Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Internet banking international

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
De cativa ani nu mai locuiesc in tara deci nu prea mai am treaba cu bancile din Romania. Singurul card bancar de Romania este unul de debit de la BCR pe care il folosesc foarte rar pentru cumparat bilete de avion, rezervat hoteluri etc. Cardul a venit cu acel token pentru internet banking care mi s-a parut inutilizabil de la inceput asa ca nu l-am folosit niciodata. Acum nici nu mai stiu cum functioneaza sincer sa fiu.

La iarna cand voi veni in tara as avea nevoie sa deschid un cont la o banca, orice banca (cunoscuta, nu gen Leumi, Sao Paolo si alte cele), care sa imi permita sa fac niste plati sau transferuri de bani prin internet banking de oriunde din lume, ca se face totul online, ca vine cu aplicatie pe telefon sau cu un token de genul celui de la BCR conteaza mai putin, atat timp cat e usor de folosit si poate fi folosit oriunde. Din cunostintele mele aproape inexistente despre internet banking, unele necesita trimitere de sms-uri, ceea ce ar putea fi o problema daca sunt in alta tara.

In concluzie, ce banca imi recomandati?

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca a mai fost deschis un topic despre asta, dar eu nu l-am gasit.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Îți recomand o bancă cu numele unei regiuni istorice, ca să nu se considere reclamă. Am făcut cont la ei, când am vândut un apartament, și ulterior mi/am virat banii în Austria, lucrând online cu tokenul din afara țării. Nu a fost nevoie de SMS de confirmare, deși era o sumă mare, iar banii au intrat foarte repede, cu mult peste viteza altor bănci, chiar de pe aici, respectiv în 24h i-am avut în cont. Comisioanele sunt de asemenea acceptabile.

#3
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005
Eu iti recomand sa ramai  la BCR. Din punctul meu de vedere 24 Banking functioneaza ok atat cu token hardware cat si cu e-token si nu necesita SMS  decat la activare.Cu  BT24 am avut mereu probleme cu aplicatia lor de telefon (blocaje, restartari ale aplicatiei si mai nou cu un telefon xperia Z3C nu vrea sa faca plati). Despre comisioane sunt comparabile.

#4
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View PostHobo, on 20 noiembrie 2014 - 11:56, said:

De cativa ani nu mai locuiesc in tara deci nu prea mai am treaba cu bancile din Romania. Singurul card bancar de Romania este unul de debit de la BCR pe care il folosesc foarte rar pentru cumparat bilete de avion, rezervat hoteluri etc. Cardul a venit cu acel token pentru internet banking care mi s-a parut inutilizabil de la inceput asa ca nu l-am folosit niciodata. Acum nici nu mai stiu cum functioneaza sincer sa fiu.

La iarna cand voi veni in tara as avea nevoie sa deschid un cont la o banca, orice banca (cunoscuta, nu gen Leumi, Sao Paolo si alte cele), care sa imi permita sa fac niste plati sau transferuri de bani prin internet banking de oriunde din lume, ca se face totul online, ca vine cu aplicatie pe telefon sau cu un token de genul celui de la BCR conteaza mai putin, atat timp cat e usor de folosit si poate fi folosit oriunde. Din cunostintele mele aproape inexistente despre internet banking, unele necesita trimitere de sms-uri, ceea ce ar putea fi o problema daca sunt in alta tara.

In concluzie, ce banca imi recomandati?

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca a mai fost deschis un topic despre asta, dar eu nu l-am gasit.

Nu inteleg ce ai contra bancii Intesa SanPaolo. Nu e foarte cunoscuta in Romania, dar e a doua banca din Italia. Internet bankingul e OK, poti alege intre aplicatie pe mobil sau token, si poti transfera bani oriunde in lume. In plus e banca din Romania cu cel mai mic cost la transferurile SEPA

#5
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
BT sau ING.

#6
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Multumesc pentru sfaturi, o sa mai cercetez problema pe siteurile bancilor  Cred ca pana la urma o sa ii mai dau o sansa BCR-ului, o sa incerc si e-token.

View Postunknown_35, on 20 noiembrie 2014 - 12:40, said:


Nu inteleg ce ai contra bancii Intesa SanPaolo. Nu e foarte cunoscuta in Romania, dar e a doua banca din Italia. Internet bankingul e OK, poti alege intre aplicatie pe mobil sau token, si poti transfera bani oriunde in lume. In plus e banca din Romania cu cel mai mic cost la transferurile SEPA
Nu am nimic personal impotriva acestei banci, dar nestiind nimic de ea si nefiind o banca cunoscuta in Romania, nu mi se pare ca ar fi alegerea cea mai buna pentru mine.

#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Deci tu vrei o recomandare dintre băncile pe care le cunoști tu, care să fie bine cunoscută în România, dar pe de altă parte spui că de ceva timp trăiești în străinătate (acolo n-ai avut cont și internet banking?), și te interesează să poți efectua plăți internaționale cu ușurință?

Nici eu nu știu prea multe despre cele două bănci menționate de tine, dar la o căutare sumară am găsit că:
- Leumi este bancă evreiască, înființată în 1902, cu filiale în UK, SUA, Canada, Elveția, Uruguay, plus Israel și România. Interesantă listă de țări.
- Intesa e o bancă măricică, în 2014 este pe locul 36 în lume, cu o capitalizare de 50 Mld.$, similară cu ING (ca și comparație, Erste, are o capitalizare de aprox. 11 Mld.$, și nu se află între primele 50 din lume)

Pe de alta parte, la ora asta probabil nu mai există bancă ce să nu ofere internet banking.

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
BT, ai instalat aplicatia de internet mobil pe telefon si nu iti mai trebuie nici un token dupe ce ai activat sesiunea, deoarce vei folosi numar PIN pentru logarea de pe telefon.

#9
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Eu folosesc Garanti și-s destul de ok. Singura problemă e că dacă din greșeală bagi pinul de la token greșit de 3 ori trebuie să te prezinți personal la un sediu de-al lor să-ți-l deblocheze. Se poate rezolva dacă ai pe cineva de încredere în România.

#10
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postretele, on 21 noiembrie 2014 - 11:20, said:

Deci tu vrei o recomandare dintre băncile pe care le cunoşti tu, care să fie bine cunoscută în România, dar pe de altă parte spui că de ceva timp trăieşti în străinătate (acolo n-ai avut cont şi internet banking?), şi te interesează să poţi efectua plăţi internaţionale cu uşurinţă?

Nici eu nu ştiu prea multe despre cele două bănci menţionate de tine, dar la o căutare sumară am găsit că:
- Leumi este bancă evreiască, înfiinţată în 1902, cu filiale în UK, SUA, Canada, Elveţia, Uruguay, plus Israel şi România. Interesantă listă de ţări.

Nu vreau o recomandare dintre bancile pe care le stiu eu, vroiam o recomandare dintre bancile cunoscute din Romania si nu mi se pare ceva iesit din comun, asa ca nu stiu de ce esti asa contrariat. Normal ca am conturi in tara in care traiesc, dar din diverse motive, pentru unele lucruri mi-ar fi mai usor sa fac plati cu un card de Romania.

Interesanta lista de tari de la Leumi intradevar. Repet, nu am ceva impotriva acelor 2 banci, au fost doar niste exemple de banci mai putin cunoscute din Romania, daca nu faceam eu greseala e a le mentiona nici nu ar fi aparut in discutie.

#11
lys3rg0

lys3rg0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.01.2006
Daca ai euro in mana si vii cu ei in romania. sa nu faci prostia sa ii bagi in banca... daca vrei sa ii retragi sau vrei sa trimiti euro in afara, cam toate bancile romanesti iau o gramada de bani.

Acum depinde si de sume... de exemplu BT are la transfer 0.1% minim 20 eur, ING are 0.15% minim 50 lei. Deci sub 8000 eur iesi mai ieftin la ING cu 12 eur.

La ING am 6 eur pe an administrare cont euro, 20 lei pe an administrare fiecare card, 3 lei pe luna internet banking... si rupere la transferuri si retrageri de euro, numai pe lei e ok. Din dobanda la contul curent nu se acopera mai nimic...

Cea mai mare problema dupa 5 ani de relatie cu ING a fost ca eu primesc salariul in euro si ca sa retrag banii cash trebuia sa platesc 0.5% ceea ce e absurd. Pentru cheltuieli curente cu cardul e ok dar pentru cumparat casa, masina etc trebuie scosi din banca si acolo te cam arde toata lumea. Deci am fost nevoit sa caut o banca unde sa transfer banii din ing, ca sa pierd doar 0.15% la transfer in loc de 0.5% la retragere...

Asa ca am facut un cont de euro la Intesa SanPaolo cu pachet Exclusiv, costa cam 7 eur pe luna (sau 3.5 daca ai intrari lunare de 500 eur - mie imi intra salariul si iau si dobanda la el deci acopar comisionul si raman si pe plus).

La Exclusiv ai transferuri euro gratis prin Sepa, retrageri gratis de la ghiseu pana pe la 7000 eur pe luna si alt avantaj la pachetul exclusiv e ca nu se iau comisioane la retrageri din bancomate nicaieri in lume, de la oricare banca

Mai e un pachet Lider mult mai ieftin, gen 6 lei pe luna, care iti ofera transferuri Sepa undeva la 1.5 eur cred - deci mult mai ieftin decat locul 2 care ar fi ING.

Singura problema ar fi ca nu ofera carduri de euro inca. Deci pentru cumparaturi pe net trebuie sa fac schimb valutar din internet banking spre cardul de lei.

Probabil urmeaza un card in euro pentru shopping de la BT... sau il mai pastrez pe cel ING cateva luni pana se gandesc astia de la Intesa sa ofere si carduri in euro.


Concluzia ar fi... gandeste-te bine ce sume ai de transferat si fa-ti bine temele si calculele, ca bancile noastre cu cat sunt mai mari cu atat sunt mai nesimtite.

#12
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Multumesc pentru raspunsul detaliat cu cifre si procente. Ai dreptate, trebuie sa imi fac temele. Contul de Romania vreau sa il tin asa ca back-up pentru cheltuieli pe care nu pot sa le fac cu cardul de China, deci nu vor intra bani constant in el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate