Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema Win 8.1 Bing 100% Disk usage

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
neo27bz

neo27bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 03.11.2011
De curand am achizitionat un laptop Hp 15 RO30SQ, dualcore, 2gb ram, 500 gb hdd. Merge foarte bine, in afara de 2 chestiuni putin suparatoare.

1.Dupa ce intra in Win 8.1 Bing (l-am cumparat preinstalat), observ o activitate ciudata la HDD, am intrat in Managerul de activitati, iar Discul are usage de 100 % fara nicio aplicatie deschisa, dupa ceva vreme scade la 0, apoi iar creste atingand iar 100%. L-am lasat in test cateva ore si l-am observat. HDD-ul cand are activitate are un carait usor, banuiesc ca este normal, dar totusi de ce DISK-ul este folosit intens daca nu am niciun program deschis??

2.Am observat de asemenea ca Memoria RAM este folosita in procent de 53%, la fel fara nicio aplicatie deschisa, doar antivirusul vad ca mananca foarte mult (Mc Afee On-Access Scanner -130 Mb), mi se pare cam mult. Poate ar trebui sa intalez un antivirus care papa mai putin ram, sau da mai adaug inca 2gb de ram.

Am scanat HDD-ul, este totul OK, am instalat HD tune-totul OK.
Ce ar putea fi?
-Cu memoria ram sa zic ca o rezolv foarte usor, mai cumpar 2 Gb de ram si gata.

MA INTERESEAZA SA REZOLV PROBLEMA CU 100% DISK USAGE.

Stie cineva rezolvarea? As fi foarte recunoscator.
Atasat am benchmark-ul cu HD tune, iar la Health observ un atribut cu galben, care habar nu am ce este.

Attached Files



#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vezi subiectul: 100% disk load Windows 8.1 (incercat remedii comune deja)!

Pentru acelasi motiv am achizitionat nu de prea mult timp primul meu SSD (pentru laptop), apoi pe al doilea (pentru desktop), apoi pe al treilea (tot pentru desktop). Altfel nu aveam SSD nici in ziua de azi...
Aceasta este singura solutie pentru "rezolvarea 100%" a problemei cu "disk usage 100%".
Exista, de asemenea, unele solutii care rezolva partial problema, dar sunt mai curand valide pentru Windows 7 (care si el sufera de aceasta problema de la o vreme): cheia este dezactivarea maintenance-ului automat.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1) Iti cumperi un SSD ca sa nu-si mai faca defragmentare automata.
2) Cand nu folosesti PC-ul ruleaza automat serviciul AntiMalware si acela foloseste HDD-ul.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Inca unul...
Voi n-ati auzit de functia SEARCH ? E mentionata expres in regulamentul acceptat la inscriere.

Na - http://forum.softped...ii-comune-deja/ - doar un pic mai jos, si mai sunt o gramada, inclusiv in topicul general.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate