Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Diavolul n-a căzut, doar a crezut că s-a sfințit destul.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Ne naștem ca niște îngerași dar, cu primele vorbe și primele comportamente voite, iese la iveală răul. Este bine știut că cei mai cruzi oameni de pe planetă sunt copiii. Empatia se educă, nici un om nu se naște cu ea. Da, suntem o planetă de draci și binele se sădește cu eforturi. Zi de zi, clipă de clipă, pentru cei mai ”norocoși”, sfințirea se capătă cu sudoarea frunții. Și ajunge omul într-o zi, se uită în ”oglindă” și zice ”Măi, da sunt bun. Mai bun de atât nu se poate. Mulțumesc, Doamne, că nu mai sunt ca ceilalți oameni, am minte și știu să o folosesc”, nu fac răul cu intenție și chiar am făcut cutare faptă bună pe care nu oricine ar face-o.” Și rămâne omul mulțumit de nivelul la care a ajuns. Așa de mulțumit că doarme fericit nopțile. Este gata să moară și, de fapt a și murit. Deși continuă să respire și să meargă pe acest pământ, el este mort. A ajuns nivelul maxim la care crede el că poate ajunge. Deși nu are doi metri de pământ deasupra lui, de fapt a căzut deja în groapă și viermii mușcă lacomi din el. În mintea lui, a ajuns la aceeași masă cu cei mai iubiți slujitori ai Creației (dacă este ateu) sau ai Creatorului (dacă crede în vreunul). Exact ca Diavolul!
  De aceea, am ajuns la concluzia că Diavolul nu a căzut niciodată, a rămas același slujitor al lui Dumnezeu, pe aceeași funcție, dar este mort. Mort pentru că-i mulțumit de starea lui de sfințenie.
  Voi, la fel?

Edited by tudorel666, 31 October 2014 - 22:21.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Sa fie sanatos, insa oamenii au primit liberul arbitru, si daca azi un om vrea sa fie cat se poate de bun, iar maine tinde spre raul infinit, intrecand fara margini orice inchipuire anterioara, o sa faca toate astea pe barba proprie.

Edited by loock, 31 October 2014 - 22:11.


#3
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postloock, on 31 octombrie 2014 - 22:09, said:

Sa fie sanatos, insa oamenii au primit liberul arbitru, si daca azi un om vrea sa fie cat se poate de bun, iar maine tinde spre raul infinit, intrecand fara margini orice inchipuire anterioara, o sa faca toate astea pe barba proprie.

Se pare că nu ai înțeles ce am vrut să spun: Diavolul nu a căzut pentru că s-a făcut rău, ci pentru că s-a crezut destul de bun, cât să nu încerce să fie și mai bun.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Tudore

Am vazut ca tie iti priesc temele legate de religie,spiritualitate,biblie,samd.Dupa locatie,care este un mare bullshit,nu ar trebui sa aiba nici o tangenta cu religia crestina.
De altfel,esti combatut cu precizie pe forum pentru inexactitati.Atat crestine cat si spirituale,fara sa aduci argumente "beton" in sprijinul afirmatiilor tale.
Nu am comentat niciodata afirmatiile tale pentru ca nu am avut niciodata argumente ca sa pot purta cu tine o discutie,chiar si in contradictoriu.
Dar afirmatia ta,chiar daca este doar un citat,adica asta ...Este bine știut că cei mai cruzi oameni de pe planetă sunt copiii denota ca in spatele unui nick de pe forum sta un adevarat si real dobitoc.

Fara sa-mi cer scuze,dar ar fi indicat sa lasi ineptiile deoparte.Si de asemenea temele despre care habar nu ai.Adica esi paralel.Nu a fost intentia mea sa te jignesc.Dar dupa umila mea parere esti doar un jalnic comentator.Adica ala care urla in pustiu!!!!!!!!


ps.
Cel mai frumos,cel mai inocent,cel mai grandios produs al omenirii este COPILUL.Atat am putut produce noi ca oameni,fara sa alteram!!!!

#5
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
Pai a cazut deoarece s-a crezut mai decat Insusi Creatorul, a cazut in pacatul mandriei si a fost invidios pe marirea Lui Dumnezeu, pe care ar fi vrut sa si-o insuseasca.
A cazut din Rai, iar acum cu totii stim unde se afla si ce face :P

#6
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postadisz, on 31 octombrie 2014 - 22:43, said:

Tudore

Am vazut ca tie iti priesc temele legate de religie,spiritualitate,biblie,samd.Dupa locatie,care este un mare bullshit,nu ar trebui sa aiba nici o tangenta cu religia crestina.
De altfel,esti combatut cu precizie pe forum pentru inexactitati.Atat crestine cat si spirituale,fara sa aduci argumente "beton" in sprijinul afirmatiilor tale.
Nu am comentat niciodata afirmatiile tale pentru ca nu am avut niciodata argumente ca sa pot purta cu tine o discutie,chiar si in contradictoriu.
Dar afirmatia ta,chiar daca este doar un citat,adica asta ...Este bine știut că cei mai cruzi oameni de pe planetă sunt copiii denota ca in spatele unui nick de pe forum sta un adevarat si real dobitoc.

Fara sa-mi cer scuze,dar ar fi indicat sa lasi ineptiile deoparte.Si de asemenea temele despre care habar nu ai.Adica esi paralel.Nu a fost intentia mea sa te jignesc.Dar dupa umila mea parere esti doar un jalnic comentator.Adica ala care urla in pustiu!!!!!!!!


ps.
Cel mai frumos,cel mai inocent,cel mai grandios produs al omenirii este COPILUL.Atat am putut produce noi ca oameni,fara sa alteram!!!!

Da, sunt un dobitoc care gândește: cel mai inocent, cel mai grandios produs al omenirii, copilul, este cea mai crudă ființă de pe această planetă. Pentru că nu răutatea omoară, ci neștiința, inocența, prostia!

#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2014 - 21:55, said:

Empatia se educă, nici un om nu se naște cu ea.
More bullshit.
Empatie s-a vazut si la animale.

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkolfleading, on 31 octombrie 2014 - 22:56, said:

More bullshit.
Empatie s-a vazut si la animale.

WOW!

#9
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View Posttudorel666, on 31 octombrie 2014 - 22:55, said:

Da, sunt un dobitoc care gândește....

Parerea ta. Ai atins exact pragul de autosuficienta de care vorbesti in primul post. Restu-s balarii.

#10
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
A cazut in , ce?

#11
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014
Mare tie gradina..

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postnicu131, on 01 noiembrie 2014 - 00:17, said:

A cazut in , ce?

În autoadmirație.

View Postkolfleading, on 31 octombrie 2014 - 22:56, said:

More bullshit.
Empatie s-a vazut si la animale.


Tu știi ce este aceea empatie? Dă-mi un exemplu de empatie la animale.

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Posttudorel666, on 01 noiembrie 2014 - 12:47, said:

Tu știi ce este aceea empatie? Dă-mi un exemplu de empatie la animale.
http://en.wikipedia.org/wiki/Empathy
http://en.wikipedia....athy#In_animals

#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkolfleading, on 01 noiembrie 2014 - 21:42, said:


Tu citiși, vere, ce-mi dăduși mie?

”Yet, despite this evidence for empathy-induced altruistic motivation, egoistic explanations may still be possible.”

Deci, în primul rând, această ”empatie”, nu numai că, dacă există, este un sentiment indus, învățat, nicidecum născut, dar se pare că este doar o presupunere, cealaltă explicație fiind că-i doar o manifestare de pur egoism. Nu era mai simplu să recunoști că te-ai grăbit să-ți dai cu părerea? Mai ales că ți-a durat ceva să cauți articolul.

Edited by tudorel666, 01 November 2014 - 22:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate