Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Microsoft Surface Pro 2

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua. Mi-am achizitionat de curand , de la Altex, aceasta tableta, de fapt, impropriu zis tableta, intrucat mai mult e un laptop.El vine fara tastatura. O tastatura speciala pentru el, Type Cover 2 costa 140 E . As vrea sa ii cumpar o tastatura si mouse bluetooth pentru el. M-am gandit la aceasta tastatura prin bluetooth : http://www.altex.ro/...a-btkb01b-negru . Credeti ca se va potrivi la el ? Mouse, tot la fel. Daca nu, ce imi recomandati ?
Multumesc.

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Ai dat 22 mil pe porcaria aia? Unii chiar ca nu au ce face cu bani, scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine.

Edited by gerbil, 20 November 2014 - 13:24.


#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003

View Postgerbil, on 20 noiembrie 2014 - 13:24, said:

Ai dat 22 mil pe porcaria aia? Unii chiar ca nu au ce face cu bani, scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine.
Chestia aia a costat de fapt, 1800 RON. Iar specificatiile le gasiti aici : http://www.microsoft...s/surface-pro-2 . Repet, e varianta cu procesor i5, nu cu ARM .

#4
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006

View Postgerbil, on 20 noiembrie 2014 - 13:24, said:

Ai dat 22 mil pe porcaria aia? Unii chiar ca nu au ce face cu bani, scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine.
E genial! Daca ai fi tinut in mana asa ceva ti-ai fi dat seama ca merita!

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
e chiar bun pretul. Windows 8.1 cu touch si hardware decent merita fiecare cent.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Mă bate gândul să iau una pentru fiică-mea. Nu cumva are și Office?

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
In general tabletele cu Windows Pro nu vin cu office preinstalat... Surface RT are si unele tablete ale partenerilor, cum erau Toshiba Encore sau Asus Transformer.

View Postgerbil, on 20 noiembrie 2014 - 13:24, said:

Ai dat 22 mil pe porcaria aia? Unii chiar ca nu au ce face cu bani, scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine.
Porcaria aia pune in fund la browsing/office toate laptopurile din acel pret (128 gb ssd si core i5 *oaie, zbarnaie) plus ca este si o tableta excelenta. Poti avea un laptop/tableta cu windows plus tableta cu android la nevoie (emulatoarele rup pe ea).

Edited by n-amname, 20 November 2014 - 14:30.


#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,290
  • Înscris: 29.04.2008

View Postgerbil, on 20 noiembrie 2014 - 13:24, said:

Ai dat 22 mil pe porcaria aia? Unii chiar ca nu au ce face cu bani, scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine.


scuze, dar nu sti despre ce vorbesti :D

#9
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

View Postgerbil, on 20 noiembrie 2014 - 13:24, said:

Ai dat 22 mil pe porcaria aia? Unii chiar ca nu au ce face cu bani, scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine.
Uneori este mai bine sa te abtii.

#10
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Revenit. Tableta nu are Office instalat, se poate instala orice aplicatie pe ea. Tastatura am gasit pe okazii.ro , Type Cover 2 la 245 RON. Deci, aveti instant si laptop si tableta in acelasi timp. Sa nu mai spunem de autonomie. Cam 6 ore tine folosita intensiv .
Iar daca vreti Android, instalati http://www.genymotion.com . Si aveti o tableta cu Android :) .

Edited by OClaudiu, 20 November 2014 - 15:03.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu aceiasi bani i-am dat anul trecut pe tableta Asus VivoTab Smart cu diagonala ecranului de 10.1", fara stylus activ, cu procesor Intel Atom, 2 GB RAM, SSD (eMMC) de 64 GB, un singur port microUSB 2.0 care joaca si rol de mufa pentru incarcare si cu Windows 8 (core edition) + M$ Office Home & Student Ed. Cand am vazut cat a coborat pretul la Surface Pro 2, acum chiar imi vine sa ma zgarii pe ochi. Este o oferta excelenta. Pai un notebook cu procesor i5, SSD de 128 GB, 4 GB RAM, USB 3.0, touchscreen, stylus Wacom, senzori care altfel se gasesc doar pe tablete/ smarthone-uri si Windows 8.1 Pro nu iei in pretul asta. De fapt ar costa muuult...

#12
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Vreau sa pun o folie de protectie pe aceasta tableta, sa nu zgarai ecranul. Va mai functiona acest stilou cu care vine ea ?

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Va functiona la fel, dar nu recomand, deoarece va scadea calitatea imaginii.

In plus, ecranul este destul de rezistent si nu este usor de zgariat, in timp ce folia cu siguranta se va zgaria rapid si se va vedea neclar/ urat in zonele zgariate.

#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,290
  • Înscris: 29.04.2008

View PostOClaudiu, on 20 noiembrie 2014 - 15:08, said:

Vreau sa pun o folie de protectie pe aceasta tableta, sa nu zgarai ecranul. Va mai functiona acest stilou cu care vine ea ?


nu e cazul. am scapat-o de cateva ori pe jos si nu a avut nimic. singurul loc unde se va zgaria este langa portul de alimentare. acelasi fenomen ca si la iPhone-ul negru: se va coji vopseaua cand nu nimeresti din prima gaura :D

View Post_-_, on 20 noiembrie 2014 - 15:05, said:

Eu aceiasi bani i-am dat anul trecut pe tableta Asus VivoTab Smart cu diagonala ecranului de 10.1", fara stylus activ, cu procesor Intel Atom, 2 GB RAM, SSD (eMMC) de 64 GB, un singur port microUSB 2.0 care joaca si rol de mufa pentru incarcare si cu Windows 8 (core edition) + M$ Office Home & Student Ed. Cand am vazut cat a coborat pretul la Surface Pro 2, acum chiar imi vine sa ma zgarii pe ochi. Este o oferta excelenta. Pai un notebook cu procesor i5, SSD de 128 GB, 4 GB RAM, USB 3.0, touchscreen, stylus Wacom, senzori care altfel se gasesc doar pe tablete/ smarthone-uri si Windows 8.1 Pro nu iei in pretul asta. De fapt ar costa muuult...

tu? eu am dat 900 de euro acum un an pe tableta :D

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, stiu. Daca acum cumpar eu Surface-ul, atunci platesc cat ai dat tu anul trecut si ma aleg in plus cu tableta Asus (sau mai bine zis s-ar alege altcineva cu o tableta cadou). ;)
Dar tot imi vine sa ma zgarii pe ochi...

Ma bate gandul sa comand si eu una de BF daca ii mai coboara pretul.

#16
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Pentru ecran am comandat aceasta folie : http://www.okazii.ro...arare - instant .

REPET : Vine fara tastatura !!! Daca o folositi doar ca tableta, nu ii veti atinge potentialul maxim. Iar o tastatura pe okazii am gasit, cum spuneam, originala pentru ea la 245 RON.

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sau, cine stie? poate ca anul viitor pe vremea aceasta Surface Pro 3 va fi la acelasi pret cat il are acum Surface Pro 2. Si este mult peste...

#18
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Eu Surface Pro 1 si il folosesc zilnic fara mouse si tastatura (am touch cover dar il folosesc doar pe post de cover).
Incearca sa-l folosesti asa doar cu touchscreen o vreme. Eu zic ca te obisnuiesti repede.

Edit: folia e _absolut_ inutila. Pe al meu se joaca inclusiv pisica, care are ghiare ascutite, si n-are absolut nicio zgarietura, nici macar superficiala.

Edited by sergiu_spooky, 20 November 2014 - 15:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate