Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Otrava șobolani Galați

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Salut
Unde găsesc un magazin în Galați care vinde otravă de șobolani?

#2
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Nu stiu cum e la voi in Galati dar in general pe langa piete gasesti si magazine asa numite farmacii veterinare sau magazine fitosanitare care au de toate.

Edited by Tipiric, 01 November 2014 - 13:53.


#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Daca se poate careva sa da-ti si niste nume de otravuri folosite care au fost eficiente.

#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
In Piata Mare trebuie sa gasesti
Cred ca si patanii moldoveni aduc otrava

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Otravurile in general nu prea sunt eficiente, merg numai pentru cativa sobolani. Daca zona e infestata (numar mare) otravurile nu prea functioneaza.
Pentru un numar mic de sobolani sunt bune cele care actioneaza din prima, pentru un numar mai mare sunt bune cele care actioneaza in doua stagii, adica trebuie consumate de mai multe ori in cateva zile ca sa isi faca efectul. Sobolanii sunt foarte inteligenti, cand gasesc sursa noua de mancare manaca cate putin si asteapta sa vada ce se intampla. Si in plus in general cei batrani si bolnavi mananca primii, ailalti asteapta sa vada ce se intampla cu astia. Daca se simt rau sau o mierlesc atunci niciunul nu se  mai atinge de mancarea respectiva.
Apoi au prostul obicei ca dupa un timp sa devina imuni la otrava respectiva.
Sunt mai multe tipuri de otravuri inclusiv praf care se presara pe unde umbla ei, provoaca mancarimi si ii obliga sa se linga si astfel ingereaza otrava.
Daca situatia e grava atunci cea mai simpla si eficienta metoda e urmatoarea: se prinde un sobolan viu, se stropeste cu benzina si ii se da foc; asta va incepe sa strige foarte tare si sa fuga in colonie fapt care va ingrozi colonia si o va face sa isi mute cuibul; 3-4 luni nu mai ai treaba, dupa care se repeta procedura.

#6
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 Wittmann2, on 01 noiembrie 2014 - 13:38, said:

Salut
Unde găsesc un magazin în Galați care vinde otravă de șobolani?

Probleme cu cainii?!Posted Image

#7
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Nuuuu! Posted Image  Apropo, azi am vazut la mine in zona o haita atacand o femeie cu un baietel mic.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

 marius87ism, on 01 noiembrie 2014 - 13:54, said:

Daca se poate careva sa da-ti si niste nume de otravuri folosite care au fost eficiente.
Otrava standard la pliculet este buna, e foarte atractiva pentru ei, mananca si in 1-2 zile mor (nu imediat, asta e si scopul). Ceilalti sobolani din gasca nu simt cand aia sunt otraviti asa ca poti ataca colonii intregi. Totul e sa plasezi pliculetele in locuri strategice. SUnt albastre sau portocalii dupa marca si caz. Cei de la primarie din Bucuresti ne dau de regula albastre.

Edited by andreic, 01 November 2014 - 14:36.


#9
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Cel mai bun este lipiciul pentru  sobolani. La mine in garaj a intrat unu, am pus lipici(gen prenandez, dar mai dens si lipicios) pe un carton si o bucata de cascaval in mijloc, lam gasit lipit cu pielea aproape smulsa, cum a incercat sa se traga.

#10
jallon

jallon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.06.2009

 Wittmann2, on 01 noiembrie 2014 - 13:38, said:

Salut
Unde găsesc un magazin în Galați care vinde otravă de șobolani?
la capatul troleibuzului in Micro 19

#11
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Sunt mai multe locuri unde gasesti.
Eu am avut firma de deratizare :D

In fine. Daca vrei pentru uzul gospodariei tale, cel mai bine e cu capcane. Din astea gasesti si in piata mare si in Praktiker, Dedeman, etc.
Eu folosesc capcane.
De ani de zile nu am mai avut probleme.

Daca e pentru un subsol de bloc de exemplu, degeaba pui otrava daca nu elimini caile de acces ale sobolanilor/soarecilor. Vei scapa de ei pe moment dar apoi reapar.

Cauta clasicul "grausor" si da-le sa pape. E ieftin si eficient.

Daca nu esti lamurit, nu te descurci, etc, da-mi un mesaj pe pm.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ia legatura cu "chimistii" de pe celalalt topic, poate cerceteaza ei ceva in problema asta....

#13
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Gata, am gasit in Piata Mare din oras ce imi trebuie. Multumesc pentru raspunsuri.

#14
Anca_CT

Anca_CT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.09.2014
Sa ai grija cu otrava de sobolani! Daca ai copil mic sau aniumalut de casa, nu e buna deloc otrava , mai bine pui capcane cum s a aratat mai sus. Si chiar daca nu ai copiul sau animalute de casa trebuie sa ai grija, fiindca aia dupa ce calca prin grauntele alea poit circula pe masa pe care manaci , vase, etc.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Momeala pasta. E buna si are diferite arome. Provoaca stop cardiac la rozatoare prin coagularea sangelui. Eu numai asa ceva folosesc.... Daca sobolanul alapteaza mor si puii pana isi face efectul. Sobolanii morti nu se imput ...se stafidesc.. Uitati de alte otravuri alea sunt McDonald pentru soareci.
PS: Periculos pentru porcii care consuma sobolani morti din cauza plicurilor....Mor si porcii tot de inima.
Eu la cumpar din supermarket gen Cora, Dedeman, Auchan de la raionul de delicatese pentru animale. Sunt diferiti producatori.

Edited by Clovis, 03 November 2014 - 07:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate