Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

au dat proba timpului noile metode de operatii pentru hernie?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sint utilizator de net ....deci stiu sa citesc !
anul trecut dupa ce mi-a aparut o hernie ombilicala de mici dimensiuni , nedureroasa dar pe care o simteam (simteam cind trece ceva prin gaura aceea) am hotarit sa ma operez ca sa fie rezolvata problema din fasa ..
am cautat pe doctor bun .ro ...am ales un chirurg care avea cele mai bune pareri din br (eu sint din br)
m-am operat ...eu initial voiam plasa ca de am citit ca afara se pune plasa din prima ...si am si un prieten care sa operat in spania si i-a pus plasa din prima .
medicul ales de mine m-a convins ca nu este nevoie de plasa ca de sint tinar si recidiva este foarte rara  si exista riscul de neacceptare..etc. m-a convins .
am facut operatia dar la 2 luni am facut recidiva putin mai mare ca hernia initiala ...
am fost la dinsul si mi-a recomandat inca o operatie la care sa se suprime buricul....asta imi pare mie rau ca nu mi-a fost prezentat tot sistemul de operatii ca eu din prima alegeam operatia cea mai de rezistenta ...
in fine.. am vazut citiva herniologi pe net care au informatii multe despre operatiile de hernie si unde cu 3000 te operezi dar eu nu vad pe net nici o parere sau pareri de fosti pacienti care sa zica ca totul este ok...
medicul meu mi-a zis ca nu trebuie sa ma iau dupa tot ce citesc  si ca este exclus sa se bage plasa care sa fie in contact cu intestinele ca face aderente ...
deci care este adevarul??ce ma sfatuiti ca eu nu mai stiu si mi e frica ca o sa ma operez din nou si iara se rupe la anul....

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Iti pot spune ca eu am hernie inghinala operata in copilarie, acum vreo 15 ani sau poate un pic mai mult si care n-a recidivat si nu m-a suparat pana in ziua de azi. Evident, pe vremea aia intre spital si carmangerie nu era nici o diferenta vizual, si cred ca nici optiunile medicale disponibile nu erau nici pe departe alea de acum.

In cazul meu, dupa 24 de ore am fost pe picioare si procedura in sine a fost comfortabila (anestezie totala). Nu pot zice ca am simtit ceva dupa, vreodata, sau ca identific vreo disfunctionalitate.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
omule nu inteleg raspunsul tau ...Posted Image

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsilesax, on 31 octombrie 2014 - 19:12, said:

medicul meu mi-a zis ca nu trebuie sa ma iau dupa tot ce citesc  si ca este exclus sa se bage plasa care sa fie in contact cu intestinele ca face aderente ...
deci care este adevarul??ce ma sfatuiti ca eu nu mai stiu si mi e frica ca o sa ma operez din nou si iara se rupe la anul....
Nu se pune niciodata plasa daca nu este cu adevarat necesar, pot aparea probleme. Plase am vazut ca se pune numai la obezi cu hernii mari si batrani... daca tie ti se rupe cu una doua inseamna ca problema e in alta parte, dieta, lipsa sport pentru intarirea musculaturii si slabirii etc...
Deasemenea niciodata nu se face contact cu intestinul Posted Image Exista un sac in zona ombilicala (imi scapa numele lui acuma daca-mi amintesc iti scriu) in care stau intestinele, el se coase primul rand dupa aia restul. Hernia poate fi doar la cel sac sau poate fi mai grava cu penetrare. In general la chestii gen 2-4cm nu se pune problema de plasa.
Eu am avut si hernie inghinala in 2003 si ombilicala in 2010. La cea ombilicala din start s-a pus problema eliminarii buricului intrucat dupa hernie ramane multa piele si oricum e mai bine ca peretele sa aibe rezistenta uniforma, buricul fiind un punct slab. Nici nu zici ca am avut vreodata buric, peretele e intarit, fac aproape zilnic ridicari cu musculatura burtii fara probleme.

Edited by andreic, 31 October 2014 - 19:38.


#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La cea ombilicala din start s-a pus problema eliminarii buricului intrucat dupa hernie ramane multa piele si oricum e mai bine ca peretele sa aibe rezistenta uniforma, buricul fiind un punct slab. Nici nu zici ca am avut vreodata buric, peretele e intarit, fac aproape zilnic ridicari cu musculatura burtii fara probleme......asa mi sa zis dupa recidiva..
sint obez dar cu hernie mica ca dimensiuni ....miscare fac intruna ca sint legumicultor ..printre altele ..
momentan port briu cu o proteza din lemn facuta de mine care intra in buric si nu ii da voie sa se umfle..
din ianuarie pina acum m-am invatat cu ea ...de nu imi mai vine sa ma operez...
mi-e frica sa nu fac iara recidiva......

Edited by silesax, 31 October 2014 - 19:50.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Proba timpului... dupa 30 de ani de la o operatie de apendicita (peritonita). Muschiul taiat nu s-a mai refacut niciodata complet, aderente. Poate cu plasa aveam mai multe sanse pentru o refacere completa... dar acum 30 de ani nu exista asa ceva.

Edited by bumpocbum, 31 October 2014 - 20:09.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Iti spuneam ca eu m-am operat de inghinala acum >15 ani cu tehnica acelor ani de la stat. Si nu a fost grav, si nu am nici pe dracu, si in conditiile astea nu stiu daca mai e motivata folosirea de vreo tehnica speciala in circuitul privat. As putea paria ca oricare chirurg a pierdut numaratoarea a cate a operat deja si e deja rutina si la Vascautii din dos, daca au sectie de chirurgie.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbumpocbum, on 31 octombrie 2014 - 20:08, said:

Proba timpului... dupa 30 de ani de la o operatie de apendicita (peritonita). Muschiul taiat nu s-a mai refacut niciodata complet, aderente. Poate cu plasa aveam mai multe sanse pentru o refacere completa... dar acum 30 de ani nu exista asa ceva.
Nu s-a refacut din cauza ca ti-a fost sectionat si un nerv pesemne si n-a mai avut semnal/excitatie. E inerent dar cateodata se da peste nervi mai importanti. Si eu la inghinala am avut lipsa sensibilitate la atingere in zona pana s-a reprogramat creierul. Sa vezi ce senzatie cand vrei sa te scarpini undeva si nu gasetsi locul, te scarpini in jur dar nu poti atinge locul unde chipurile te mananca :P

View Postsilesax, on 31 octombrie 2014 - 19:47, said:

din ianuarie pina acum m-am invatat cu ea ...de nu imi mai vine sa ma operez...
mi-e frica sa nu fac iara recidiva......
Daca nu o repari complet cat esti tanar o sa fie mai rau dupa aia pe masura ce avansezi in varsta.

Edited by andreic, 31 October 2014 - 20:34.


#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
apropo ....dupa operatie simteam ca am ceva in partea stiga in zona soldului ..??!!!!
i-am zis si doctorului ,..mi a zis ca o fi de la manevrarea de catre brancardieri ....dar eu nu stiu ce sa mai cred
ca simt si acum  la un an de le operatie si inainte nu simteam nimic...

#10
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Plasa se foloseste de cel putin 15 ani !
LOL! Unde dracu' I-ai gasit pe astia de nu pot repara o gaura de-i zice hernie ombilicala ?! Auzi, sa scoata buricul! Vai de noi!!!!! Miau, miau!

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsebulbus, on 31 octombrie 2014 - 19:25, said:

Iti pot spune ca eu am hernie inghinala operata in copilarie, acum vreo 15 ani sau poate un pic mai mult si care n-a recidivat si nu m-a suparat pana in ziua de azi. Evident, pe vremea aia intre spital si carmangerie nu era nici o diferenta vizual, si cred ca nici optiunile medicale disponibile nu erau nici pe departe alea de acum.

In cazul meu, dupa 24 de ore am fost pe picioare si procedura in sine a fost comfortabila (anestezie totala). Nu pot zice ca am simtit ceva dupa, vreodata, sau ca identific vreo disfunctionalitate.
Inseamna ca aia din "carmangerie" operau mai bine ca astia de acum....

Edited by I2O, 01 November 2014 - 11:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate