Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Fenomenul saraciei -cauze si posibile rezolvari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
108 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Luand in calcul ca in lume la ora actuala s-au dezvoltat tehnologii care sa poata asigura minimul necesar de trai (mancare, o locuinta, etc) de ce mai exista oameni, chiar in Europa, care satraiasca sub pragul saraciei, ba mai mult numarul acestor oameni sa creasca?
Ne plangem ca lumea e din ce in ce mai prost pregatita, iar accesul la educatie e din ce in ce mai greu, ba chiar pentru unii imposibil, in timp ce acesta ar trebui sa fie accesibil oricui

Edited by galeo, 20 November 2014 - 13:28.


#2
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010
Pentru ca fenomenul polarizarii sociale este accelerat.

Peter Eigen: Cum să-i expuneți pe corupți  (video)
http://www.ted.com/t...upt?language=ro

Edited by Moftangiu, 20 November 2014 - 13:30.


#3
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Absolut toti saracii sunt saraci datorita defectelor morale: sunt hoti/betivi/vor sa fure/lenesi/etc. Sa ne bucuram ca exista saracii, astfel scursurile societatii sunt pedepsite macar un pic.

Educatia nu e suficienta, fiindca mame depravate fac copiii pe care nu ii ingrijesc apoi. Toti saracii toarna copii pe care nu ii pot tine la scoala, e atat vina saracilor ca se inmultesc prea mult cat si a bogatilor care au facut prea multe acte de caritate si au permis formarea unei clase de paraziti.

Exista saraci numai fiindca parintii lor au fost inconstienti si au facut copii pe care nu pot sa ii creasca, copii facuti doar cu scopul de a cersi cat mai multe ajutoare sociale.

Si oricine poate munci cativa ani, sau isi poate vinde un rinichi sau se poate prostitua ca sa faca o facultate buna, nu mai minti ca nu poti face scoala.

Solutia: puscarie pentru parintii ce fac copii pe care nu ii pot ingriji, iar acei copii dusi la casele de copii.

Edited by urgenta, 20 November 2014 - 13:32.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Noțiunea de sărăcie e relativă, ceea ce pt. un elvețian poate însemna sărac este pt. un albanez raiul pe pământ.

Edited by mihaicozac, 20 November 2014 - 13:32.


#5
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Moftangiu, on 20 noiembrie 2014 - 13:28, said:

Pentru ca fenomenul polarizarii sociale este accelerat.

De ce se intampla asta?

Desi am un venit mai mult decat decent pentru mine o locuinta si o masina, fie ea si dacia logan e de ajuns, nu am nevoie de mai mult. De ce nu exista pensii si salarii care sa garanteze macar atat.
Nu ma simt fericit ca vecinul meu sa moara de foame, ci prefer sa aiba macar minimul necesar sa nu vina sa imi dea in cap de foame

#6
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 13:29, said:

Absolut toti saracii sunt saraci datorita defectelor morale: sunt hoti/betivi/vor sa fure/lenesi/etc. Sa ne bucuram ca exista saracii, astfel scursurile societatii sunt pedepsite macar un pic.

Educatia nu e suficienta, fiindca mame depravate fac copiii pe care nu ii ingrijesc apoi. Toti saracii toarna copii pe care nu ii pot tine la scoala, e atat vina saracilor ca se inmultesc prea mult cat si a bogatilor care au facut prea multe acte de caritate si au permis formarea unei clase de paraziti.

Exista saraci numai fiindca parintii lor au fost inconstienti si au facut copii pe care nu pot sa ii creasca, copii facuti doar cu scopul de a cersi cat mai multe ajutoare sociale.

Si oricine poate munci cativa ani, sau isi poate vinde un rinichi sau se poate prostitua ca sa faca o facultate buna, nu mai minti ca nu poti face scoala.

Solutia: puscarie pentru parintii ce fac copii pe care nu ii pot ingriji, iar acei copii dusi la casele de copii.

Ai spus o prostie imensa, cat tine de mare, cunosc oameni saraci cu copii foarte destepti, mai destepti decat tine, care deja sunt pe la companii straine de renume, lasa prostia cu munca, munca in Romania nu este platita, ca sunteti voi o mana de IT-isti pe aici care faceti bani frumosi, cu asta nu se face primavara, si lumea nu are nevoie numai de IT, mi-ar place sa mananc la pranza un cotlet de hard, ssd pentru finete cu sos de memorii asezonat cu coduri C++, dar nu se poate.

#7
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 13:29, said:

Absolut toti saracii sunt saraci datorita defectelor morale: sunt hoti/betivi/vor sa fure/lenesi/etc. Sa ne bucuram ca exista saracii, astfel scursurile societatii sunt pedepsite macar un pic.

Educatia nu e suficienta, fiindca mame depravate fac copiii pe care nu ii ingrijesc apoi. Toti saracii toarna copii pe care nu ii pot tine la scoala, e atat vina saracilor ca se inmultesc prea mult cat si a bogatilor care au facut prea multe acte de caritate si au permis formarea unei clase de paraziti.

Exista saraci numai fiindca parintii lor au fost inconstienti si au facut copii pe care nu pot sa ii creasca, copii facuti doar cu scopul de a cersi cat mai multe ajutoare sociale.

Si oricine poate munci cativa ani, sau isi poate vinde un rinichi sau se poate prostitua ca sa faca o facultate buna, nu mai minti ca nu poti face scoala.

Solutia: puscarie pentru parintii ce fac copii pe care nu ii pot ingriji, iar acei copii dusi la casele de copii.

Pe langa ce a mentionat mai sus colegul , are si statul partea lui de vina in sensul ca ii ''indeasa'' pe acestia cu ajutor social din banii contribuabililor care muncesc ...

#8
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 13:29, said:

Absolut toti saracii sunt saraci datorita defectelor morale: sunt hoti/betivi/vor sa fure/lenesi/etc. Sa ne bucuram ca exista saracii, astfel scursurile societatii sunt pedepsite macar un pic.

Educatia nu e suficienta, fiindca mame depravate fac copiii pe care nu ii ingrijesc apoi. Toti saracii toarna copii pe care nu ii pot tine la scoala, e atat vina saracilor ca se inmultesc prea mult cat si a bogatilor care au facut prea multe acte de caritate si au permis formarea unei clase de paraziti.

Exista saraci numai fiindca parintii lor au fost inconstienti si au facut copii pe care nu pot sa ii creasca, copii facuti doar cu scopul de a cersi cat mai multe ajutoare sociale.

Si oricine poate munci cativa ani, sau isi poate vinde un rinichi sau se poate prostitua ca sa faca o facultate buna, nu mai minti ca nu poti face scoala.

Solutia: puscarie pentru parintii ce fac copii pe care nu ii pot ingriji, iar acei copii dusi la casele de copii.

Eu nu ma refer la putori,betivi, depravati,etc, ci la aia care muncesc de le sar capacele pe 700 lei sau aia pensionarii cu 350 lei dupa zeci de ani de munca

#9
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 13:34, said:

Pana si un gunoier castiga cat sa isi poata cumpara o dacie second hand. De ce minti ca ar fi vreo injustitie ? E numai vina ta daca nu iti place munca.

Spui prostii in continuare, o Dacie 1300 SH te duce la pe 10-12 mil si inmatricularea ei cateva mii, deci lasa prostiile, si nu te amagi, munca in Romania NU este platita!

Edited by sammydo, 20 November 2014 - 13:37.


#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mai exista si cauze obiective.Unii sunt prosti. Alti sunt betivi. Altii puturosi. Defecte din nastere sau dobandite..
Sau pur si simplu au avut ghinion sa se nasca si sa traiasca intr-o zona care e saraca..
Cine nu ma crede, sa mearga prin Dobrogea. Am vazut o zona in care iarba de pe drum nu era verde, ci galbena, din cauza secetei..Cand am intrebat, mi s-a zsi ca apa e la foarte mare adancime. Zau ca i-am compatimit pe bietii nefericiti care traiau acolo. Avand rude, prieteni ti-e greu sa te rupi de o anumita zona...
Sau pt ca industria din orasul lor a fost distrus, la comanda sau din rea vointa..
Vreti sa va spun cum arata orasul Marasesti? Sau Rosiori de Vede?
Nu ca in ultimul era cine stie ce, dar din 1994 pana azi, cand mai trec pe acolo, vad ca lucrurile merg din prost in mai prost..
Sotia mea imi zice ca daca s-ar fi intors in orasul ei natal nu stie daca si-ar fi gasit un loc de munca ca inginera electronista. Si mai stiu un tanar, electronist exceptional, la fel nascut acolo, si care a plecat, pt ca nu avea unde sa muncesca..
Asa ca e usor sa dai cu piatra..

#11
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 13:29, said:

Absolut toti saracii sunt saraci datorita defectelor morale: sunt hoti/betivi/vor sa fure/lenesi/etc. Sa ne bucuram ca exista saracii, astfel scursurile societatii sunt pedepsite macar un pic.

Educatia nu e suficienta, fiindca mame depravate fac copiii pe care nu ii ingrijesc apoi. Toti saracii toarna copii pe care nu ii pot tine la scoala, e atat vina saracilor ca se inmultesc prea mult cat si a bogatilor care au facut prea multe acte de caritate si au permis formarea unei clase de paraziti.

Exista saraci numai fiindca parintii lor au fost inconstienti si au facut copii pe care nu pot sa ii creasca, copii facuti doar cu scopul de a cersi cat mai multe ajutoare sociale.

Si oricine poate munci cativa ani, sau isi poate vinde un rinichi sau se poate prostitua ca sa faca o facultate buna, nu mai minti ca nu poti face scoala.

Solutia: puscarie pentru parintii ce fac copii pe care nu ii pot ingriji, iar acei copii dusi la casele de copii.

Eu nu ma refer la putori,betivi, depravati,etc, ci la aia care muncesc de le sar capacele pe 700 lei sau aia pensionarii cu 350 lei dupa zeci de ani de munca

Ca sa nu mai spun ca e o chestie ciudata chiar in multinationale, unde aia mai tineri si mai prost platiti sunt mai myncitori si mai bine pregatiti decat seniorii care vin la munca sa doarma si sa isi completeze pensia

Edited by galeo, 20 November 2014 - 13:42.


#12
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

 sammydo, on 20 noiembrie 2014 - 13:35, said:


Ai spus o prostie imensa, cat tine de mare, cunosc oameni saraci cu copii foarte destepti, mai destepti decat tine, care deja sunt pe la companii straine de renume, lasa prostia cu munca, munca in Romania nu este platita, ca sunteti voi o mana de IT-isti pe aici care faceti bani frumosi, cu asta nu se face primavara, si lumea nu are nevoie numai de IT, mi-ar place sa mananc la pranza un cotlet de hard, ssd pentru finete cu sos de memorii asezonat cu coduri C++, dar nu se poate.


Puscarie pentru orice sarac care face copii. Acei copii vor plange, fura si ucide apoi fiindca nu au primit cat primesc copiii celor bogati, desi ei nu au nici o vina.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 mihaicozac, on 20 noiembrie 2014 - 13:32, said:

Noțiunea de sărăcie e relativă, ceea ce pt. un elvețian poate însemna sărac este pt. un albanez raiul pe pământ.
Cica la o banca in Elvetia apare un tip care cu o voce soptita ii spune casierului
"dnule, as vrea sa depun si eu la banca dvoastra 10 milioane de $"
la care casierul.
"Dnule,vorbiti tare. Noi suntem o tara civilizat. Nu-i desconsideram pe cei saraci"...

Edited by Prien, 20 November 2014 - 13:46.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

 galeo, on 20 noiembrie 2014 - 13:32, said:

.......... De ce nu exista pensii si salarii care sa garanteze macar atat.............

pentru ca multi cred ca trebuie sa le garanteze cineva un venit care sa le asigure bunastarea.

#15
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
In foarte multe situatii cauza principala e LENEA.

#16
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 13:39, said:



Puscarie pentru orice sarac care face copii. Acei copii vor plange, fura si ucide apoi fiindca nu au primit cat primesc copiii celor bogati, desi ei nu au nici o vina.

Prietene, tocmai ai intrat cu succes in lista mea de ignore, nu pot discuta cu oameni ca tine, esti prea rasist sau vrei sa faci flame pe topic!

#17
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

 galeo, on 20 noiembrie 2014 - 13:32, said:

De ce se intampla asta?

Desi am un venit mai mult decat decent pentru mine o locuinta si o masina, fie ea si dacia logan e de ajuns, nu am nevoie de mai mult. De ce nu exista pensii si salarii care sa garanteze macar atat.
Nu ma simt fericit ca vecinul meu sa moara de foame, ci prefer sa aiba macar minimul necesar sa nu vina sa imi dea in cap de foame
In Romania sau la nivel global?

La nivel global concernele multinationale au devenit atat de puternice incat au bugete comparabile cu statele slabe si pot negocia avantajos cu guvernele si astfel isi maresc profitul.

La nivelul Romaniei pentu ca majoritate  cetatenilor gansdesc ca tine, doar la salariu lui si nu este interesat de ceea ce este al statului.
Afirmau la tv ca in jur de 14 firme agricole mari, administreza fiecare sute de ha de teren in proprietatea statului, si primesc de la stat zeci de milioane subventie.
Sunt alti "baieti  destepti" care sug din energie, din defrisari de paduri, toate considerate ale statului, dar care sunt ale noastre si noi nu suntem interesati de ce se intampla cu ele.

Noi consideram statul ceva departe si intangibil.
Asta face sa devenim tot mai saraci.

Edited by Moftangiu, 20 November 2014 - 13:45.


#18
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012

 urgenta, on 20 noiembrie 2014 - 13:29, said:

Absolut toti saracii sunt saraci datorita defectelor morale: sunt hoti/betivi/vor sa fure/lenesi/etc. Sa ne bucuram ca exista saracii, astfel scursurile societatii sunt pedepsite macar un pic.

Da, dom'le, toata lumea stie ca aia ce ciordesc zi si noapte sunt saraci. Da' saraci rau, merg cu mertzanu' sa-si ridice ajutoru' social.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate