Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Problema adaptor wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sylver_soul

sylver_soul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2009
Buna seara! Am un router wireless tp-link TL - WR740N si astazi mi-am cumparat din altex un adaptor wifi tenda W326U pentru desk.L-am cumparat pt ca as vrea sa mut desku si sa nu mai fiu nevoit sa imi pun cablu prin toata casa.Problema e ca am l-am bagat in portu usb i-am instalat driveru am dat disable la placa de retea,s-a instalat totul bine si frumos dar cand sa scanez dupa retea wi-fi nu mi-a gasit nimic.Am incercat sa ii fac niste setari dar mari setari nu prea ai decat ca ai frecventa care e prestabilita 2.4 ghz si country region cu niste numere si cifre care nu au nimic in comun cu tara( pentru mine vorbesc care sunt newbie) gen CH01 CH3.Le am incercat pe toate dupa  care adaptoru automat cauta reteaua si nimic...Cineva mi-a spus ca este posibil ca tehnologia 2.4 ghz sa nu fie compatibila cu routerul si as avea nevoie de niste lamuriri.Daca e sa nu compatibil sa stiu daca ma duc inapoi cu el sa il schimb sau nu.Multam fain

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsylver_soul, on 18 noiembrie 2014 - 22:41, said:

Cineva mi-a spus ca este posibil ca tehnologia 2.4 ghz sa nu fie compatibila cu routerul si as avea nevoie de niste lamuriri.Daca e sa nu compatibil sa stiu daca ma duc inapoi cu el sa il schimb sau nu.Multam fain
Asta e o tampenie Posted Image Nu e nici o incompatibilitate, atat routerul cat si adaptorul sunt pe 2.4. Problema este ca exista un switch software sau mai rar fizic care activeaza partea radio sau o opreste (ca la laptopuri), vezi sa nu fie de acolo. In rest daca nu vezi nici macar retelele vecinilor adaptorul ar putea fi bulit. Ca tara foloseste Romania sau UE. Trebuie sa-ti dea acces la canalele 1-13 sau asa ceva. 1-11 e norma americana.

Edited by andreic, 18 November 2014 - 22:53.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
verifica setarile de securitate de pe router, sa fie compatibile cu adaptorul.
cel mai simplu test e sa dezactivezi complet securitatea din router si sa verifici daca asa adaptorul "vede" routerul.

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

View Post_Smiley_, on 18 noiembrie 2014 - 22:56, said:

verifica setarile de securitate de pe router, sa fie compatibile cu adaptorul.
cel mai simplu test e sa dezactivezi complet securitatea din router si sa verifici daca asa adaptorul "vede" routerul.

Ce treaba are securitatea cu scan-ul ?!!
Ori e defect adaptorul ,ori routerul e pus pe un canal atipic pentru Romania , gen canal 14 .
*- Pune routerul pe un canal fix,intre 1 si 12 si apoi scanezi si vezi daca gaseste reteaua . Vezi sa ai SSID-ul vizibil.

#5
sylver_soul

sylver_soul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2009
Up! Multumesc de sfaturi.Pana la urma am fost inapoi la altex cu el si in baza bonului fiscal am luat un tp link care a functionat din prima! Angajatul de acolo mi a spus ca sunt gen vreo 30 de produse Tenda readuse inapoi cu probleme si defectiunii se pare ca si al meu era defect si m-a sfatuit sa nu mai cumpar tenda deoarece e cel mai prost brand de retelistica!

#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
raspuns inteligent din partea angajatului altex.

#7
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
a si exagerat putin angajatul ala. Poate ca la adaptoare sunt praf dar la routere o mai si "nimeresc". eu am Tenda 306 de 3 ani si functioneaza perfect. Am luat un tp-link 841N la BF in 2012 si dupa 6 luni nu mai aloca IP-uri, am primit altul de la Flanco. Al 2-lea merge bine si acum. Tenda 316 i-am luat si unchiului meu acum 9 luni, nu-l scoate din priza de frica sa nu "se strice setarile", nicio problema pana acum. Sta cu latopul si cu tableta pe el. Nu zic ca sunt produse la nivelul AirLive sau Asus, Linksys, etc dar nici o adunatura de rateuri nu sunt.

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
inseamna ca nu ai avut contact cu un numar destul de mare de routere, adaptoare tenda.  eu subscriu la parerea angajatului altex.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate