Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Google AdSense - Cateva intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Salut!

Am un cont de YouTube care are in total ~400.000 vizualizari si vreo 1000 vizualizari constante pe zi. Stiu ca e putin, insa contul creste in continuare. Bun, eu am optiunea de a lega contul cu Google AdSense, pt. a incasa bani de pe urma reclamelor care apar in clipurile mele. Okay, am cateva intrebari si as vrea sa-mi raspunda cineva care face bani din YouTube, nu persoane care n-au nicio idee si posteaza comentarii de genul ''Nu castigi nimic, mars la munca si lasa asta!''

1. Cam cat se castiga? Eu am inteles ca in jur de 1 dolar/euro per 1000 vizualizari. Sau se castiga doar in urma click-urilor pe reclame?

2. Dupa cat timp incepi sa primesti acesti bani?

3. Am vazut ca poti extrage banii doar dupa ce ai strans 70 euro sau 100 dolari. Se mai percep taxe la acesti bani? Cat faci, atat o sa si primesti?

4. Se vor contoriza si clipurile in care, de exemplu, folosesc coloana sonora a unei melodii care are copyright, insa eu spun in clip si in descriere ce melodie este si ca nu am niciun drept asupra ei?


Multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
1. Depinde de canalul tau si de continutul reclamelor. Se castiga in urma vizualizarii reclamelor (peste 5 sec) sau in urma clickurilor pe reclame.
2. Banii ii poti solicita imediat cum atingi pragul (de 70E daca nu ma insel).
3. Nu se percepe nimic, insa ar fi bine sa declari acele venituri.
4. La acele clipuri de obicei iti este scos cu totul sunetul, la abateri repetate iti poate fi inchis contul.

Edited by gumball3000, 31 October 2014 - 19:41.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

View Postgumball3000, on 31 octombrie 2014 - 19:39, said:

3. Nu se percepe nimic, insa ar fi bine sa declari acele venituri.

Declarate si platite taxele... 32% daca nu esti angajat.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postgumball3000, on 31 octombrie 2014 - 19:39, said:

1. Depinde de canalul tau si de continutul reclamelor. Se castiga in urma vizualizarii reclamelor (peste 5 sec) sau in urma clickurilor pe reclame.
2. Banii ii poti solicita imediat cum atingi pragul (de 70E daca nu ma insel).
3. Nu se percepe nimic, insa ar fi bine sa declari acele venituri.
4. La acele clipuri de obicei iti este scos cu totul sunetul, la abateri repetate iti poate fi inchis contul.

View PostLensFlare, on 31 octombrie 2014 - 19:45, said:

Declarate si platite taxele... 32% daca nu esti angajat.
Hmm, sa declar acele venituri? Unde? Si ce taxa mi se va percepe, 32%? Si se ce intampla daca nu le declar? Imi puteti explica mai in detaliu?

Edited by Robiacs, 31 October 2014 - 20:37.


#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
La ANAF, declaratia 200. Daca nu le declari faci evaziune fiscala...

#6
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostRobiacs, on 31 octombrie 2014 - 19:32, said:

Salut!

Am un cont de YouTube care are in total ~400.000 vizualizari si vreo 1000 vizualizari constante pe zi. Stiu ca e putin, insa contul creste in continuare. Bun, eu am optiunea de a lega contul cu Google AdSense, pt. a incasa bani de pe urma reclamelor care apar in clipurile mele. Okay, am cateva intrebari si as vrea sa-mi raspunda cineva care face bani din YouTube, nu persoane care n-au nicio idee si posteaza comentarii de genul ''Nu castigi nimic, mars la munca si lasa asta!''

1. Cam cat se castiga? Eu am inteles ca in jur de 1 dolar/euro per 1000 vizualizari. Sau se castiga doar in urma click-urilor pe reclame?

2. Dupa cat timp incepi sa primesti acesti bani?

3. Am vazut ca poti extrage banii doar dupa ce ai strans 70 euro sau 100 dolari. Se mai percep taxe la acesti bani? Cat faci, atat o sa si primesti?

4. Se vor contoriza si clipurile in care, de exemplu, folosesc coloana sonora a unei melodii care are copyright, insa eu spun in clip si in descriere ce melodie este si ca nu am niciun drept asupra ei?


Multumesc!
Ce cont de youtube ai ? Pune un link sa vedem.

#7
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu conteaza ce canal am. Conteaza ca pana la urma am fost acceptat in AdSense, urmeaza sa incasez de pe urma clipurilor.

#8
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostLensFlare, on 31 octombrie 2014 - 20:57, said:

La ANAF, declaratia 200. Daca nu le declari faci evaziune fiscala...

Ma lasi? Evasiune fiscala la 70€, pe cand altii nu declara nimic nici la 10.000!
Sunteti dusi cu barca.
Prostu` si saracu sa tot plateasca taxe si bogatii sa tot fure fara numar! Halal Romanie!

View PostRobiacs, on 31 octombrie 2014 - 19:32, said:

1. Cam cat se castiga? Eu am inteles ca in jur de 1 dolar/euro per 1000 vizualizari. Sau se castiga doar in urma click-urilor pe reclame? Depinde de reclame, depinde din  ce tara se da click pe reclama

2. Dupa cat timp incepi sa primesti acesti bani? De obicei imediat dupa ce esti acceptat in adsense. Daca intr-o luna (1nov-30nov) faci 70€, banii iti vin acasa prin 20...30 dec

3. Am vazut ca poti extrage banii doar dupa ce ai strans 70 euro sau 100 dolari. Se mai percep taxe la acesti bani? Cat faci, atat o sa si primesti? Nu se percep taxe, comisionul de transfer i-l platesc ei, tu primesti exact suma afisata in adsense

4. Se vor contoriza si clipurile in care, de exemplu, folosesc coloana sonora a unei melodii care are copyright, insa eu spun in clip si in descriere ce melodie este si ca nu am niciun drept asupra ei? Mai bine stergi videoclipurile acelea. Folosind semnul © fara drept de autor, mai rau iti faci tie. Descrierea e zero, tu indradevar trebuie sa dovedesti ©!


Multumesc!


#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@loveparade, nu conteaza suma, ca e 1 EUR ca e 1.000.000 EUR tot evaziune fiscala se numeste. In rest nu comentez ca nu are rost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate