Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

O noua lovitura pentru pentru preturile la apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011
Se pare ca rata la credite este mai mica decat chiria:  http://www.imobiliar...-mai-ieftin_db/
Cu toate ca un cuplu cu salariul minim poate face credit si cumpara, cu toate ca rata e mai mica azi decat chiria sau macar comparabila, preturile continua sa scada !

Noi nu vedem ceva ce este chiar sub ochii nostri, si de importanta vitala pentru piata imobiliara: oferta este uriasa in comparatie cu cererea, desi sunt pompati bani masiv pentru marirea cererii. Teoretic orice roman care sta in chirie ar trebui sa faca credit pentru a plati mai putin, si foarte multi fac asta, insa si asa preturile tot scad.

Dobanzile sunt aproape de zero, cand se vor mari cu jumatate de procent rata celor cu credite va creste cu 50 lei si vor fi executati silit 200 oameni in Bucuresti, acele 200 apartamente scoase la vanzare vor genera o reactie in lant si preturile vor reveni la normal, adica pe jumatate din cat sunt acum. Mi se pare o informatie extrem de importanta pentru cel ce se gandeste daca sa cumpere sau nu, dar in special pentru cel ce vrea sa vanda.

Ne apropiem de punctul critic in care preturile vor scadea brusc, poate mai sunt zile, saptamani sau luni, dar el este foarte aproape. Cum aveti de gand sa profitati de aceasta informatie ?

Edited by urgenta, 20 November 2014 - 10:37.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
oferta nu e uriasa pentru locuintele peste medie. oferta este uriasa pentru locuintele sub-mediocre.

am observat ca locuintele noi se ieftenesc usor si sunt multe proiecte in constructie in Bucuresti (nu vorbim de ilfov, gen popestei leordeni, chiajna etc). totodata, ele devin mai mici ca suprafata.

locuintele vechi au o inertie mai mare, apartamentele bune sunt mai rare, destul de scumpe si vanzatorii acestora sunt inflexibili.

View Posturgenta, on 20 noiembrie 2014 - 10:37, said:

Ne apropiem de punctul critic in care preturile vor scadea brusc, poate mai sunt zile, saptamani sau luni, dar el este foarte aproape. Cum aveti de gand sa profitati de aceasta informatie ?
pe baza la ce faci tu aceasta afirmatie?

poate doar daca dispare mizeria de "prima casa". sunt multi spalati pe creier care inghesuie ca bizonii in acest program infect.

Edited by MembruAnonim, 20 November 2014 - 10:47.


#3
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
totusi 30 ani esti cam sclav, daca nu ai job cateva luni in anii astia cam ramai fara el ...

#4
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 03.08.2010

View Postiulian0512, on 20 noiembrie 2014 - 10:46, said:

totusi 30 ani esti cam sclav, daca nu ai job cateva luni in anii astia cam ramai fara el ...

si daca platesti chirie nu esti sclav? doar ca nu al unei banci, ci al unui "nea gogu" care iti poate face si enspe mii de mizerii, gen "vand locuinta, pleaca!", are pretentii sa nu-i misti un cui in casa, iti mareste chiria, etc,etc.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iar incepem... daca plateste chirie nu esti sclav. ai probleme, te poti muta oricand. rata e un angajament sigur.. nu poti scapa de ea.

#6
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View Postunderrated, on 20 noiembrie 2014 - 10:50, said:

si daca platesti chirie nu esti sclav? doar ca nu al unei banci, ci al unui "nea gogu" care iti poate face si enspe mii de mizerii, gen "vand locuinta, pleaca!", are pretentii sa nu-i misti un cui in casa, iti mareste chiria, etc,etc.
nu esti,ca poti oricand sa renunti la chirie si sa te duci sa stai in padure...cand ai credit nu mai merge faza asta, ca vin aia dupa tine cu maciucile, o sa-ti vinzi tufisu-n care te-ai facut comod ca sa scapi de ei.

Edited by zdutzu, 20 November 2014 - 10:53.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ma, tu esti de fapt lender?

#8
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 16.10.2007
Probabil te gandesti la piata imobiliara bucuresteana.
Cam greu sa se prabuseasca pretul. Se construieste mult la periferie (nu vorbim de centru, ca preturile sunt mari). La periferie pretul unui apartament nou e cam ca in cartiere la apartamentele vechi.
Daca ar fi sa cumpar, as lua in blocuri comuniste si mai aproape de centru sau aproape de metrou.
Bucurestiul este mare, depinde unde ai locul de munca. Daca te pricopsesti cu un apartament nou pe la capatul Militariului si ai jobul prin est pe centura, nu te vad prea bine.
Asa cu chirie e mai simplu, iei o locuinta in apropiere de serviciu.
Alt aspect, daca nu dai avans macar un sfert din valoare, nu faci nici o smecherie.

#9
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 03.08.2010

View PostMembruAnonim, on 20 noiembrie 2014 - 10:51, said:

iar incepem... daca plateste chirie nu esti sclav. ai probleme, te poti muta oricand. rata e un angajament sigur.. nu poti scapa de ea.
in gara,unde? rata e un angajament sigur si nu poti scapa de ea? da, ai dreptate, chiria nu e, o platesti doar daca si cand ai chef.

View Postzdutzu, on 20 noiembrie 2014 - 10:52, said:

nu esti,ca poti oricand sa renunti la chirie si sa te duci sa stai in padure...cand ai credit nu mai merge faza asta, ca vin aia dupa tine cu maciucile
poate imi arati si mie unul care s-a mutat in padure.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunderrated, on 20 noiembrie 2014 - 10:55, said:

in gara,unde? rata e un angajament sigur si nu poti scapa de ea? da, ai dreptate, chiria nu e, o platesti doar daca si cand ai chef.

in alt imobil. chiria o poti scadea in jos, rata nu. ai o problema te muti intr-o locuinta mai mica.

(iar am discutii cu un gigel, semi-proprietar pe credit, care n-a tinut in viata lui 10k EUR in mana si le stie pe toate)

#11
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
nu chiar in padure da poti sa dai in loc de 400 chirie 200 intr-o zona mai putin preferabila sau poate si mai putin daca esti dispus sa stai cu altii in apartament pana te pui pe picioare.

#12
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,053
  • Înscris: 16.10.2007
avantajul chiriei e o mobilitate mare.
Daca prinzi un job mai bine platit in provincie, ai plecat instantaneu, pe cand ca proprietar e mai greu.

Daca deja ai o familie, copii, e alta poveste, te stabilesti si tu la casa ta.

#13
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
nu sunt in favoarea chiriei for life dar conditiile de creditare sunt impotriva noastra, platesti aproape dublu in 30 ani si nu ai nici o flexibilitate, il iei sa mori cu el ca de vandut pe pierderi 0 slabe sanse. E o iluzie ca sa dea speranta omului mediu ca sa nu se revolte impotriva sistemului.

#14
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 03.08.2010

View PostMembruAnonim, on 20 noiembrie 2014 - 10:57, said:

in alt imobil. chiria o poti scadea in jos, rata nu. ai o problema te muti intr-o locuinta mai mica.

(iar am discutii cu un gigel, semi-proprietar pe credit, care n-a tinut in viata lui 10k EUR in mana si le stie pe toate)
am doua imobile in proprietate, nu am niciun credit imobiliar, si daca vrei sa stii cum arata 10.000 euro, poti sa-ti dau un extras de cont pe privat. ma opresc aici, nu vreau sa fac flame, fiecare cu optiunile lui.

View Postiulian0512, on 20 noiembrie 2014 - 10:57, said:

nu chiar in padure da poti sa dai in loc de 400 chirie 200 intr-o zona mai putin preferabila sau poate si mai putin daca esti dispus sa stai cu altii in apartament pana te pui pe picioare.
de acord cu tine, dar sa nu injuri pe nimeni cand o sa pleci cu de exemplu 2 copii mici"+sotie in spate sa "stai cu altii in apartament".
de acord cu tine

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
lender ?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postunderrated, on 20 noiembrie 2014 - 11:03, said:

am doua imobile in proprietate, nu am niciun credit imobiliar, si daca vrei sa stii cum arata 10.000 euro, poti sa-ti dau un extras de cont pe privat. ma opresc aici, nu vreau sa fac flame, fiecare cu optiunile lui.
deci vorbesti povesti cand spui "ci al unui "nea gogu" care iti poate face si enspe mii de mizerii, gen "vand locuinta, pleaca!", are pretentii sa nu-i misti un cui in casa, iti mareste chiria, etc,etc.".

asta e din ciclul povestilor cu fat-frumos. nu ai experimentat cum e sa sta in chirie dar ne spui cat de nasol e . binepa!

n-am nevoie de extrasele tale.. le am pe ale mele.

#17
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postunderrated, on 20 noiembrie 2014 - 11:03, said:

am doua imobile in proprietate, nu am niciun credit imobiliar, si daca vrei sa stii cum arata 10.000 euro, poti sa-ti dau un extras de cont pe privat. ma opresc aici, nu vreau sa fac flame, fiecare cu optiunile lui.

de acord cu tine, dar sa nu injuri pe nimeni cand o sa pleci cu de exemplu 2 copii mici"+sotie in spate sa "stai cu altii in apartament".
de acord cu tine

Intr-adevar nu e convenabil dar la nevoie faci si ce nu credeai ca poti sa faci.

Si on-topic, astea din grecia nu erau falimentare ?  O logica babeasca simpla imi spune ca daca ma iau dupa studiul unora care is falimentari voi "falimenta" si eu. Daca "studiau" corect nu falimentau.

#18
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
@urgenta: Pe ce te bazei cand faci astfel de topicuri?

Caz concret. Am un coleg de munca, care isi cauta apartament la inceputul anului. Sta zilnic pe internet sa vada preturile. Vorbim de Brasov unde preturile apartamentelor vechi nu au scazut DELOC de la inceputul anului. E adevarat ca sunt unele care par la pret bun. Dar sunt praf cu P mare.

Edited by V A L I, 20 November 2014 - 11:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate