trebuie sa te uiti pe ce apesi
-in al treilea rand, receiverul are o distanta de lucru execrabila. pus in spatele calculatorului, la aproximativ 1.5 m de mouse si tastatura, nu functioneaza corespunzator (cursorul sare in toate partile, nu toate literele tastate ajung la pc)

deci, din cauza tasturii eu nu ti-as recomanda kitul asta de la MS.

Edited by _Smiley_, 20 November 2014 - 21:43.


#8
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013

View Post_Smiley_, on 20 noiembrie 2014 - 21:42, said:

tocmai am returnat kit-ul MS (luat de la media galaxy)

mouse-ul era ok, desi un pic cam greu din cauza celor doua baterii AA(nu stiu daca cel de la Logitech foloseste una sau doua baterii). oricum, puteai folosi mouse-ul si cu o singura baterie.
singura problema era rotita de scroll: nu avea rotita dintata, se misca lin, si lasa impresia ca nu ai nici un fel de precizie. dar dupa 2-3 ore m-am obisnuit cu asta si n-am mai avut probleme.

tastatura, in schimb, era dezastruoasa.
-in primul rand, nu era perfect dreapta. un colt statea putin mai ridicat si nu se rezema pe birou, si cand tastai acel colt se lovea de birou si facea un "click" foarte neplacut. problema se manifesta si cu piciorusele din spate scoase, dar si cu ele culcate
-in al doilea rand, tastele de sus (escape si tastele functionale) sunt mult mai mici decat la o tastatura normala, au fix aceeasi dimensiune toate si sunt distantate uniform. la mine asta a insemnat ca nu am mai putut folosi nici una din aceste taste fara sa ma uit exact pe ce apas. de exemplu F5 este, in mod normal, foarte usor de folosit: stii cam pe unde e, iar in stanga ei e un gol (tastele functionale sunt grupate de obicei cate patru); cu tastatura asta nu mai ai nici un indiciu de genul asta, deci trebuie sa te uiti pe ce apesi
-in al treilea rand, receiverul are o distanta de lucru execrabila. pus in spatele calculatorului, la aproximativ 1.5 m de mouse si tastatura, nu functioneaza corespunzator (cursorul sare in toate partile, nu toate literele tastate ajung la pc)

deci, din cauza tasturii eu nu ti-as recomanda kitul asta de la MS.

Am cumpărat touși kitul Microsoft ! O problemă la mouse da ar putea fi rotita de la scroll, da mie chiar imi place fiindcă merge foarte ușor, în rest e ok. Tastatura nu are nici un fel de problemă, e dreaptă, stă bine pe birou și nu se clatină. Pentru mine tastele funcționale nu prezintă o problemă (mă pot obișnui) sunt ok. Iar cu recevierul nu am probleme ! Am un birou destul de mare și l-am conectat în spatele pc-ului, distanță de peste 1,5 m și merge perfect. M-am plimbat un pic și prin cameră cu ea, semnalul nu cade !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate