Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Banalul 555 - cum functioneaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu ma intereseaza neaparat functionarea lui interna, dar voi fi nevoit sa o inteleg daca vreau sa pricep cum se foloseste. Deci, voi incerca sa zic varza din capul meu de acum, si poate cineva binevoitor imi explica "gaurile".

Partea simpla sunt pinii 1 si 8, GND si, respectiv, VCC. Nici 3 nu e mare lucru, ca pe el este output-ul (de care ar fi dragut sa legam un rezistor). Si de-aici incepe misterul. Din ce m-am prins eu, 555-ul contine niste comparatori legati de pinul 2 (pe care cica il cheama trigger). Cand acest trigger devine HIGH (mai mare de 2/3 din VCC), se deschide pinul 7 care conduce intre pinul 2 si VCC, descarcand condensatorul dintre pinul 2 si GND. Astfel, scade tensiunea pe pinul 2 sult 1/3 din VCC si ciclul se reia cand condensatorul cu pricina se reincarca.

Ce nu pricep eu exact e cand se schimba starea de pe output. Tinand cont de faptul ca exista un flip-flop in 555 care probabil retine starea curenta, as zice ca de fiecare data cand se intampla o descarcare, se schimba si valoarea output-ului. Ce fac restul pinilor, inca nu m-am prins :D.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pe fisa lui o sa gasesti detalii.

#3
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostGady_paul, on 01 noiembrie 2014 - 00:16, said:

Nu ma intereseaza neaparat functionarea lui interna, dar voi fi nevoit sa o inteleg daca vreau sa pricep cum se foloseste. Deci, voi incerca sa zic varza din capul meu de acum, si poate cineva binevoitor imi explica "gaurile".
..................................................................................................................................
Atentie, tehnologia de fabricatie a acestui integrat face mici diferenta intre variantele constructive!

Circuite integrate; manual de utilizare; vol3 explica mai mult decit este necesar. Ai si o gramada de aplicatii functionale 100%.  http://www.okazii.ro...vol-3-a60952078

Edited by barbu78, 01 November 2014 - 01:08.


#4
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View PostPrien, on 01 noiembrie 2014 - 00:31, said:

taticule, la cate carti sau informati pe net exista despre 555..zau ca nu ponta ca sa fac sunt copy paste ..
Si daca matale nu ai inteles cum se incarca, descarca, sau ce face ALO-ul, ...poate e mai bine sa te orientezi spre altceva..
fara suparare...

Spre altceva ce? Asta nu e domeniul meu, o fac in timpul liber ca n-am ce face. Si toti incepem de undeva, ca "matale" nu cred ca te-ai nascut invatat. Eu am aratat ca am incercat, ca n-am venit chiar din plop sa cer mura-n-gura, crezand ca forumul are si el un rol educativ pentru de-astia ca mine care vor sa priceapa si ce e in jur, nu numai ce sunt invatati sa faca. Nu crezi ca era mai productiv pentru intreaga planeta sa scrii un rand util decat 3 in care sa nu zici nimic on-topic?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
http://lmgtfy.com/?q=555

#6
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Gady_paul, te lamureste explicatia?

Attached Files

  • Attached File  E555.pdf   293.92K   40 downloads

Edited by barbu78, 01 November 2014 - 10:43.


#7
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007

Quote

Nu ma intereseaza neaparat functionarea lui interna

Daca vrei sa pricepi cum functioneaza ,nu poti sa nu te intereseze structura lui interna .

#8
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Construiesti echivalentul cu tranzistori:
Attached File  eric_schlaepfer_discrete_ne555_hans_camenzind_tribute_sfw.jpg   105.91K   43 downloads
Apoi, studiezi cum functioneaza un tranzistor, conexiuni de baza EBC, CBE, BCE, parametrii, porti logice, amplificator diferential, si dai, si dai, si tura-vura...pana te ia somnu`.

#9
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View PostGady_paul, on 01 noiembrie 2014 - 00:16, said:

Ce fac restul pinilor, inca nu m-am prins :D.
Eu nu m-am omorît cu funcționarea sa internă.
L-am montat, am respectat schema și gata.
Dacă nu te-ai lămurit spune-mi dacă te pot ajuta cu ceva ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate