Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Sfat achizitie arma AirSoft

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! Sunt nou in acest domeniu si nu am absolut nici o idee ce pistol sa imi cumpar. Am un buget de maxim 150 lei. Daca se poate as dori sa fie ceva ce poate strapunge o doza de bere, adica sa fie destul de puternica. Puteti sa imi recomandati ceva modele? Sa imi mute cineva topicul daca nu am postat unde trebuie.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Doar sa intepi doze de bere vrei? La 150 ron chiar ca prastie in adevaratul sens al cuvantului va fi. Nici chiar. Cu o prastie la 150 ron faci prapad.

#3
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Eu am facut o comparatie cu puterea pe care as dori sa o aibe, nu doar sa treaca bila printr-o foaie a4 ca asta pot sa fac si cu un pistol de 15 lei.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Puterea care sa o aiba... pai, alea mai rasarite au pe la 3J. Alea medii pe la 500 ron au in jur de 2J. Ce zici, daca astea de 150 ron au tot pe la 2J sau chiar 3J mai cumpara cineva bazaconii din alea cat salariul mediu pe economie?

Deci, pe scurt, la 150 ron ce iei ala este. Sunt zeci de modele, comentarii mii. Alege si tu unul din cele mai vandute si baga bile la doza.

LE. Ca mai facut curios, am cautat sa vad ce mai ofera piata. Cele cu co2 sunt ceva mai puternice decat cele cu gaz si un model la 200 ron ( cel mai ieftin plastic ) zice ca sufla cu 1,17J. Adica fâssssss. Poate trece prin doza daca tragi de la mai putin de 1 metru.

Iar ala pe gaz, la 150 ron, fasaie cu vreo 0,35J .

Asa ca mai bine cumperi bile si o teava de 6 mm. Bagi bila pe teava si sufli cu putere. Sunt sanse mai mari sa faci gauri....

Edited by Super Chief, 01 November 2014 - 01:13.


#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Orice pistol airsoft cu arc de pana in 50-70 lei ar trebui sa aiba destula putere sa gaureasca o cutie de bere. Eu m-am jucat cu asa ceva si mi-a fost mila sa trag in porumbeii care imi mozolesc pervazele. Daca nimeream vreunul, sigur ramanea cu sechele.Posted Image

Edited by Lesbianu, 01 November 2014 - 01:10.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
60 m/s ? Sechele? La o bila de 0,12g si tras de la distanta de 3 metri ar fi undeva la 0,05J. Efectiv se caca pe el porumbelul. Pe pervazul tau.

Sper ca stii de gluma.

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

1,17J. Adica fâssssss.
La 3 sau 4 J am gaurit galeata de vopsea pe la 35 - 40 m.  As zice ca gauresti doza de bere, la 15 m, cu 1,7 J.

Edited by Barboso, 01 November 2014 - 01:25.


#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
@Super Chief Eram plin de ura si la max 2 metri de porumb, dar m-a busit mila si nu am experimentat pistolul pe el. Am preferat sa trag in pomi si pereti. Parea ca arunca zdravan bilele... Sa testez pe mine sau sa stau sa fac calculele, no way.

Pentru cutii de bere si distanta mica, eu zic ca ii ajunge un pistol cu arc. Mai departe...initiatorul hotaraste.Posted Image

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Doar daca foloseste bile de 0,2 g si la mai putin de 5m. Este 1,17 ceea ce ii un pic departe de 1,7. Cu ila grea scade viteza mult odata cu distanta implicit si puterea. Plus ca ramane si partea cu ochitul ca la ce traiectorie au ...

Zic aia de puterile alea dar conteaza mult si constructia hop-up-ului plus si a replicii, ca la masuratori in viu cu cronograf nu prea bateau cu teoria.



#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
A, scuze, am citit 1,7 !
Da, cu bile de 0,2 sau 0,25 trageam.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Numai de curiozitate, cu ce scula puscai galetile? Indiscretie de pistolar daca ingadui.

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Dragunov.
Dar si cu un pistol cu aceeasi putere / viteza, tot aia ar fi fost.  Poate ca nu mai nimeream 9/10, ci doar 6/10, dar ma refer la efectul asupra tintei.

#13
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
De asta: http://www.airsoft-c...vertec-new.html si asta http://www.airsoft-c...ng-003-agm.html ce spuneti?

#14
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Am zis mai sus, in general. Ia-le pe amandoua si ai echipament complet.

Vezi ca la pistol iti trebuie si gaz. Spray. Si eventual o punga de 3000 bile.

#15
satanicgem

satanicgem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 02.12.2009
De ce sa-si ia echipament  complet si  replici pe gaz ?
Daca vrea sa ''pac pac'' cutii de bere ii ajunge un pistol.

Daca vrea sa foloseasca echipamentul in meciurile de airsoft sa-i iasa dincap sa achizitioneze de pe acum.

Sfatul meu (pe care l-am primit la randul meu de la altii) : Du-te la un meci ca spectator, vezi cum e apoi la urmatorul inchiriaza niste scule, vezi cum se simt si ia-ti ceva pe placul tau. Nu te arunca direct in a achizitiona ceva ce mai tarziu o sa ajungi sa regreti, dar depinde si ce vrei sa faci cu replica.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca este vorba de achizitie pistol la 500-700 ron sau shotgun la peste 1000 ron, da, ai totala dreptate, trebuie ales cu grija si atentie.

Asa pot sa-i recomand si eu cu caldura sa reconsidere suma investita, urca la un 350-400 ron si pot sa-i fac cateva recomandari prin prisma experientei si cunostintelor. Sunt destule forumuri de softair si ca si aici s-au scris sute de pagini cu teste si experiente catusi de putin relevante de unde poate tria ceva in cateva zile de conspectat.

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Un pistol puternic este revolverul Dan Wesson, full metal. Este interzisă folosirea lui în meciurile de airsoft.

#18
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ii 500 ron, cam departe de investitia colegului.

Ma rog, el decide ce face cu banii.

Uite ca gasii un pachet bunicel. http://www.airsoftie...green-gas-stti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate