Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Lumia 1030

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Cam asa, 4,5-4,7 maximum.
Si cu Glance, nu ca 930.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Evident, aia e de baza ... Glance dar pe AMOLED, sa nu consume mult Posted Image

Edited by utopium, 12 November 2014 - 22:43.


#21
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
As dori ca la Lumia 1030 sa fie un upgrade considerabil la baterie in comparatie cu Lumia 1020, sa poata filma full hd la 60/120/240 fps, bineinteles sa nu se incinga dupa 5-10 min de filmare ca la xperia Z2 ( in 4K)

#22
mihai_n87

mihai_n87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.01.2014
Având in vedere ca va trebui sa fie o evolutie a lui 1020, bateria fi mai mare in mod cert. Mărimea display-ului va fi si ea mai mare, poate 5 sau 5.2, iar o rezolutie peste 1920x1080 va mânca degeaba bateria. Baterie care oricum o sa o dreneze serios camera de 41mpx.

Ar fi fost o solutie sa folosească si camera de 20 de pe Lumia 930, dar atunci ar fi un Lumia 935 sau 940.

#23
gagio88

gagio88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.04.2010
5,8" poate peste 2,5 ani de acum incolo!!....pun pariu cu oricine doreste ca succesorul lui nokia lumia 1020 o sa fie prezentat cu un ecran de 4.7'' sau maxim 5".Un ecran cu o diagonala de 4,7'' putem vedea cel mai probabil, eu zic ca sunt peste 75% sanse!! Posted Image
Apropo de telefonul tipei din testoasele ninja...m-am uitat si eu astazi pe youtube la trailer si nu am vazut un telefon cu camera mare si patrata pe spate...

Edited by gagio88, 12 November 2014 - 23:46.


#24
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View Postgagio88, on 12 noiembrie 2014 - 23:34, said:

5,8" poate peste 2,5 ani de acum incolo!!....
Da, display de 5,8" este prea mare pentru un telefon si prea incomod de "carat" cu tine in fiecare zi. Dar un display de 5" pana la 5,2" doar full hd, in conditiile in care marginile sa fie foarte subtiri pentru a diminua dimensiunile totale ale telefonului sunt acceptabile.

#25
gagio88

gagio88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 30.04.2010
http://www.youtube.c...1gpM#t=34...cum tine tipa telefonul in mana ca sa faca poze testoaselor Posted Image)...eu zic ca nu are legatura cu un telefon microsoft...tot ce se vede pare mai degraba cu spatele unui telefon samsung

Edited by gagio88, 13 November 2014 - 00:25.


#26
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Intre timp am vazut filmul si mi-a placut.

#27
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View Postgagio88, on 13 noiembrie 2014 - 00:20, said:

http://www.youtube.c...1gpM#t=34...cum tine tipa telefonul in mana ca sa faca poze testoaselor Posted Image)...eu zic ca nu are legatura cu un telefon microsoft...tot ce se vede pare mai degraba cu spatele unui telefon samsung
Nu stiu de ce crezi ca pare un tel. Samsung ?  Toata presa on-line a scris ca este vorba de un tel. windows phone McLaren presupus urmas a lui Lumia 1020....   http://stiri-telefoa...inja_23902.html

Edited by tryky, 13 November 2014 - 00:43.


#28
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View Posttryky, on 13 noiembrie 2014 - 00:40, said:



Nu stiu de ce crezi ca pare un tel. Samsung ?  Toata presa on-line a scris ca este vorba de un tel. windows phone McLaren presupus urmas a lui Lumia 1020....               http://stiri-telefoa...inja_23902.html


#29
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Ar fi prea tare ca urmasul lui Lumia 1020 sa fie lansat chiar de Nokia compania finlandeza.

http://adevarul.ro/t...7533/index.html

Din cate se pare Nokia poate sa mai produca telefoane.......

View Posttryky, on 13 noiembrie 2014 - 02:43, said:

Rog un moderator sa stearga postarea cu nr #28 pentru ca am gresit inclusiv aceasta cu rugamintea . Multumesc

Edited by tryky, 13 November 2014 - 04:47.


#30
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005
Lumia 1020 chiar daca se numeste si Nokia, nu este produs de finlandezi, ci de MS. Personal as dori ca finlandezii de la Nokia sa reincearce sa produca telefoane.

Lumia 1030, dupa toate informatiile va fi disponibil din vara anului viitor.

Sper la o filmare de peste 60 de fps in modul full hd, o dimensiune a senzorului de peste 1/1.2" (in nici un caz de 1/1.5" ca la L1020), 3D Touch, senzori bionici (obligatoriu amprenta, pedometru si puls/temperatura corpului) dar si la o mai mare libertate a developerilor la toate driverele. Sper la o suita Office mai buna, nu un viewer de Excel, care imi arunca macrourile.

O dimensiune mai mare de 4,5" chiar daca alungirea se face numai pe verticala, va face telefonul inoperabil cu o singura mana. Si ce te faci daca in cealalta mana ai o servieta ? Dupa ce am renuntat la a avea 2 telefoane prin inventarea dualsim-ului, se pare ca ne reintoarcem la o epoca trista. Acum va trebui sa avem 2 telefoane; un smatphone si un amarat de telefon a carui marime ne permite sa il purtam si la jogging, fitness, tinuta casual de vara, etc.  Si uite asa, incet, incet o sa ne vedem cu tableta la ureche.
Inteleg ca este nevoie de spatiu pentru baterie, dar personal prefer un telefon cu o grosime acceptabila in defavoarea unuia foarte subtire, mare si sensibil la actiuni mecanice.Nu o sa inteleg niciodata de ce s-a renuntat la telefonul format din 2 segmente gen clapeta sau glisare, etc.

#31
Whybal

Whybal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2010
1. In acele link-uri sunt prezentate concepte. Atat si nimic mai mult.
2. Nu cred ca Microsoft va mai face un asemenea monstru al fotografiei. Profitul unui asemena telefon este mic, ca sa obtina procentul de profit ca la alte telefoane probabil sa puna pretul ca la iphone.
3. Daca totusi cumva va apare acest telefon cu S805 de ex, atunci va aparea prin 2016 probabil cand ceilalti vor avea minim 810
4. Camera arata ca la 830, adica se afla in carcasa telefonului, pai daca ar fi la nivelul carcasei, atunci senzorul ar fi mult mai mic ca la 1020, 808. Asadar senzor mic , 41mp, rezulta cumva fotografii excelente? Sau poate ma insel si telefonul ar avea exact grosimea senzorului, gen 20mm ???

Detin 1020 si singurul lucru care nu imi place la el este timpul mare de efectuare a fotografiilor (aprox 4s)

Fara suparare dar nu prea vad logica subiectului, in afar de a ne amagi pe aceasta tema.

View Postnetcity, on 13 noiembrie 2014 - 11:25, said:

Nu o sa inteleg niciodata de ce s-a renuntat la telefonul format din 2 segmente gen clapeta sau glisare, etc.

Pai daca a inebunit lumea cu telefonul inteligent si mai ales cu aplicatiile si jocurile .... ceea ce a dus la scaderi foarte mari in vanzari la telefoanele clasice. Hai sa fim seriosi, intreaba un lioceean daca vrea un telefon cu clapeta sauglisare (probabil multi habar au cum o arata un asemenea tel)
Pe clapeta si glisare cum sa puna bietii producatori ceea ce pun pe un smarthphone

#32
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007
Parerile mele:

Un succesor al lui 1020 nu e facut pentru vanzari ci pentru prestigiu.
Microsf. are band cu mai multi senzori decat toate celelate la un loc, nu vad rostul transformatului tel. in pom de craciun.
Au acorduri cu mai multe firme specializate pe foto, camerele nokia erau un punct tare si il vor pastra.
Posibil vor alege un procesor bun pt. tel si un coprocesor dedicat pt. camera.  Nu e nevoie de 810, daca au testat 805 sau au dezvoltat ceva impreuna cu Qualcom sau intel ar putea avea performante finale mai bune decat o solutie insuficient testata.

sper ca vor lansa tel. cand vor fi pregatiti si nu se vor grabi cu un  "me too", windows 10 pt tel. probabil va fi prezentat in primavara.

Edited by bullterrorist, 13 November 2014 - 15:37.


#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

View PostWhybal, on 13 noiembrie 2014 - 14:30, said:

2. Nu cred ca Microsoft va mai face un asemenea monstru al fotografiei. Profitul unui asemena telefon este mic, ca sa obtina procentul de profit ca la alte telefoane probabil sa puna pretul ca la iphone.
Pe de alta parte doar la un astfel de telefon pot pune pret apropiat de iPhone ... deci poate ca e rentabil pana la urma. Eu am dat 2.700 de lei pe 808 si as da din nou pe un 1030 daca ar fi ce vreau.

#34
netcity

netcity

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 11.03.2005
Avand in vedere ca a trecut mai mult de un an de la aparitia lui L1020, am banuit ca proiectul unui alt model cu o super camera video este deocamdata cel putin abandonat. Dar ziaristii de la phonearena.com, nu sunt asemenea celor din ziarele de scandal romanesti. Site-ul este de prestigiu si ofera informatii corecte.

Nu stiu de unde au pozele conceptului, dar se observa clar grosimea deloc mica a telefonului, ceea ce a permis amplasarea camerei in interiorul carcasei.

#35
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014

View PostWhybal, on 13 noiembrie 2014 - 14:30, said:

Fara suparare dar nu prea vad logica subiectului, in afar de a ne amagi pe aceasta tema.
Exact cum am spus si in primul post  

View Posttryky, on 12 noiembrie 2014 - 20:23, said:

Retineti ca acesta este doar un concept, dar v-ar INCANTA acest cameraphone? Sau cu ce specificatii ati dori sa vina Lumia 1030?
      in acest topic este vorba despre un concept si ce ne-am dori noi de la urmasul lui L1020. Sunt sigur ca sunt foarte multi fani L1020 care inca nu au scris nimic pe acest topic dar sunt curiosi si vor sa afle cat mai multe pareri de continuarea proiectului L1030.
    Intr-adevar nu sunt stiri oficiale dar haideti sa incercam sa ne tinem uni pe alti la curent despre stirile oficiale si chiar zvonuri (site-uri, foto etc...) despre continuitatea lui L1020 si mai ales CUM NE-AM DORI SA FIE ACEST CAMERAPHONE.

#36
Whybal

Whybal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.03.2010
@netcity
Stii foarte bine mărimea camerei de la 808, cea de pe L1020 fiind ca mărime mai mica.
Sa fi înaintat chiar asa tehnologia încât senzorul sa se fii ingustat?
Nu de alta dar trendul telefoanelor este acela de a se îngusta in grosime, asta ca sa nu mai spun de mărimea diagonalei, lucruri care nu sunt pe placul meu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate