Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Probleme sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012
Am windows 8.1.
Problema este: cand folosesc interfata scarlet 18i8 si ascult muzica (pe youtube de exemplu) de cele mai multe ori sunetul se distorsioneaza, de abia daca se mai aude ceva, si se aude tot sunetul in foarte mare reluare si cu cateva tonuri mai jos ( de exemplu imi transforma vocea de femeie in cea de barbat)

Sau mai am o problema cand folosesc cubase 7.0.3 cateodata imi apare blue screen sau daca adaug mai multe canale audio in sau instrumente virtuale si inregistrez, sunetul se aude ca si cum ar face masa un cablu.

Mentionez ca acum catva timp . . . nu aveam aceste probleme si aveam tot Windows 8.1 (iar driverul interfetei era acelasi)

Ma bate gandul sa revin la Windows 7... sau nu merita?

Edited by PopescuSilviu, 02 November 2014 - 01:29.


#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
Nu ai specificat , numele placii de sunet,poate ai setari care se numesc efecte activate.

#3
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012

View Postwhitewizard, on 02 noiembrie 2014 - 07:41, said:

Nu ai specificat , numele placii de sunet,poate ai setari care se numesc efecte activate.

Am specificat, Scarlett 18i8.
Nu am efecte active, sau alte prostii de acest gen.
Am reinstalat si windowsul 8.1 si tot degeaba, am aceleasi probleme.

#4
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012
Mentionez cand inchid browserul (firefox sau internet explorer) totul revine la normal.

Windows-ul incopatibil cu driverul audio de la scarlett sau exista probleme la browsere (sau la adobe flash player?)
Desi driverul nu cred ca este incopatibil, deoarece functioneaza in parametrii normali atunci cand nu accesez browserul.

#5
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012
Are cineva vreo idee despre ce ar fi vorba sau astept degeaba? Stiu ca nu sunteti obligati sa imi raspundeti, dar am mare nevoie ca cineva sa ma ajute pentru a face ca totul sa mearga cum trebuie.

Edited by PopescuSilviu, 03 November 2014 - 21:35.


#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Vezi poate se rezolva cu Scarlet Mix 1.8, de pe site

http://us.focusrite....-18i8/downloads

This update contains the latest version of Scarlett MixControl and all drivers required to get up and running with your Scarlett interface.

Edited by xxvirusxx, 03 November 2014 - 21:55.


#7
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012

View Postxxvirusxx, on 03 noiembrie 2014 - 21:54, said:

Vezi poate se rezolva cu Scarlet Mix 1.8, de pe site

http://us.focusrite....-18i8/downloads

This update contains the latest version of Scarlett MixControl and all drivers required to get up and running with your Scarlett interface.

Este instalat de mult pe pc, fara el nu ai nici driverul interfetei.

#8
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Dupa cum descrii tu situatia nu pot fi de vina sistemul de operare sau driverul caci, daca spui ca fenomenul suparator apare numai cand deschizi un browser, asta ar putea fi cauzat de un addon al browserului respectiv , dar cum afirmi ca se intampla indiferent de browserul folosit nici aceasta explicatie nu poate fi valabila, asa ca ramane doar flashplayerul care, nu de mult timp a primit un update.
Incearca sa deschizi un videoclip de pe youtube in HTML5, nu in flashplayer si vezi daca se mai manifesta.

#9
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012

View Poststefanesc, on 04 noiembrie 2014 - 00:56, said:

Dupa cum descrii tu situatia nu pot fi de vina sistemul de operare sau driverul caci, daca spui ca fenomenul suparator apare numai cand deschizi un browser, asta ar putea fi cauzat de un addon al browserului respectiv , dar cum afirmi ca se intampla indiferent de browserul folosit nici aceasta explicatie nu poate fi valabila, asa ca ramane doar flashplayerul care, nu de mult timp a primit un update.
Incearca sa deschizi un videoclip de pe youtube in HTML5, nu in flashplayer si vezi daca se mai manifesta.


Lucrand in cubase, surpriza, mi-a dat aceeasi problema (doar o data mi s-a intamplat), de voce groasa si sunet in reluare si distorsionat fara a deschide vreun browser sau altceva...

#10
sen951

sen951

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 18.06.2008
Aceeasi situatie o intampin si eu. Detin o placa SB Audigy. Sunetul isi revine dupa un restart.

#11
PopescuSilviu

PopescuSilviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 29.09.2012

View Postsen951, on 06 noiembrie 2014 - 10:38, said:

Aceeasi situatie o intampin si eu. Detin o placa SB Audigy. Sunetul isi revine dupa un restart.

Si se pare ca nimeni nu stie de unde provine aceasta eroare..., cel mai probabil (dupa parerea mea) este Windowsul, asa ca o sa ma gandesc daca revin la 7 sau ramana la 8.1...

#12
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postsen951, on 06 noiembrie 2014 - 10:38, said:

Aceeasi situatie o intampin si eu. Detin o placa SB Audigy. Sunetul isi revine dupa un restart.

Driverul , nu este modat cum trebuie pentru versiunea de windows.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Windows 8 si urmatoarele ( 8.1, 8.1 update 1, 10 ) au paradit sunetul, in special pe ASIO, dar nu numai.

O solutie ar fi dezactivarea serviciilor de maintenanta. S-a discutat in cateva topice de pe arie - legate de utilizarea HDD la 100%, dar e o solutie doar partiala.

Ptr Muzica - sunt ceva mai pretentios, am facut downgrade la 7.

#14
AlinAlinush29

AlinAlinush29

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.05.2011
Salutare am si eu o problema cu driverul audio onboard daca dau drumul mai tare la sistem mi se restarteaza calculatorul...fol un windows 8.1 pro......ma poate ajuta cineva cu probl asta???...multumesc!

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Poate service-ul. N-am mai auzit pana acum ca volumul sistemului sa restarteze un PC.

#16
AlinAlinush29

AlinAlinush29

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.05.2011
sunt pe youtube de exemplu si ascult muzica la volum mediu este ok,dar daca dau volum mai tare  mi se restarteaza pc-ul....ce poate sa fie?

Edited by AlinAlinush29, 28 November 2014 - 22:14.


#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Verifica driverul de retea,si la mine facea probleme driverul wireless de la Intel cand ascultam muzica via BT si faceam trafic intens de retea,imi pocnea sunetul sau nu se transmitea deloc(desi el arata ca merge).In prrincipiu este vorba despre Microsoft Class Scheduler.
http://msdn.microsof...s684247(v=vs.85).aspx
Foloseste un utilitar pentru a verifica latenta DPC

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate