Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare instalare linux

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Salut,

Am si eu o intrebare cu privire la instalarea unei distriburii linux. Ce ar fi mai recomandat, sa instalezi linux pe aceiasi partitie cu windows-ul sau sa il instalezi pe o partitie separata? Cand mi-am formatat HDD-ul mi-am facut partita pt windows de 100 GB insa aici nu ar mai fi prea mult spatiu. Mai am una de 400 GB care este ceva mai libera insa as vrea sa stiu daca in cazul in care instalez linux pe ea mai este posibil sa folosesc spatiul ramas liber de pe windows.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Pe aceeasi partitie cu Windows-ul nu prea ai cum sa instalezi, ai nevoie de partitii separate (nu ntfs). Poti totusi sa testezi intr-o masina virtuala, VMWare Player de exemplu.

Edited by LensFlare, 31 October 2014 - 16:08.


#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
linuxul va fi capabil sa acceseze datele tale din windows fara problema (nu si invers este valabil)
Oricum, trebuie sa ai o patitie pentru linux. Iti recomand sa iti faci o partitie libera de 8Gb inainte sa de apuci de treaba....

nu conteaza unde este pe disk .... la final sau la inceput, linuxul este cababil sa booteze de oriunde.

Edited by Mihai_3, 31 October 2014 - 16:13.


#4
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Formateaza restul de disk cu in alte doua partitii 300gb pt media si 100gb la sfarsit pt linux. Acolo vei instala linux, la installer selectezi acea partitie si o sa-si fac el singur si home si swap.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
recomandabil ar fi sa utilizezi acea distributuie (daca nu esti acomodat deloc cu .. ) linux in varianta live cd. dupa ce te obisnuiesti, o poti instala linistit "alaturi" de win, normal, asa cum au scris si ceilalti, pe partitii dedicate (/, swp, home).

#6
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Am mai folosit linux dar nu in dual bootcu windows.

rinser: Crezi ca este de ajuns 100 de GB pt linux? Pe windows nu prea ma ajung...
Pana acum am incercat Ubuntu si Mint iar acum as incerca putin Fedora.
Si cum adica isi face singur swap si home?:D De obicei eu facem ca aici..http://11pi.wordpres...lez-linux-mint/   sa inteleg ca nu e prea ok?:)

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postadi94, on 31 octombrie 2014 - 16:05, said:

Am si eu o intrebare cu privire la instalarea unei distriburii linux. Ce ar fi mai recomandat, sa instalezi linux pe aceiasi partitie cu windows-ul sau sa il instalezi pe o partitie separata? Cand mi-am formatat HDD-ul mi-am facut partita pt windows de 100 GB insa aici nu ar mai fi prea mult spatiu. Mai am una de 400 GB care este ceva mai libera insa as vrea sa stiu daca in cazul in care instalez linux pe ea mai este posibil sa folosesc spatiul ramas liber de pe windows.

In primul rand am mutat subiectul din "Live CD / Boot CD / Rescue Disk", deoarece nu are legatura cu aria.
In al doilea rand, recomandarea mea ar fi sa nu instalezi Linux pe aceeasi partitie cu Windows. Oricum aceasta te-ar limita doar la wubi.
Deci cel mai bine este sa instalezi Linux pe langa Windows, adica pe o partitie separata sau pe celalalt HDD.
Ar fi bine sa ne spui exact cat spatiu liber mai ai pe fiecare HDD si daca HDD-urile sunt GPT sau MBR.

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
100 GB ar fi ok pentru Linux, faci / de vreo 10-15 GB și restul /home, vei putea accesa partițiile ntfs și evident viziona filmele, asculta muzica, și altele la fel stocate pe aceste partiții de windows.
Swap (2-3 GB) faci doar dacă ai puțin RAM, < 4 GB, sau dacă folosești hibernarea/ hybrid sleep.

Dacă citești pe aici vei găsi destule informații.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Datele de pe partitiile NTFS vor putea fi accesate din Linux. Si invers se poate prin instalarea unor programe 3rd party, cea mai recomandabila fiind aplicatia de la Paragon (Paragon ExtFS for Windows).

Edited by _-_, 31 October 2014 - 18:24.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O masina virtuala ar fi cel mai simplu. Te-ai plictisit de linux stergi "imaginea" si gata. Un linux "adevarat" nu il "suporta" pe Bill Gates Posted Image .
https://help.ubuntu.com/community/Wubi

Edited by bumpocbum, 31 October 2014 - 18:52.


#11
nlg

nlg

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.02.2012

View Postbumpocbum, on 31 octombrie 2014 - 18:43, said:

Un linux "adevarat" nu il "suporta" pe Bill Gates Posted Image .
Lasa ca-l iubeste indianul pe Linux: https://pbs.twimg.co...m3lIEAA93jM.jpg
http://www.theregist...ft_cloud_event/

#12
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011

View Post_-_, on 31 octombrie 2014 - 18:21, said:

In primul rand am mutat subiectul din "Live CD / Boot CD / Rescue Disk", deoarece nu are legatura cu aria.
In al doilea rand, recomandarea mea ar fi sa nu instalezi Linux pe aceeasi partitie cu Windows. Oricum aceasta te-ar limita doar la wubi.
Deci cel mai bine este sa instalezi Linux pe langa Windows, adica pe o partitie separata sau pe celalalt HDD.
Ar fi bine sa ne spui exact cat spatiu liber mai ai pe fiecare HDD si daca HDD-urile sunt GPT sau MBR.

Am un singur hard de 1TB(GPT) si mai am o partirie de 400 GB aproape libera.

View Postshogun1, on 31 octombrie 2014 - 18:23, said:

100 GB ar fi ok pentru Linux, faci / de vreo 10-15 GB și restul /home, vei putea accesa partițiile ntfs și evident viziona filmele, asculta muzica, și altele la fel stocate pe aceste partiții de windows.
Swap (2-3 GB) faci doar dacă ai puțin RAM, < 4 GB, sau dacă folosești hibernarea/ hybrid sleep.

Dacă citești pe aici vei găsi destule informații.

Ram am 16 GB...din punctul asta de vedere nu cred  ca e o problema.

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din punctul meu de vedere chiar si 100GB este o partitie prea mare pentru Linux. Ai deci spatiu suficient. Deoarece spui ca partitia de 400 GB este aproape libera poti muta provizoriu tot cea ai pe ea pe partitita cu Windows sau pe un disk extern, apoi sa stergi partitia de 400 GB (ca sa nu te complici cu resize-ul partitiei de 400 GB + mutarea ei) si sa partitionezi restul disk-ului pentru Linux + inca o partitie libera (a patra partitie) pe care sa o faci extinsa si sa creezi in ea disk-uri logice.

Pentru ca ai si Windows recomand instalarea boot loaderului pe partitia root a lui Linux.

#14
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Deci hai sa vad daca am inteles:D
Spui sa-mi formatez partitia de 400 si din ea sa fac 2 ok? Nu prea am inteles faza cu a patra partitie cu discuri logice si m-ai pierdut putin si la faza cu boot loader-ul pe partitia root.  Daca ai putea sa imi mai dai putine detalii ti-as fi recunascator sau chiar un link ca sa-ti fie mai usor si tie:D. Scuze daca stresez :D

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
man, fa o partitie logica de max 100 G. pe asta o imparti in 3, din care 1=root (/) de 20-30 G, 2=swap (swp) de 2X ramul instalat, 3= "my documents" (home) restul. daca te joci (cu mare grija) cu partition managerul din linuz, iti va fi mult mai usor.

#16
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
ok,mersi

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deoarece nu ai precizat ca folosesti un HDD partitionat GPT si EFI BIOS, am presupus ca ca HDD-ul este MBR. Aceasta inseamna ca poti avea maxim 4 partitii primare, deci nu poti crea decat cel mult inca doua partitii primare pentru Linux pentru ca sa iti ramana disponibila o partitie primara pe care sa o partitionezi NTFS si sa pui la loc datele initiale sau sa o faci extinsa pentru a putea crea mai multe disk-uri logice in ea (de exemplu pentru swap + alta pentru datele care erau initial pe ea). Poate exista o singura partitie extinsa (la sfarsitul disk-ului) care poate contine mai multe disk-uri logice (care sunt tot partitii, doar ca nu sunt bootabile).

Bootloader-ul este programul care incarca sistemul de operare. In cazul lui Linux acesta este in general grub (grub 2). Grub-ul poate fi instalat in MBR-ul HDD-ului sau pe alta partitie primara (care trebuie marcata ca bootabila - de obicei aceasta este facut automat de programul de partitionare), preferabil chiar pe partitia "principala" de instalare a lui Linux ("/" sau root, radacina). Cel de-al doilea caz este recomandabil numai atunci cand ai dual-boot cu Windows. Cand instalezi alegi modul custom de instalare (nu automat) si faci manual partitionarea. De exemplu, daca instalezi Ubuntu sau derivate nu alegi "Install alongside Windows", ci "Do something else" si partitionezi disk-ul cum doresti din meniul lui Gparted (programul de partitionare).

Edited by _-_, 01 November 2014 - 07:31.


#18
adi94

adi94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 06.11.2011
Am incercat insa am ceva probleme la instalare. In primul rand cand instalez imi aparea doar o singura zona de memorie libera de vreo 200 MB. Am facut ca in tutorialul asta la inceput [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xzUKCApxfRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si acum imi gaeste oartitia de 400 pe care vreau sa o instalez insa cand incerc sa configurez atat manual cat si automat imi da eroare.

http://postimg.org/gallery/p9hhl6n4/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate