Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Procesor 32/64 biti

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Am o nelamurire. Procesoarele sunt fabricate default sa mearga pe 32 si pe 64 biti?
Cel pe care il am acum in sistem este achizitionat in 2008, nu mai stiu ce model, ceva AMD, dar pentru ca voiam sa-mi instalez OS pe 64 biti, ma gandeam la un upgrade. In special procesor, placa de baza si video.
Intrebarea e: procesorul este dedicat pt 64? Sau pot lua orice ca se preteaza? Placa de baza la fel? pt. 64? Sau sa caut numai compatibilitati cu procesorul si video?
Multumesc.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Vezi niste intrebari scrise cu rosu?

Raspunde la cele 5 intrebari.

#3
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
Toate procesoarele x86 ce se fabrica la ora acutala sunt pe 64 biti.
Nu-i obligatoriu sa rulez aplicatii/OS-uri pe 64 biti...sunt capabile si de 32biti. De fapt...cred ca poti instala si OS-uri pe 16 biti (DOS etc)
Ca sa-ti faci o idee..64biti in esenta inseamna registrii din CPU pot tine date pe 64biti...
Ca sa-ti faci idee: RAX ii registru general...pe 64biti. EAX ii registru general pe 32biti...si de fapt ii doar jumateatea superioara a lu' RAX. AX ii pe 16 biti...si ii jumatatea superioara a lu' EAX...etc

ATENTIE! aici vorbesc de tot ce vine de la AMD si Intel, via din cate stiu eu mai fabrica inca procesoare pe 32biti.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu exista pentru publicul larg procesoare pe 64 biti .
Acelea sunt dedicate pentru supercomputere speciale , candva  HP  fabrica aceste tipuri de procesoare in computere scalare .

 bolovan, on 31 octombrie 2014 - 11:28, said:

Toate procesoarele x86 ce se fabrica la ora acutala sunt pe 64 biti.
Nu-i obligatoriu sa rulez aplicatii/OS-uri pe 64 biti...sunt capabile si de 32biti. De fapt...cred ca poti instala si OS-uri pe 16 biti (DOS etc)
Ca sa-ti faci o idee..64biti in esenta inseamna registrii din CPU pot tine date pe 64biti...
Ca sa-ti faci idee: RAX ii registru general...pe 64biti. EAX ii registru general pe 32biti...si de fapt ii doar jumateatea superioara a lu' RAX. AX ii pe 16 biti...si ii jumatatea superioara a lu' EAX...etc

ATENTIE! aici vorbesc de tot ce vine de la AMD si Intel, via din cate stiu eu mai fabrica inca procesoare pe 32biti.
Intel nu fabrica procesoare pe 64 biti ci procesoare care  au capacitatea de a  lucra cu instructiuni si date pe 64 biti , si asta e cu totul altceva de procesoarele pe 64  biti .

Edited by pacopaco1967, 31 October 2014 - 11:30.


#5
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
Cred ca faci o mica confuzie:
Intel Pentium 4 64 bit nu era gandit pentru registstrii pe 64 bit...era o "carpaceala".
Dar...intern...procesoarele de mult nu mai lucreaza in 32biti (de fapt...unitatea in vigula mobila de mult nu mai lucreaza nici in 64 biti...cam toate sunt gandite pentru 128biti)
Mai mult, banuies ca te referi la procesorul PA-8000 (de la hp)...care stia de 64biti...dar la fel ca si procesoarele din ziua de astazi...era arhitectura interna

#6
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
@seb, nu au relevanta cele 5 raspunsuri.
@bolovan si @pacopaco, n-am inteles nimic, sorry.

ideea e: pot ramane cu procesorul meu vechi din 2008 si instala windows pe 64? sau imi trebuie mai nou?

#7
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Dar ce model de procesor ai?

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 adds, on 31 octombrie 2014 - 11:45, said:

@seb, nu au relevanta cele 5 raspunsuri.
Daca vrei sfaturi despre ce sa cumperi, au relevanta.

Daca vrei sa discuti despre arhitectura procesoarelor de la 8086 incoace, exista alte sectiuni pentru asta.

#9
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 serox_3, on 31 octombrie 2014 - 11:50, said:

Dar ce model de procesor ai?
Athlon 64 x2 Dual Core Porcessor 5200+ 2.70 Ghz

@seb, nu vreau sfat despre ce sa cumpar. nu inca. vreau sa stiu DACA TREBUIE sa cumpar altul.

Edited by adds, 31 October 2014 - 12:01.


#10
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Poti instala OS pe 64 biti.

Edited by serox_3, 31 October 2014 - 12:02.


#11
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 adds, on 31 octombrie 2014 - 11:59, said:

Athlon 64 x2 Dual Core Porcessor 5200+ 2.70 Ghz

De la ce crezi ca vine "64" din numele procesorului?

#12
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010

 adds, on 31 octombrie 2014 - 11:45, said:

@seb, nu au relevanta cele 5 raspunsuri.
@bolovan si @pacopaco, n-am inteles nimic, sorry.

ideea e: pot ramane cu procesorul meu vechi din 2008 si instala windows pe 64? sau imi trebuie mai nou?
Este imposibil ca procesorul tau din 2008 sa nu suporte instructiuni pe 64biti. Ce este atat de dificil de inteles? sunt informatii banale care puteai sa le afli si singur.

#13
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
Stiu ca in unele tari ii banat, si multe religii il contestat...chiar ii considerat lucrarea satanei, dar cauta aici http://www.google.com si o sa ramai uimit cum din primul link primesti raspunsul.

Edited by bolovan, 31 October 2014 - 12:06.


#14
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 adds, on 31 octombrie 2014 - 11:59, said:

Athlon 64 x2 Dual Core Porcessor 5200+ 2.70 Ghz

@seb, nu vreau sfat despre ce sa cumpar. nu inca. vreau sa stiu DACA TREBUIE sa cumpar altul.
Pana in postul asta nu ai spus ce procesor ai.

Daca intr-adevar asta vroiai sa intrebi, trebuia sa precizezi ce procesor ai acum inca din primul post (unde ai zis doar ca ai un procesor AMD si te gandesti sa cumperi altceva - si nu doar un alt procesor ci "ma gandeam la un upgrade. In special procesor, placa de baza si video").

#15
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 Seb, on 31 octombrie 2014 - 12:01, said:

De la ce crezi ca vine "64" din numele procesorului?
m-am gandit la asta si am intrebat pe cineva. mi s-a raspuns ca nu are legatura 64 de pe procesor cu 64 biti.
Imagineaza-ti ca eram lamurita daca aveam raspunsul deja.
@orion, daca puteam afla si singura, n-as mai fi postat aici, in special din cauza celor `care raspund ca tine. nu ma pricep la asta, nu-mi merge google/bing, adica sunt cam in ceata. in fine....

@serox, multumesc

 Seb, on 31 octombrie 2014 - 12:11, said:

Pana in postul asta nu ai spus ce procesor ai.

Daca intr-adevar asta vroiai sa intrebi, trebuia sa precizezi ce procesor ai acum inca din primul post (unde ai zis doar ca ai un procesor AMD si te gandesti sa cumperi altceva - si nu doar un alt procesor ci "ma gandeam la un upgrade. In special procesor, placa de baza si video").
ok, in cazul in care nu mai era bun ce am eu deja, era valabila treaba cu uprgade-ul. credeam ca se subintelege.
oricum, am primit raspuns. merci

@bolovan, dupa cum am spus nu-mi merge google/bing, nimic sa pot cauta.
m-as fi lipsit de dialogurile astea daca as fi avut un raspuns.

#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cum arata restul calculatorului? Cat RAM ai? Ce sistem de operare pe 64 bit vrei sa instalezi (Windows, Linux)?

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Ciudat este mai usor sa dai un banal search pe google decat sa deschizi un topic pe Softpedia.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

 pacopaco1967, on 31 octombrie 2014 - 11:29, said:

Nu exista pentru publicul larg procesoare pe 64 biti .
Acelea sunt dedicate pentru supercomputere speciale , candva  HP  fabrica aceste tipuri de procesoare in computere scalare .

Intel nu fabrica procesoare pe 64 biti ci procesoare care  au capacitatea de a  lucra cu instructiuni si date pe 64 biti , si asta e cu totul altceva de procesoarele pe 64  biti .

1. Alea ptr supercomputere sunt cu totul altceva, au alta arhitectura.
2. Intel a fabricat pana anul asta procesoare server cu arhitectura pura pe 64 de biti, dar a renuntat la ele.

 adds, on 31 octombrie 2014 - 11:45, said:

@seb, nu au relevanta cele 5 raspunsuri.
@bolovan si @pacopaco, n-am inteles nimic, sorry.

ideea e: pot ramane cu procesorul meu vechi din 2008 si instala windows pe 64? sau imi trebuie mai nou?

Aveau, in sensul ca cien posteaza aici trebuei sa vina cu toate detaliile posibile.
A durat destul pana au reusit sa scoata de la tine ce procesor ai, ca sa-ti poata raspunde corect la intrebare.

Si cum nu ai spus inca nici cata memorie ai, e posibil sa nu ai ce face cu procesor pe 64 de biti.
Adica daca nu ai minim 4 Gb, e inutil sa pui SO pe 64.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate