Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Anulare amenda Politia Locala pentru teren nesalubrizat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
adi2203

adi2203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.08.2014
Buna ziua,
In urma cu citiva ani am concesionat de la Primarie 500 mp de teren la marginea orasului, intr-o zona necirculata. Nu am construit nimic pe acest teren, nici macar nu l-am ingradit.
Acum citeva zile, am primit prin posta un proces verbal de contraventie, emis de catre Politia Locala, prin care ma amendeaza cu 3000 RON, pentru nerespectarea OUG 195/2005, art 96, alin. 1, pct. 10 (“obligația proprietarilor și deținătorilor de terenuri cu titlu sau fără titlu, de a lua măsuri de salubrizare a terenurilor neocupate productiv sau funcțional, în special a celor situate de-a lungul căilor de comunicație rutiere, feroviare și de navigație”). In procesul verbal  se constata ca “vegetatia ierboasa este crescuta necontrolat de un timp indelungat. Nu s-au luat masurile necesare si obligatorii de salubrizare, intretinere, cosire si igienizare a terenului”
Mentionez ca nu a fost nici un martor de fata, “nefiind o zona circulata” si s-au executat fotografii. De asemenea agentul de Politie mi-a trecut numele  in dreptul contravenientului.
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Daca trebuiau sa ma anunte si pe mine inainte de a face vizita de constatare?
2. Daca nu trebuia sa mi se dea un termen de rezolvare a situatiei, dupa care sa se aplice amenda?
3. Neexistind grad de pericol social, nu se putea da un avertisment?
4. E legal sa mi se treaca numele in rubrica pentru contravenienti?
5. Procesul verbal se poate anula DOAR in instanta?
Multumesc,
Cu stima,
Adrian Dumitru

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1-3 nu 4-5 da

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Si pentru constructii in paragina se va amenda, nu doar parloagele :)

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Poţi obţine în instanţă anularea dacă  nu ai primit iniţial un avertisment scris .
Lăsarea terenului cu iarbă nu constituie pericol public pentru care să   fii sancţionat ,   trebuie să te prezinţi in faţa instanţei cu acele fotografii efectuate de poliţia locală  şi să te justifici  ori cu lipsă îndelungată ,  ori  să susţii că ameda este exagerată şi făcută cu rea voinţă . Oricum  , nu poliţia locală aplică asemenea sancţiuni ci primăria .

#5
adi2203

adi2203

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.08.2014

 pacopaco1967, on 01 noiembrie 2014 - 15:34, said:

Poţi obţine în instanţă anularea dacă  nu ai primit iniţial un avertisment scris .
Lăsarea terenului cu iarbă nu constituie pericol public pentru care să   fii sancţionat ,   trebuie să te prezinţi in faţa instanţei cu acele fotografii efectuate de poliţia locală  şi să te justifici  ori cu lipsă îndelungată ,  ori  să susţii că ameda este exagerată şi făcută cu rea voinţă . Oricum  , nu poliţia locală aplică asemenea sancţiuni ci primăria .
Multumesc

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Ia te dupa sfaturile care indica faptul ca poti anula in instanta o amenda daca vei dovedi ca ti a fost aplicata cu rea vointa.
de parca amenda nu se aplica cu buna (sau rea) vointa in baza unei legi...

Doamne fereste...

P.s politia locala se afla in subordinea primariei.

Edited by spare-me, 01 November 2014 - 18:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate