Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Scrisoarea deschisă a Diasporei catre K.I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
bluebyte

bluebyte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 30.05.2014
Scrisoare deschisă a diasporei către Președintele ales al României, Domnul Klaus Werner Iohannis


Domnule Klaus Iohannis,

Pe data de 22 decembrie veți deveni al cincilea președinte al României, ales în mod democratic. Noi, Diaspora Unită, suntem conștienți de ecoul pe care dorința de a schimba
vechiul mod de a face politică, l-a avut în conștiința oamenilor din țară: suntem, de fapt, exponenții și catalizatorul acestei dorințe, cât și culoarul prin care ea a ajuns la cei de
acasă. Aceștia s-au mobilizat exemplar la vot, din solidaritate cu cei al căror vot a fost obstrucționat de către autoritățile neputincioase sau răuvoitoare.

Pentru noi, relația cu societatea civilă trezită din România nu este de dată recentă, ci este o relație clădită în timp, începând cu primele proteste din toamna 2013 și până în acest moment.
Trezirea noastră s-a manifestat atunci când, alături de românii îngrijorați de acasă, am întreprins diverse acțiuni îndreptate împotriva autorităților care au încălcat drepturile fundamentale ale omului.
Românii din Diaspora nu vă încredințează un cec în alb: dimpotrivă, românii au ales, pe 16 noiembrie 2014, un președinte de la care se așteaptă să respecte, în primul rând, Constituția și legile țării
și care să reașeze țara noastră acolo unde îi este locul, printre națiunile demne și respectate ale acestei lumi; o țară care nu își pune pe tavă, tuturor corporațiilor, resursele și care nu este un stat
furnizor de materie primă și mână de lucru ieftină.

De aceea, speranțele și asteptările noastre se îndreaptă către dumneavoastră. După 10 ani în care am asistat la un spectacol al „președintelui jucător“, care și-a depășit mandatul adesea, a susținut
proiecte și idei nocive țării si poporului, devenind inclusiv partizanul unor proiecte cum ar fi cel de la Roșia Montană și al exploatării gazelor de șist,  care au adus România în situația de față, este timpul
pentru un alt fel de președinte. Diaspora așteaptă de la Dumneavoastră să fiți un adevărat moderator între puterile statului, precum și între stat și societate, așa cum prevede articolul 80 din Constituția României.

Cei aproape 400.000 de români care au reușit să voteze în străinătate așteaptă primele semne că țara noastră va reveni la normalitate, pentru a se putea întoarce acasă și a putea contribui, din interior,
la ridicarea și bunăstarea ei.
Pentru noi, Domnule Presedinte, bunăstarea nu se rezumă, firește, doar la criteriile economice, ci înseamnă  tot ce numim viață socială: educație, sănătate, infrastructură socială. De asemenea înțelegem,
desigur, foarte bine conceptul de sustenabilitate practicat în societățile țărilor în care în prezent locuim si activăm.

Am urmărit cu mare atenție discursul Domniei-Voastre și am luat notă de măsurile pe care vi le propuneți deja:  salutăm respingerea în Parlament a Legii amnistiei și grațierii, susținem îmbunătățirea condițiilor
de vot în străinătate și tragerea la răspundere a celor responsabili de organizarea dezastruoasă a alegerilor. Sperăm ca situațiile umilitoare, jignitoare și de încălcare a drepturilor fundamentale în care românii
au fost puși la zeci de secții de votare din Diaspora să nu mai aibă loc niciodată.

Pe plan extern, sperăm să avem în Domnia-Voastră un reprezentant demn al României în ceea ce privește tratatele internaționale semnate în numele țării, un lider care să o reprezinte cu cinste și demnitate
la întâlnirile internaționale. Așteptăm un președinte care să trateze de la egal la egal cu omologii săi din alte țări și care să iasă, prin demnitate, din tiparul stabilit în ultimii 25 de ani, acela de lipsă de demnitate
în fața marilor puteri. Trebuie să fiți primul care, prin exemplul personal, să redea demnitatea și conștiința de sine românilor.

Regretăm profund faptul că în campania electorală subiectul Tratatului Transatlantic de Investiții și Parteneriat, cunoscut sub numele de TTIP (alături de cel al CETA și TISA) nu a apărut absolut deloc în dezbaterea
publică, în condițiile în care acesta este unul din cele mai importante subiecte ale dezbaterilor la nivel internațional și al unei mobilizări fără precedent a societății civile din statele unde locuim. Ne dorim ca Președintele
României să reprezinte interesele țării și concetățenilor săi, consultându-se cu societatea civilă în privința acestui mandat de negociere pentru un tratat extrem de important pentru viitorul Europei și al României.

Pe plan intern așteptăm ca prin sintagma ‘România noastră’ folosită de Domnia-Voastră să înțelegeți că România este cu adevărat a noastră și nu a celor care sunt, vremelnic, la putere și-o împart și o vând după
bunul lor plac în disprețul total al legii, și nici a corporațiilor din întrega lume, care au primit cadou toate resursele noastre naturale (terenuri arabile, păduri, petrol și gaze convenționale și neconvenționale, metale
prețioase, ape minerale), cu beneficii umilitor-nesemnificative pentru România și pentru cetățenii săi și cu riscuri enorme asupra mediului. Nu dorim continuarea politicii de transformare a României într-o colonie și
a românilor într-o forță de muncă ieftină pe plantațiile colonializate în propria țară. Așteptăm de la noul Președinte ca acesta să fie apărătorul intereselor naționale și al propriilor cetățeni.

Pentru că subiectele de mediu ne-au adus împreună, subliniem așteptările noastre față de Dumneavoastră cu privire la proiectele distructive și ireversibile pentru mediu, cum ar fi proiectele de extragere a gazelor
de șist prin metoda fracturării hidraulice și metoda cianurării în minerit. Ne dorim – si ne asteptam – ca Dumneavoastră să deveniți acel mediator între interesele societății civile și al comunităților locale, interese
care, de cele mai multe ori, nu coincid cu cele ale corporațiilor și să puneți mereu în balanță principiul sustenabilității, al precauției și al interesului național și al cetățenilor români. Să ne reprezentați în apărarea
României în fața a ceea ce poate fi mutilator, distrugător în ceea ce corporațiile străine fac în propriul interes.

Noi, diaspora, sprijinim puternic demersurile de până acum ale societății civile și suntem extrem de îngrijorați de impactul ireversibil al acestor metode asupra mediului și al sănătății oamenilor (mulți dintre noi trăim
în zone deja afectate iremediabil de fracturarea hidraulică în SUA, Canada și Australia). Susținem, așadar, cele mai recente apeluri ale societății civile către dumneavoastră în acest sens, și anume punctul 6 al
Declarației de la Cluj, precum și scrisoarea societății civile adresată Domniei Voastre între cele două tururi de scrutin, scrisoare care vă solicită o dezbatere pe subiectul gazelor de șist. Și noi, ca și cei de acasă
care au ieșit în stradă în nenumărate rânduri și în nenumărate locuri din țară pentru a se opune acestor tehnologii devastatoare pentru mediu, suntem extrem de nemulțumiți de atitudinea constantă a autorităților,
care încalcă cu bună știință drepturile fundamentale și vitale ale cetățenilor la un mediu curat și la alegerea modelului de dezvoltare locală.

Am dori ca ceea ce s-a întâmplat la Pungești, când voința unei comunități întregi a fost suprimată cu violență de către jandarmerie în interesul unei companii străine, să nu se mai repete niciodată în țara noastră! Iar
dumneavoastră să fiți garantul respectării acestor drepturi fundamentale la un mediu curat, sinonime, de fapt, cu dreptul la viață.

Noi, diaspora, am străbătut sute de kilometri pentru a merge la vot și a imprima țării noastre un alt destin. Pentru a marca faptul că România merge către normalitate, că începem procesul de vindecare a țării și
pentru a arăta că veți fi președintele tuturor românilor, Diaspora are onoarea să vă invite, de 1 Decembrie, la Bruxelles, inima Europei, unde va avea loc o reuniune a românilor din mai multe orașe ale Europei,
pentru a sărbători Ziua Națională împreună. De data aceasta va fi o reuniune specială, la care va participa și Alexandru Popescu, simbolul conștiintei societății civile românești, cel care parcurge 3000 de km pe jos pentru a înmâna Parlamentului European mesajul antifracturare și anti-cianurare al societății civile românești și care, chiar de Ziua Națională, va citi acest mesaj în cadrul unei ceremonii organizate de Diaspora.

Vă invităm, așadar, la Bruxelles, pe 1 Decembrie, pentru a vă felicita personal pentru rezultatul alegerilor și pentru a vă convinge de angajamentul constant al Diasporei pentru România, o Românie în care să ne dorim să ne întoarcem și de care să fim mândri în afară.
***
Semnatari

Grupul Diaspora Franta Solidara cu Romania
Românii din Italia împotriva exploatării gazelor de șist Milano
Romanian Community of Ireland – Dublin
Grupul Informal Rosia Montana Paris
Save Rosia Montana New York
Romanii din Italia pentru Rosia Montana
Salvemos Rosia Montana Madrid
Berlin against Rosia Montana cyanide mining and fracking. For clean politics and a clean environment in Romania
Save Rosia Montana UK
Save Rosia Montana New York
Vienna Against Fracking
Initiativa pentru Democratie Directa Göteborg
Initiativa pentru Democratie Directa Stockholm  Grupul Diaspora Românească Unită Milano
SOS Rosia Montana Bruxelles
Comunitatea Romana din Koln
Romanii in Nordrhein-Westfalen
Barcelona Saves Rosia Montana
Grupul informal Dacia Libera Paris
Environmental and Social Change (ESC) Londra
Munchen Rettet Rosia Montana
Rumänska Föreningen Unirea din Göteborg
Calaromania Kulturverein, Viena
Campania Noastra , Danemarca
Canada Save Rosia Montana  Montreal
Canada save Rosia Montana Toronto

Sursa

Declarației de la Cluj


Stimate domn Klaus Iohannis,

În primul rând felicitări! Felicitări că ați reușit să duceți la bun sfârșit o campanie electorală a cărei singură comparație, ca nivel de mizerie, este cu cea din primăvara anului 1990.
Și faptul că ați dus la bun sfârșit această campanie fără să răspundeți cu aceeași monedă adversarului politic e principalul motiv pentru care vă felicit și pentru care am speranțe că,
cel puțin la nivelul modului în care politicienii se exprimă în spațiul public, se poate produce o schimbare. Nu e puțin lucru și e un prim pas pentru o schimbare de fond.

Dar, din păcate, am observat în timpul campaniei electorale că unii dintre cei care v-au susținut (nu generalizez și nici nu-i consider ca fiind o majoritate) au folosit un discurs intolerant,
fie la adresa adversarului politic, fie, extrem de grav, la adresa cetățenilor care au ales să voteze cu Victor Ponta. Probabil că nu v-aș fi trimis această scrisoare publică dacă nu aș fi
observat că unii dintre ei au început să-și revendice victoria d-voastră încă de ieri, lăsând de înțeles că tocmai un astfel de discurs a fost cel care a mobilizat oamenii să voteze
pentru… normalitate. Am mari dubii că normalitatea începe prin a le anula celor care au alte opțiuni dreptul de a și le exprima public ori de a vota conform propriilor convingeri.
(furtul votului sau presiunile de a vota altfel decât propriile convingeri – cum ar fi, ca exemple dintr-o lungă listă, presiunea pe care o pot exercita primarii unor comune asupra celor
care depind de ștampila și semnătura primarului sau șantajele la adresa unor localități întregi cu alocarea fondurilor publice – sunt o altă poveste, de care vinovați nu se fac cei care votează)

Vă scriu această scrisoare în nume propriu, dar vă cer răbdare de a lua notă și de niște fapte pe care le consider cât se poate de relevante pentru a aprecia că mulți, foarte mulți dintre cei
care au votat cu d-voastră, poate chiar cei au generat mobilizarea care a dus la extraordinara răsturnare de situație, sunt în asentiment cu această scrisoare.
Pentru început, voi remarca o declarație pe care a făcut-o ieri chiar Liviu Dragnea, unul dintre principalii d-voastră oponenți politici: ”Ne vom uita cu atenție la Cluj. Ar fi putut să fie alt președinte
de organizație acolo, care să fi putut stopa acest val. PSD nu a mai văzut o asemenea situație, în care să se confrunte cu acest val și asta trebuie să ne dea de gândit și, cu răbdare, dar și cu
responsabilitate, trebuie să ne asumăm răspunsurile pe care trebuie să le dăm.”, a spus Liviu Dragnea (iar sublinierile îmi aparțin). Fără a diminua absolut cu nimic meritele celor care s-au manifestat public în alte localități din țară și din diaspora, ține de evidență că marile proteste de la Cluj au fost cele care au dat încredere și au fost un motor esențial al mobilizării în ultimele zile și ore care au precedat deschiderea urnelor.

Și nu e deloc întâmplător că primul român din lume care a votat duminică (în Noua Zeelandă) și a transmis un mesaj care a generat, la rândul lui, mobilizare, e tot clujean. Așadar, pentru a înțelege
suprinzătoarea (pentru unii) răsturnare de situație e esențial să înțelegeți (d-voastră și echipa de colaboratori care vă va ajuta la Cotroceni) fenomenul produs la Cluj.

Nu căutați cauze conjuncturale și contextuale pentru explozia de la Cluj. Acestea au fost, cel mult, factori favorizanți pentru uriașa explozie civică, dar nu determinanți. Marile proteste de la Cluj vin în
continuarea unei intense activități civice începute aici cu mai bine de un deceniu în urmă, activitate pe care, în calitate de jurnalist, am urmărit-o, am documentat-o și am prezentat-o în mod constant.

Pe cei mai mulți dintre cei care au ieșit în stradă la Cluj i-am întâlnit și toamna trecută, la protestele pentru Roșia Montană, dar și la alte numeroase acțiuni și activități (ulterior desfășurării primului miting,
am aflat că cel care a avut inițiativa organizării lui e fiul unui prieten și fost coleg de serviciu, care s-a inspirat din ceea ce s-a întâmplat toamna trecută la Cluj și în țară, fiind o dovadă în plus a continuității de care vorbesc și nu a unui fenomen apărut peste noapte, din nimic).

Pot depune mărturie și pot prezenta probe că majoritatea celor care au ieșit în stradă reprezintă o diversitate de opinii ideologice, de valori la care se raportează, de opțiuni de viață, dar, cu toate acestea
există niște principii și niște valori comune la care se raportează, sintetizate în Declarația de la Cluj, citită și aprobată de majoritatea celor din piață (o puteți citi aici). Ca persoană implicată în redactarea
Declarației, pot depune, din nou, mărturie, că e rezultatul unei munci în echipă, care și-a propus să prezinte esența revendicărilor civice pentru care s-a militat în ultimul deceniu, perioadă în care a apărut,
s-a format și s-a dezvoltat fenomenul pe care l-ați văzut atingându-și apogeul săptămâna trecută la Cluj.

Vă rog recitiți Declarația de la Cluj dacă doriți să înțelegeți ce își doresc o parte importantă a celor care v-au votat duminică. Care sunt speranțele lor și ce înțeleg ei prin normalitate.

Îmi permit să vă scriu și despre o parte importantă a celor care au luptat în diaspora pentru dreptul la vot. O fac, din nou, bazându-mă pe propria experiență și documentare directă, pentru că în primăvara
și vara acestui an, datorită unei burse, am fost ”detașat” și eu în diaspora. Cu această ocazie am avut șansa să-i întâlnesc și să-i cunosc pe mulți dintre cei sunt foarte activi în grupurile de la Viena, Berlin,
Praga sau Paris. Pe alții, de la Londra, Munchen, Dresda, Madrid, Barcelona, Bruxelles, Torino, Milano, Montreal, Toronto și din multe alte localități i-am întâlnit la Forumul Diasporei organizat în august la
Roșia Montană sau în discuții pe Facebook și Skype. Nu m-a surprins deloc faptul că i-am văzut printre cei mai activi români din diaspora implicați în ultimele săptămâni în apărarea și mobilizarea pentru
exercitarea dreptului la vot. Dimpotrivă, am anticipat acest lucru și am afirmat în mai multe conferințe și interviuri (martor mi-e Matei Vișniec, căruia am avut onoarea să-i acord un interviu la Paris, pentru RFI,
încă din luna mai) că diaspora reprezintă o șansă extraordinară pentru schimbarea în România. Și nu o șansă teoretică (la nivel de dorință, expectanță), ci una reală, în fază de coagulare și care a început
să acționeze deja de mai bine de un an.

Aici unul dintre numeroasele mesaje ale diasporei din acest an adresate clasei politice din România – din acest mesaj puteți înțelege și care e normalitatea la care
acești români visează, și faptul că mobilizarea diasporei pentru a vota nu a apărut peste noapte, dar și faptul că revendicările lor nu diferă de cele din Declarația de la Cluj.

Îi pot adăuga, fără riscul de a mă hazarda, că la aceeași normalitate (conformă cu principiile și revendicările Declarației de la Cluj) aspiră și cea mai mare parte a sutelor de observatori voluntari care s-au
mobilizat pentru a bloca fraudarea votului în primul și al doilea tur de scrutin, și mulți dintre cei care au ieșit în stradă în alte orașe din țară.

Îmi exprim speranța că în temeiul exercitării rolului de mediator între societatea civilă și stat (rol prevăzut expres ca atribuție și obligație a președintelui în art. 80, alin (2) din Constituție) veți ține seama de
așteptările celor pe care i-am amintit mai sus. Ar fi hazardat să afirm că aceștia sunt cei mai mulți dintre votanții d-voastră, dar în temeiul celor arătate mai sus (și a multor altor argumente pe care nu am timp și
loc să le enumăr acum), pot spune că au fost unul dintre factorii principali, poate chiar factorul esențial, care a generat mobilizarea din turul al II-lea și răsturnarea previziunilor aproape cvasi-unanime.

Acești oameni nu au votat negativ (cum, în mod greșit, afirmă majoritatea analiștilor în aceste zile), ci pozitiv, cu speranța că veți ține cont de ceea înțeleg ei (și înțeleg și eu), prin normalitate. Că este doar o
speranță iluzorie sau una îndreptățită ține de d-voastră să o dovediți.

Îmi pare rău că nu vă pot acorda perioada de grație de acomodare cu noua funcție, perioadă care se acordă, de obicei, oricărei persoane, pentru că ceea ce vă voi solicita în încheierea acestei scrisori ține de
calitatea de președinte al PNL. În ultimele zile ale campaniei electorale, i-ați cerut lui Victor Ponta să fie bărbat, și în calitate de șef de partid, să-și mobilizeze deputații pentru a da votul final de respingere a
Legii Amnistierii și Grațierii. Domnul Victor Ponta nu a ținut cont atunci de solicitare (lucru care l-a costat), văd că o face acum, în speranța că astfel va mai diminua din valul de opoziție publică, care îi amenință
guvernarea. Îmi permit să vă cer și eu d-voastră, să fiți bărbat, și în ultimele ore și zile ca președinte al PNL, să-i solicitați public colegului d-voastră de partid, primar în Certeju de Sus, să repecte legea.

În Certeju de Sus, au început în această toamnă lucrările preliminare de constuire ale unei mine de aur. Atât reprezentanți ai unor ONG-uri, cât și eu personal, i-au (și i-am) solicitat prezentarea autorizațiilor
de contrucție pe baza cărora au început aceste lucrări. A refuzat, deși, în baza Legii 544/2001 privind accesul la informații publice, are obligația de a face acest lucru. Așadar, ceea ce vă solicit acum nu e
stoparea acelor lucrări, ci doar să-i cereți public primarului din Certeju de Sus SĂ RESPECTE LEGEA și să pună la dispoziția celor interesați autorizațiile de construire și documentele pe baza cărora s-au
eliberat respectivele autorizații, fără a fi nevoie să fie dat în judecată pentru asta. Iar dacă nu e dispus să respecte legea, să-i solicitați demisia din partid. E un gest pe care îl puteți face chiar acum, înainte
de a fi investit ca președinte al României, în calitatea de președinte al PNL. Ar fi un prim gest de normalitate și o primă dovadă că veți fi, într-adevăr, un garant al respectării legilor în România.

Vă mulțumesc, și vă doresc succes
Cluj-Napoca, 18 noiembrie 2014

Sursa

#2
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007
Al 5lea?sa inteleg ca si ceausescu a fost ales democratic?

#3
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
ponta si dragnea sunt vinovatii sabotarii votului romanilor din strainatate!
de ce s-au temut ei, aveti aici:

http://www.hotnews.r...r-palestina.htm

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 ce_vina_avea_sarmana_oaie, on 20 noiembrie 2014 - 13:03, said:

Al 5lea?sa inteleg ca si ceausescu a fost ales democratic?

Raportat la democratia aferenta anului 1965 Ceausescu a fost ales sau mai bine zis numit in functie in mod democratic.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Nu cred ca trebuie sa-i trimitem scrisori. Stie Iohannis ce sa faca. Trebuie doar sa aibe "cojones" sa ia taurul de coarne, iar noi sa  iesim in strada cand are nevoie de sprijin sau eventual incepe si el sa bata campii.

#6
stantudor

stantudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 12.06.2008
Sa devina garantul independentei justitiei, astfel incat toti care merita, inclusiv clica basista, sa intre la parnaie.
Ieri a fost un semn bun, faptul ca l-a vizitat pe Regele Mihai, pe care cucu interlop l-a facut tradator si sluga la rusi.

#7
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007

 adisz, on 20 noiembrie 2014 - 13:39, said:



Raportat la democratia aferenta anului 1965 Ceausescu a fost ales sau mai bine zis numit in functie in mod democratic.
In 1965 Ceaușescu a preluat functia de secretar general al PRM si 1967 pe cea de președinte. Nu au fost niciu fel de alegeri

#8
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

 bluebyte, on 20 noiembrie 2014 - 13:00, said:

Scrisoare deschisă a diasporei către Preşedintele ales al României, Domnul Klaus Werner Iohannis

.....
Trezirea noastră s-a manifestat atunci când, alături de românii îngrijorați de acasă, am întreprins diverse acțiuni îndreptate împotriva autorităților care au încălcat drepturile fundamentale ale omului.
.....



In Viena, Paris, Londra, Bruxelles, Torino sau in alte orase s-au format cozi interminabile pe motivul ca "s-au distribuit prea putine stampile sau buletine de vot". Dupa ce au stat in frig sau in ploaie ore intregi, oamenii s-au trezit ca sectia se inchide si ei nu mai pot vota. Huiduieli, injurii si geamuri sparte, cam asa s-a incheiat ziua de votare in multe din sectiile de peste hotare.
Incepind cu 23 Noiembrie 2009 si terminind cu 27 Aprilie 2012 moama moama ce a mai luptat diaspora cu autoritatiile care au incalcat drepturile fundamentale ale omului si ce ingrijorati erau romanii de acasa Posted Image

Edited by active95, 20 November 2014 - 16:06.


#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,239
  • Înscris: 31.08.2006

 ce_vina_avea_sarmana_oaie, on 20 noiembrie 2014 - 14:34, said:

In 1965 Ceaușescu a preluat functia de secretar general al PRM si 1967 pe cea de președinte. Nu au fost niciu fel de alegeri

    Da, e cam aiurea textul la inceput. Ceausescu a fost presedinte, dar ca sa spui despre el ca a fost ales in mod democratic...

#10
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007

 fansat, on 20 noiembrie 2014 - 17:29, said:



    Da, e cam aiurea textul la inceput. Ceausescu a fost presedinte, dar ca sa spui despre el ca a fost ales in mod democratic...
Se vrea referință la persoana lui Iohannis ca a fost aleasa in mod democratic. Dar la felul in care a fost conceput textul...

#11
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
cineva sa anunte propaganda portocalie ca alegerile s-au terminat

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Klaus Johannis are sange in instalatie si justitia de partea sa, plus romanii patrioti la nevoie!Posted Image

#13
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Măcar o parte din diaspora pricepe că e în interesul ei să urmărească teme de stânga, cum ar fi opoziţia faţă de tratate ultracapitaliste de tipul TTIP, care vizează erodarea drepturilor angajaţilor şi a controlului de stat asupra corporaţiilor pentru a ne face sistemul mai similar cu cel american.

Nu că n-ar fi spus-o şi stângiştii radicali din interiorul ţării, încă din timpul campaniei.
http://www.criticata...at-preedintele/

#14
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,906
  • Înscris: 14.09.2004

 Byblos4, on 20 noiembrie 2014 - 17:56, said:

cineva sa anunte propaganda portocalie ca alegerile s-au terminat

Cineva sa ii mai anunte inca odata pe comunisti ca au pierdut. Din nou...Posted Image

#15
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

 Byblos4, on 20 noiembrie 2014 - 17:56, said:

cineva sa anunte propaganda portocalie ca alegerile s-au terminat

la alta masa ....puteti presta?


cit despre scrisorile diasporei ...le salut cu respect

Edited by stalnet1, 21 November 2014 - 06:05.


#16
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 Byblos4, on 20 noiembrie 2014 - 17:56, said:

alegerile s-au terminat
Alegerile s-au terminat, sau  v-au terminat?

#17
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Ce e fain si foarte fain e sa vezi cat de grafomana e doamna Diaspora asta, are nevoie de un top de hartie intreg ca sa-si trimita felicitarile catre Santa Klaus.

Probabil ca are si mai mult timp la dispozitie doamna in cauza de cand a plecat din tara. A descoperit emanciparea femeii si nu mai face menajul. Decat contra cost.

Edited by Kyth, 21 November 2014 - 09:00.


#18
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,239
  • Înscris: 31.08.2006

 ce_vina_avea_sarmana_oaie, on 20 noiembrie 2014 - 17:49, said:

Se vrea referință la persoana lui Iohannis ca a fost aleasa in mod democratic. Dar la felul in care a fost conceput textul...

   E in regula. Am citit mai atent inceputul textului. Acea virgula intre "președinte al României," si "ales în mod democratic", face diferenta. In acest caz, asa e, referinta e la Iohannis care ar fi fost ales in mod democratic. Asadar, nu e exprimare nefericita, dar era de evitat pentru a nu da nastere la interpretari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate