Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panasonic DVD S700

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Buna!

De curand am achizitionat un DVD Panasonic S700. E OK.

Problema e ca nu am reusit nicicum sa redau subtitrarea de pe usb. Am incercat diferite formate: srt, ssa, sub, txt. Mereu acelasi mesaj: "format nesuportat". Mentionez ca am denumit si avi-ul si subtitrarea identic.
Ma poate ajuta cineva cu specificatii privind parametrii necesari pentru ca subtitrarea sa fie redata de acest DVD.

Multumiri si imi cer scuze daca am postat in locul nepotrivit.

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Pagina 11...http://www.panasonic...ca/DVD-S700.pdf

#3
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Multumesc gicaru, dar informatile oferite de manual sunt foarte succinte: "(For the United Kingdom, Ireland, Eastern Europe and South Africa) Subtitle text file is supported. - cazul meu. (For others) Subtitle text file is not supported."

Ma gandeam ca cineva a reusit sa vizoneze filme cu subtitrare de pe usb si ma poate ajuta cu informatii foarte concrete.

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
UTF 8?

#5
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Am incercat: utf8, win1250, win1251, unicode1200, zadarnic. Nu a functionat cu nici un tip de codare.

#6
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
muxeaza  atunci filmul cu subtitrarea, cu mkvmerge gui


http://www.youtube.com/watch?v=yaTVOJMWBfw

Edited by gicaru, 31 October 2014 - 12:32.


#7
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Datorita duratei procesului de muxare si a resurselor cerute, exclud deocamdata aceasta varianta. Multumesc pentru implicare, gicaru!

#8
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
cu placere, dar sa stii ca nu este chiar asa, un fil de cativa gb dureaza la vreo 10 min. muxarea.

Edited by gicaru, 01 November 2014 - 09:58.


#9
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Am reusit sa redau subtitrarea la filmele de pe usb pe playerul mentionat. Mai mult, Panasonic DVD S700 reda corect diacriticele, respectiv literele ş, ţ etc.
Din nefericire, fonturile sunt foarte mici, albe si nu am reusit sa le schimb pozitionarea pe ecran sau culoarea.

Pentru cei interesati, parametrii subtitrarii sunt: SubRip(.srt), denumit identic cu avi-ul, codat 1252 Western Europe (Windows) si playerul setat pe subtitrare Latin2.

Multumit de reusita, nu am incercat si alte setari...

Succes tuturor celor care se confrunta sau s-au confruntat cu aceasta problema si multumiri tuturor celor care fac posibil acest forum, moderatori si respondenti. O mentiune speciala pentru gicaru, caruia ii multumesc inca o data pentru implicare.

#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
super, totusi n-as crede sa nu fie posibila modificarea fontului ca marime si pozitie, incearca review-uri si forumuri, pe afara, search o intrebare in engleza si vezi ca o sa-ti intre multa informatie, bafta!

#11
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 06.12.2006
Te chinui degeaba cu subtitrarea externa. Acelasi tip de font pentru subtitrare am la un TV Panasonic - mic, culoare alba, fara contur negru ingrosat.
Asta se intampla daca folosesc un fisier video cu sub extern. In schimb la fisiere video (mkv) cu sub intern, subtitrarea este aproape buna - font mare si mai bine conturat.
Pentru fisiere video (avi) trebuie sa incluzi subtitrarea in fisier cu aviaddxsubs.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate