Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Scrisoare Deschisa Viitorului Presedinte al Romaniei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Stimate Domnule Presedinte,
Desi in acest moment nu stiu cum te cheama, pentru ca alegerile inca nu au avut loc, totusi imi permit sa iti scriu, complet lipsit de speranta ca vei citi aceste randuri sau ca iti va pasa vreun pic de ceea ce iti scriu.
Ma numesc Victor Balas si sunt un biet platitor de taxe si impozite al acestei tari. Sunt unul din cei care iti platesc tie salariul, masina, benzina, utilitatile, secretara, bodyguarzii, intretinerea si in general iti platesc tie toate cheltuielile.
Eu sunt unul din cei care iti platesc tie deplasarile, mancarea, hartia pe care scrii (daca scrii) sau cerneala pe care o folosesti atunci cand semnezi cate o hartie cu care imi schimbi mie viata.
Iti scriu aceste randuri pentru ca am obosit sa fiu bataia de joc a celor care traiesc din banii mei. Am obosit sa ma intalnesc zilnic cu oameni care imi povestesc abuzurile la care sunt supusi de cei din subordinea Dumneavoastra. Am obosit sa aud cum confratii mei de suferinta (platitorii de taxe) sunt calcati in picioare de Organele Statului si cum in tara asta exista o diferenta uriasa intre A AVEA DREPTATE si A TI SE DA DREPTATE.
Iti scriu, stiind ca nu vei face nimic pentru noi. Stiu ca dupa ce vei ajunge la Putere, prima ta grija va fi sa rasplatesti pe cei care te-au sprijinit financiar in campanie. Stiu ca te vei inconjura de pupincuristi si lingai, unul mai incompetent decat altul, care ne vor rade in nas toata ziua de pe ecranele televizoarelor.
Stiu ca nu-ti va pasa de noi, pulimea care stam cu orele blocati in trafic pentru ca nu se oboseste nimeni sa faca niste sosele pe care sa circulam civilizat, in timp ce tu, intr-o coloana oficiala cu girofare, vei trece in goana peste noi, grabindu-te sa ajungi la “Resedinta de Vacanta”.
Stiu ca nu iti va pasa de bolnavii de cancer ce se sting cu zile din cauza lipsei banilor, in timp ce vei promulga legi ale Guvernului, prin care sute de milioane de Euro (bani care care ar salva mii de vieti) vor fi directionati catre Firme de Partid prin aprobarea unor investitii absolut inutile.
Stiu ca pentru tine parerea noastra nu conteaza decat odata la 5 ani, atunci cand vei veni din nou, cu caciula intinsa ca sa ne ceri votul, iar noi, ca o masa amorfa, trepanata si hipnotizata o sa ti-l dam.
Stim ca esti ca un porumbel, care atunci cand esti jos ne ciugulesti din palma, iar cand te vei ridica, te vei caca in capul nostru, dar totusi, milioane dintre noi te vor vota . Si apoi vor regreta, dar in preajma alegerilor, dupa ce le vei da cate o galeata si un fular, vor uita tot ce ai facut in 5 ani si te vor stampila din nou.
Tinand cont de cele de mai sus si fiind constient ca parerea mea nu face in ochii Augustei Tale Fiinte, nici cat 2 cepe degerate, totusi imi permit sa iti dau cateva sugestii pe care evident le vei ignora … Dar macar eu imi fac datoria.
Domnule Presedinte, sa stii ca Educatia este un factor foarte important in dezvotarea unei tari. Un popor bine educat poate ca nu va vota asa cum vor cei care sunt la Putere, dar va ridica aceasta tara si nivelul de trai al locuitorilor ei.
Un popor care va avea ca modele de viata un Brancusi, un Cioran, un Ionescu, un Iorga sau un Titulescu, in locul unor modele precum Becali, Bianca Dragusanu, Daniela Crudu, Sexy Braileanca sau Guta, va fi un popor care va pune tara asta acolo unde merita in constiinta universala.
Domnule Presedinte, sa stii ca mobilitatea este un factor de dezvoltare al unei tari. Oamenii trebuie sa ajunga repede si in siguranta dintr-un loc in altul, pentru ca viata o cere. Este inuman sa faci cu masina de la Satu Mare la Bucuresti, la fel de mult cat faci de la Satu Mare la Munchen ! Zeci de mii de vieti pierdute pe soselele patriei ar fi fost salvate, daca ar fi existat niste drumuri normale. Oamenii nu mor “din cauza vitezei mari” – asa cum repeta obsesiv tutele de la TV, ci din cauza ca sunt obligati sa circule cu viteza mica o perioada mai mare de timp, din cauza starii drumurilor.
Atunci cand trebuie sa ajungi de la Bucuresti la Baia Mare si stai 3 ore blocat pe Dealul Negru si Valea Oltului, in spatele unei coloane de camioane care se deplaseaza cu 5 km/h si nu ai posibilitatea sa depasesti, esti tentat sa risti … si atunci …
Domnule Presedinte, fiecare tara are valorile si elitele ei. Medicii, Inginerii, Profesorii bine pregatiti sunt oameni care ridica o tara si trebuie respectati. Stiu ca nu iti pasa ca medicii emigreaza pe capete de foame, in timp ce mii de oameni mor cu zile din cauza lipsei de asistenta medicala. Stiu ca nu iti pasa ca ingineri bine pregatiti pleaca sa lucreze pentru firme din afara tarii si ca in general 90% din tinerii cu pregatire superioara se gandesc sa plece.
Stiu ca iti doresti ca sa ai o tara de analfabeti, bigoti, usor de manipulat, pe care sa ii folosesti atunci cand ai nevoie de voturi , dar ei nu iti aduc plus valoare in tara ! Poate ca nu iti pasa, dar hai sa iti spun un pont: cu cat e tara mai bogata, cu atat ai mai mult de FURAT !!!
Imbogateste tara si o sa poti fura mai mult !!! O sa ai de unde ! Construieste autostrazi ! E mult de furat acolo si nu prea se cunoaste … Fura 1.000.000 EUR/km si construieste 1500 km ! Vezi cat ai de furat ???
Construieste si modernizeaza spitale ! Poti fura din constructie, din achizitia de echipamente …
Plateste bine medicii ! Un medic fericit te va lauda clientilor lui si iti vei atrage voturi ! Plateste bine profesorii ! Un profesor bine pregatit si platit corespunzator va forma generatii de oameni care te vor vota !
Eu te las sa furi, cu singura conditie sa faci ceva si pentru tara asta … De 25 de ani insa, predecesorii tai s-au inconjurat doar de oameni care doar au furat fara a face nimic in schimb. Si asta ma enerveaza
In concluzie, Domnule Presedinte eu desi te platesc pe tine si toata camarilla din jurul tau, nu o sa te respect atat timp cat imi vei demonstra ca interesele tale personale sunt mai presus de interesele tarii asteia (cat a mai ramas din ea). Nu o sa te respect atat timp cat o sa te vad mai des la TV inconjurat de interlopi decat o sa te vad in compania Sefilor de Stat sau Guvern ai lumii. Nu o sa te respect atat timp cat vei profera atacuri la adresa adversarilor politici, in loc sa cauti solutii de mediere, pentru ca tu esti Presedinte al ROMANIEI nu doar a 5.000.000 de oameni care te-au votat. De fapt … nu cred ca o sa te respect vreodata !
Fara stima (deocamdata)
Victor Balas

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Posted Image Cam kilometrica scrisoarea! Posted Image Oare care dintre candidati va citi aceasta scrisoare?Posted Image

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Vom vedea...Posted Image Eu am reusit s-o scriu,sper ca reusesc si altii s-o citeasca Posted Image

Edited by Adi blondu, 31 October 2014 - 20:36.


#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
E bine, e buna, e ok !

Singura greseala e andrisantu' !

Ponta trebuia sa o citeasca, acu doi ani jumate !

#5
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Președintele nu face autostrăzi și nu crește niciun salariu. Sper ca Dl. Iohannis să facă presiuni pentru federalizarea României.

#6
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Ghinion. Poate o sa si raspunda la ea. Posted Image

Altminteri autorul ii scrie viitorului presedinte despre trecutul lui Basescu...cam incoerent.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Adi blondu, on 31 octombrie 2014 - 20:34, said:

Vom vedea...Posted Image

Posted Image Dar tu cui i-ai adresat scrisoarea deschisa: lui Puie Monta sau lui Klaus Johannis?Posted Image

#8
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

 wattu, on 31 octombrie 2014 - 20:36, said:

Președintele nu face autostrăzi și nu crește niciun salariu. Sper ca Dl. Iohannis să facă presiuni pentru federalizarea României.

Nu ajunge sa faca nici o presiune, stai linistit.

Dar si daca cumva indrazneste sa faca vreo presiune in directia federalizarii Romaniei zboara la garaj mai repede ca Basescu.

#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 xmanyacs77, on 31 octombrie 2014 - 20:36, said:

Dar tu cui i-ai adresat scrisoarea deschisa: lui Puie Monta sau lui Klaus Johannis?
Viitorului Presedinte...care va fi.....Posted Image  ???

Edited by Adi blondu, 31 October 2014 - 20:40.


#10
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 fanariotul, on 31 octombrie 2014 - 20:37, said:

Dar si daca cumva indrazneste sa faca vreo presiune in directia federalizarii Romaniei zboara la garaj mai repede ca Basescu.
Conform cărei legi ?

#11
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Nui bine cu regimu semiprezidential mai bine parlamentar pur. in cea ce ce priveste scrisoare este cam naiva , nu le pasa nici unuia dintre candidati de ce vor oamenii , se duc acolo ( Cotroceni ) sa se imbogateasca si sa i imbogateasca si pe cei apropiati !
Cat despre cine va fi presedintele , asta nu stiu, doar atata stiu ca va avea initialele  Numelor V.V.P. :D

Edited by SucreBolivar88, 31 October 2014 - 20:44.


#12
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003

 wattu, on 31 octombrie 2014 - 20:39, said:

Conform cărei legi ?

Aia se cheama Constitutie si nu lege.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Ce viseaza ala cu Dealu Negru ? Acolo sunt benzi duble la urcare pentru trafic greu. Sa astepte pana se face autostrada, pardon drumule "xpress" ca nu va mai fi autostrada... daca vrea mai mult Posted Image

Edited by andreic, 31 October 2014 - 20:48.


#14
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 fanariotul, on 31 octombrie 2014 - 20:44, said:


Aia se cheama Constitutie si nu lege.

Așa, și cum zboară mai exact ? Ca să zboare trebuie să calce strâmb. A face presiune nu înseamnă a călca strâmb.

 andreic, on 31 octombrie 2014 - 20:46, said:

Ce viseaza ala cu Dealu Negru ? Acolo sunt benzi duble la urcare pentru trafic greu. Sa astepte pana se fafce autiostrada, pardon drumule xpress ca nu va mai fi autostrada... daca vrea mai mult Posted Image

Nici Dacia nu va mai fi dacă nu va mai fi autostradă.

#15
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014
Permite-mi sa te citez: "[...]Un popor care va avea ca modele de viata un Brancusi, un Cioran, un Ionescu, un Iorga sau un Titulescu[...]".
Din cei cinci, trei nu s-au afirmat / realizat in tara, iar al patrulea (Titulescu) s-a bucurat de apreciere mai mult in strainatate decat in tara. Concluzia logica: daca vrei sa fii apreciat, stii ce ai de facut.
In rest, tot respectul, un text de maxim bun simt. Pacat de text cu asemenea "adrisant" ... Ca oricat de optimist as fi, imi cunosc prea bine compatriotii si imi cam inchipui pe cine or sa puna stampila. Si, la final, cu scuzele de rigoare, te rog adu-ti aminte de Mark Twain care spunea (in gluma) ca isi scrie textele stand in picioare si le citeste stand intr-un picior.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E o scrisoare frumoasa dar doar atat, un fel de urlet surd .

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
,,Scrisori pentru președinte ", te-ai inspirat din titlul acestei emisiuni de la Tvr1 ?

#18
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 argonaut, on 31 octombrie 2014 - 20:35, said:

E bine, e buna, e ok !

Singura greseala e andrisantu' !

Ponta trebuia sa o citeasca, acu doi ani jumate !

Mai bine ca n-a citit-o! Folosea combinatiile alea de taste (Ctrl+A, Ctrl+C, Ctrl+V) si la urma zicea ca el a scris-o. Posted Image
Acu' m-am prins! Cand folosea (Ctrl+V) credea ca V-ul e de la Viorel. Sau Victor. Inseamna ca omu' nu-i vinovat! Si noi, ca prostii, l-am injurat degeaba pe Grajdan ...

Edited by Ion_Pribeagu, 31 October 2014 - 21:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate