Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

automatica si calculatoare cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
llJazzyll

llJazzyll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014
Buna ziua, in cer scuze ca redeshid acest subiect dar nu am reusit sa gasesc toate informatiile de care am nevoie, si anume ma intereseaza in primul rand daca se face si chimie. Oricat de mult invat, nu pot lua peste 7. In cazul in care se face chimie, as avea vreo sansa sa trec? In al doilea rand va rog sa imi spuneti care dintre facultatile: automatica si calculatoare (cluj) si babes bolyai informatica (cluj) e mai buna din punctul de vedere al obtinerii unui job in alta tara.
Multumesc anticipat.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 llJazzyll, on 20 noiembrie 2014 - 16:28, said:

nu am reusit sa gasesc toate informatiile de care am nevoie, si anume ma intereseaza in primul rand daca se face si chimie
Fie vorba intre noi, daca nici sa cauti pe un site nu merge atunci cam greu cu calculatoarele: http://ac.utcluj.ro/...invatamant.html

 llJazzyll, on 20 noiembrie 2014 - 16:28, said:

va rog sa imi spuneti care dintre facultatile: automatica si calculatoare (cluj) si babes bolyai informatica (cluj) e mai buna din punctul de vedere al obtinerii unui job in alta tara.
Care job ? La fiecare se studiaza domenii comune dar si diferite. Pui carul inaintea boilor. Pleaca de la ce vrei tu sa profesezi si de aici intreaba care te scolarizeaza/indruma mai bine. Pe zicala "pofta vine mancand" ai riscul cam mare.

Edited by neagu_laurentiu, 20 November 2014 - 16:51.


#3
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 24.05.2010
Chimia din facultate nu are legatura cu cea din liceu deloc..... si daca e sa faci va fi de umplutura.

Eu in anul 1 am facut Chimia materialelor electrotehnice... si a fost foarte simpla fiindca era programa facuta specialitatea mea, multe dintre reactii le stiam deja findca se intampla in viata de zi cu zi diferenta fiind ca noi folosim denumiri populare si la examen a trebuit sa folosesc denumiri stiintifice. A fost unul din examene pentru la care nu a trebuit sa invat mai nimic, mi-a fost de ajuns experienta mea in domeniu.


Vezi ca automatica - calculatoare - informatica sunt 3 facultati diferite

Edited by MooF2010, 20 November 2014 - 17:48.


#4
llJazzyll

llJazzyll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014

 neagu_laurentiu, on 20 noiembrie 2014 - 16:43, said:


Fie vorba intre noi, daca nici sa cauti pe un site nu merge atunci cam greu cu calculatoarele: http://ac.utcluj.ro/...invatamant.html

Unde vezi tu nivelul de dificultate la chimie acolo? Aveam fisierul respectiv deja in telefon dar mereu e bine sa intrebi. De asemenea "cam greu cu calculatoarele" nu ar trebui sa spui asta despre o persoana pe care nu o cunosti. Se numeste respect in caz ca nu stiai.


Care job ? La fiecare se studiaza domenii comune dar si diferite. Pui carul inaintea boilor. Pleaca de la ce vrei tu sa profesezi si de aici intreaba care te scolarizeaza/indruma mai bine. Pe zicala "pofta vine mancand" ai riscul cam mare.
Meseria pe care mi-o doresc o voi afla dupa primul an de facultate, eu ma refeream in intrebare in general in domeniul it.

Edited by llJazzyll, 22 November 2014 - 13:45.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Domeniul IT e unul foarte vast si nu exista un singur tip de facultate "pentru el". Fiecare specializare te indreapta deja intr-o directie anume. Daca alegi de exempu informatica, nu vad cum vei afla dupa primul an, de exemplu, ca vrei sa programezi roboti industriali.
Iar primul an, cam la toate facultatiile de genul, e plin de matematici, ceva fizica & related, la cele tehnice, si cultura generala.

#6
llJazzyll

llJazzyll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.11.2014

 MooF2010, on 20 noiembrie 2014 - 17:47, said:

Chimia din facultate nu are legatura cu cea din liceu deloc..... si daca e sa faci va fi de umplutura.

Eu in anul 1 am facut Chimia materialelor electrotehnice... si a fost foarte simpla fiindca era programa facuta specialitatea mea, multe dintre reactii le stiam deja findca se intampla in viata de zi cu zi diferenta fiind ca noi folosim denumiri populare si la examen a trebuit sa folosesc denumiri stiintifice. A fost unul din examene pentru la care nu a trebuit sa invat mai nimic, mi-a fost de ajuns experienta mea in domeniu.


Vezi ca automatica - calculatoare - informatica sunt 3 facultati diferite

Multumesc mult! E foarte incurajator! La automatica si calculatoare daca am sa merg din anul 2 voi alege calculatoarele. Profesorii de informatica spun ca nu exista mari diferente intre calculatoare si informatica ..

 dani.user, on 22 noiembrie 2014 - 13:50, said:

Domeniul IT e unul foarte vast si nu exista un singur tip de facultate "pentru el". Fiecare specializare te indreapta deja intr-o directie anume. Daca alegi de exempu informatica, nu vad cum vei afla dupa primul an, de exemplu, ca vrei sa programezi roboti industriali.
Iar primul an, cam la toate facultatiile de genul, e plin de matematici, ceva fizica & related, la cele tehnice, si cultura generala.

Crede-ma robotii industriali sunt ultimii care m-ar interesa :)) Mi-ar place mai mult sa lucrez la o campanie de jocuri sau o meserie care necesita si putina imaginatie..

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Ca sa dezvolti jocuri (partea vizuala) trebuie sa stai bine cu matematica, fizica (mecanica) si programarea grafica (de la a desena o linie sau un cerc pe ecran la OpenGL, Direct3D si fel si fel de framework-uri grafice).
Nu te ajuta cu nimic electricitatea, electronica si alte asemenea materii care ocupa aproape jumatate din programa de la calculatoare/automatica.

Edited by dani.user, 22 November 2014 - 14:32.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 24.05.2010
http://www.math.ugal...-2014_ 1.09.pdf planul de invatamant de la mate-info galati
http://aciee.ugal.ro...-2014_cti_c.pdf plan de invatamant de la calculatoare galati
http://aciee.ugal.ro...2014_is_aia.pdf plan de invatamant de la automatica galati


ele mai difera de la oras la altul...

Edited by MooF2010, 22 November 2014 - 14:39.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 llJazzyll, on 22 noiembrie 2014 - 13:45, said:

Meseria pe care mi-o doresc o voi afla dupa primul an de facultate
Cum de stii ? Sau doar speri ?

#10
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@llJazzyll
programa UTCN Calculatoare http://ac.utcluj.ro/...14-2015_an1.pdf
programa UBB Info http://www.cs.ubbclu...a 2014-2017.xls


"Mi-ar place mai mult sa lucrez la o campanie de jocuri"
mergi la Babes.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate