Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

casa vacanta de lemn - Maramures

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
Salut,

intentionez ca in primavara sa imi construiesc o casa de vacanta de lemn in maramures.
in acest moment am un plan cum sa arate casa: la parter un living, terasa, bucatarie, baie, spatiu tehnic si la etaj 4 dormitoare mici si o baie. Scara care se poate vedea in poze incerc sa o optimizez astfel incat sa fie rotunda/spirala.
O sa folosesc pentru incalzire o centrala pe lemn, gaze in comuna mea nu exista. Ma gandesc daca, casa va fi suficient de izolata tinand cont ca peretii vor avea 12 cm grosime lemn plus 8 cm izolatie interior  (vata) plus 2 cm lambriuri interior.
Acum casa mea din mm are lemn de 12 cm si sipci cu LUT 5-7 cm la interior si nu am avut niciodata probleme cu caldura iarna, iar vara era foarte racoroasa - va dati seama ca nu am aer conditionat.

Acoperisul intentionez sa il fac tot din lemn (dranita de 40). Lemnul pentru casa ori va fi luat din lemnul taiat anul trecut in toamna ori din lemnul de anul acesta (taiat in ianuarie cand seva este cu 70% mai putina)

Sambata am sa merg in maramures pentru a discuta cu mesterii de prin locurile mele. daca puteti sa imi dati un hint,pont pentru discutia cu meseriasii sau pentru constructie dau o palinca.
De exemplu magandesc la izolarea fonica, peretii interiori sunt din lemn 10-`15 si placa peste parter este tot din lemn.

Numai bine si revin cu detalii dupa discutia cu meseriasii lemnului.

Attached Files



#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Nu-ți e mai ușor să recondiționezi casa deja existentă fizic?

Și, te rog, lămurește-mă și pe mine cum e vacanța de lemn. :)

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Salut...Acoperisul nu e bine sa il faci din lemn pentru ca noi avem o clima mai umeda.Din septembrie incep ploile,apoi vine iarna si primavara iar cu ploi.Deci iti dai seama ca oricat de tratat e lemnul ala in cativa ani tot o sa putrezeasca.Stiu si eu case de lemn cu acoperis de lemn,dar stau in permanenta in ele si cand se vede vreo urma de picurat in in interior imediat se remediaza problema.Pe cand la tine daca e doar de vacanta iti dai seama ca daca pleci de acolo si se infiltreaza apa pe undeva o sa vezi dupa ceva timp bun!Tigla sau tabla sunt sfinte la acoperis!
In al doilea rand lemnul trebuie pus la uscat cel putin 1 an inainte de a fi folosit.Asa ca ai grija de unde il iei!
Izolatia fonica cea mai buna e din polistiren sau spuma,dar cu spuma te costa mult!Oricum banuiesc ca o sa o izolezi pe interior termic si asta o sa insonorizeze destul de mult.....
Si ca un sfat,geamurile si tocaria incearca sa le faci din termopan,eventual culoarea lemnului.Stiu ca ii strica aspectul rustic,dar ti-o spun din experienta ca rama geamului se deformeaza de la caldura si o sa ai surpriza ca de la an la an sa nu se mai inchida bine.

#4
matipop

matipop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2014
Pentru izolatie - poti izola pe interior, cu vata de sticla si perete de rigips.

#5
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
casa veche - batraneasca - initial doream sa o daram dar dupa ce m-am gandit mai bine am ajuns la concluzia ca merita sa o reconditionez.. doar ca, casa veche are doua camere cu wc-ul si apa in curte iar familia mea are 9 capete printre care doi pitici de un an respectiv 3 luni.
din acest motiv si cele 4 dormitoare de la etaj, ar fi fost mult mai aerisit daca aveam doar 3 dormitoare dar pana la urma merg pe principiul ca dormitorul este pentru somn.

nu vreau sa am rigips in casa, vreau sa fie totul din lemn, peretii interiori ma gandeam sa ii fac tip senvis cu vata la mijloc pentru o mai buna izolatie (banuiesc ca o sa am acelasi rezultat)

pentru acoperis, cred ca o sa renunt la lemn, eu aveam impresia ca va rezista 15 ani fara probleme cum rezista la casa batraneasca, unde au o tehnica de conservare f interesanta: cosul de fum are si o iesire sper pod astfel incat dranitile sunt tot timpul afumate, fapt ce le ofera o rezistenta mult mai mare in timp.

si un link cu o casa de vacanta de lemn ...sau casa de lemn de vacanta :)
http://adelaparvu.co...umos-combinate/

Attached Files



#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Poţi să faci şi acoperişul din lemn (draniţă sau şindrilă - probabil pe acolo mai sunt meşteri care să-ţi facă astea), dar cum va fi folosită la vacanţe sistemul de eliberare a unei părţi din fum în pod nu te va ajuta, fiind folosit ocazional.
Aşa că va trebui să tratezi acoperişul anual sau cel mult la fiecare doi ani cu ulei de in şi alte protecţii. Şi nu e tocmai ieftin pe termen lung.
Nu ştiu preţul altor protecţii, dar un bidon de ulei de in de 900ml costă cam 10 lei şi îţi ajunge să dai o mână nu forte consistentă pe o suprafaţă de cam 4m2.

#7
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
puteti sa imi recomandati un designer de interior care sa nu fie foarte scump si care sa detina ceva experienta in domeniul cabanelor.

am cateva idei, si vreau sa fiu sigur ca le aplic cum trebuie (semineu piatra, cada la baia de jos din butoi, scara de lemn cu geam pe o parte si oglinda pe cealalta parte, tavan cu barne aparente, living imparti in zona de mancat si zona de odihna...)

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
... eu tot n-am inteles care-i concluzia cu casa batraneasca; o salvezi sau o darami?

#9
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
O salvez, am inceput cu acoperisul
In cele 2 zile petrecute in  maramu am aflat multe despre lemn si casele din lemn,  le postez soon

Attached Files



#10
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Abia astept sa postezi amanunte si BRAVOOOO ca o salvezi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate