Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

contract vanzare-cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
georgiana91

georgiana91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.11.2014
Buna ziua, am cumparat in anul 1988 o locuinta cu o mica gradina de 250 mp, in primavara anului 1993, printr-un schimb cu un vecin (eu i-am dat un teren in extravilan si am primit unul in intravilan) am ajuns sa am o gradina de 2750 mp, mentionez ca schimbul s-a facut prin primarie. Terenul cu care am facut schimbul, apartind bunicului meu si el fiind decedat, a trebuit ca matusa mea si tatal meu fiind singurii mostenitori, sa dea semnatura pentru a se putea realiza schimbul, iar dupa cateva luni facand rost de bani, am facut un contract de vanzare-cumparare la notariat pe suprafata de 2500 mp. Din intreaga suma trecuta in contract, am platit doar jumatate, adica partea ce i se cuvenea matusii mele Problema mea este ca nu am nici-un act prin care sa fac dovada ca i-am dat suma respectiva, atunci avand relatii foarte bune cu ea, iar acum parintii mei fiind la cutite cu matusa mea, i-a amenitat ca ma da in judecata, pe motiv ca nu a primit niciun ban. Acum dupa 21 de an, in eventualitatea unui proces, exista sansa sa mai platesc inca odata terenul respectiv???... de ce nu si-a exprimat nemultumirea atunci, cand a semnat in fata notarului sau la scurt timp dupa acea ???...

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Relax man...
Daca a semnat in fata notarului...ura si la gara...
Sa o dea in judecata pe masa....

Bani astia!

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Vezi dupa cat timp se prescrie.....Ca nu poate sa te dea in judecata dupa 50 ani ca si-a adus ea aminte ca nu a primit nu stiu ce.
Acum pe partea ailalta cand te gandesti ce oligofreni de judecatori si ce lege de rahat avem,s-ar putea aibe ceva sanse!

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Terenul de 2.500 mp luat prin schimb era coproprietate parinte+matusa, ca unici mostenitori. Ati facut dezbaterea mostenirii dupa bunic? Au rezultat 2 loturi, de 1.250 mp unul la parinte, altul la matusa? Cu cine ati facut contract de vanzare-cumparare, cu matusa si parintele? Din postare se intelege ca ati cumparat cu acte notariale intreaga suprafata, de 2.500 mp, de la parinte si matusa.
In ce contracte de vanzare-cumparare am facute prin notar exista o formulare de genul "Noi, partile contractante, declaram ca pretul ferm al prezentei vanzari-cumparari este de... . Noi, partile contractante, declaram ca pretul acestei vanzari este achitabil astfel: la data de... noi, X si Y am primit cu titlu de avans de la Z si W suma de..., conform promisiunii bilaterale de vanzare si cumparare autentificata sub nr.... la notarul public A.V. din ..., iar restul de pret, reprezentand suma de ... s-a achitat azi, 01.01.20..., noua, X si Y, in numerar de la Z si W". Noi, X si Y declaram ca am primit pretul vanzarii in conditiile si cuantumurile mentionate in prezentul contract si nu mai avem nici o pretentie in acest sens fata de cumparatori".
Acum 21 de ani nu se faceau asa formulari? Chiar si rude fiind, normal era sa fie macar o chiatanta de mana scrisa si semnata.
Oricum, din putinele mele cunostinte in domeniul juridic stiu ca astfel de datorii au un termen de prescriere.
Prescriptia este intervalul de timp, stabilit de lege, inauntrul caruia trebuie sa fie indeplinite actele necesare pentru valorificarea unor drepturi, stabilirea raspunderii juridice sau executarea unei sanctiuni. Astfel, implinirea termenului de prescriptie, fara ca titularii drepturilor sau organelor competente sa fi actionat, pot conduce la stingerea dreptului la actiune in sens material, la dobandirea de catre o alta persoana a dreptului de proprietate sau a altui drept real, la inlaturarea raspunderii juridice sau la inlaturarea executarii sanctiunii. http://www.avocatura...rescriptie.html

In Noul Cod de Procedura Civila (Legea nr. 134/2010) scrie asa:
CAPITOLUL V
Prescripţia dreptului de a obţine executarea silită
ART. 705
Termenul de prescripţie
(1) Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.


Zic eu ca matusa nu mai are cum cere datoria (ipotetica) in instanta, termenul de prescriere a ei a fost depasit de ceva ani.

Edited by claudiu1, 20 November 2014 - 16:53.


#5
georgiana91

georgiana91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.11.2014
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, stateam cu o teama in suflet. Nu le am cu juridicul, dar banuiesc ca aveti dreptate, termenul de prescriptie s-a cam dus, am sa consult totusi un avocat. Inca o data multe multumiri Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate