Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

alimentare hdd cu baterii?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
va salut!am o curiozitate...dar sa incep cu inceputul.la pc ul meu am facut o proba sa vad ce poate face o pana de curent.in timpul functionarii pc ului (idle) am oprit sursa de la butonul ei din spate.
hdd ul avea weak sectors inainte de "experiment" iar dupa oprirea brusca provocata au aparut 44 de bad uri.
dilema mea e: hdd ul e alimentat de la sursa,dar daca avea si o baterie/acumulator/ceva pus intre mufa de alimentare de la sursa si mufa hdd ului,ceva care,dupa oprirea curentului de la sursa, ar opri hdd ul incet,scazand curentul treptat in cca 10 secunde,sa zicem,astfel incat oprirea lui sa nu mai fie brusca ci lina,s-ar mai crea bad uri?
cine cunoaste,ce parere aveti ? :)

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Ce te faci cu restul componentelor care nu primesc curent? Ce te faci cu comenzile care le primeste hdd-ul? Daca ultima nu a fost "bre, du-te la culcare" ci a fost "cauta-mi asta cat de repede poti?"
Cum ramane cu celelalte componente care sunt afectate de variatiile bruste ale curentului?
De ce sa umblii cu improvizatii sau mai bine zis cu solutii partiale la o problema care oricum este rezolvata cum trebuie prin alte solutii? Ma refer la UPS.
UPS-urile sunt deja foarte ieftine si te protejeaza suficient cat sa inchizi pc-ul cu totul cum trebuie.

#3
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
UPC:

[ http://i01.i.aliimg.com/photo/v36/391569217/500va_1500va_offline_ups_for_computer_with.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ca sa nu amintim si de UPSurile cu interfata USB care permit calculatorului sa se inchida automat, dar sigur.

 dilimandri, on 31 octombrie 2014 - 01:11, said:

ar opri hdd ul incet,scazand curentul treptat in cca 10 secunde,sa zicem,astfel incat oprirea lui sa nu mai fie brusca ci lina,s-ar mai crea bad uri?
Acesta este un non-sens. Nu exista asa ceva in electronica legat de HDDuri. HDDurile necesita comenzi de shutdown(park).

 gicaru, on 31 octombrie 2014 - 01:24, said:

UPC:
UPC = Uninterruptible Power Cupply?

Edited by dexterash, 31 October 2014 - 01:32.


#5
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
odata si o data, tot tre sa crape de la ceva!

#6
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 dexterash, on 31 octombrie 2014 - 01:25, said:

UPC = Uninterruptible Power Cupply?

monsiur scrim...monsiur, citim, s-a dus degetu' de la pronuntia fonetica C(S), aproape automat, sorry!Posted Image

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
da, da, ia o baterie cu litiu si conecteaz-o pe ramura de 12v.

(nu sunt raspunzator pt nicio paguba cauzata)

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 dexterash, on 31 octombrie 2014 - 01:25, said:

HDDurile necesita comenzi de shutdown(park).
Ii preferabil sa il opresti asa. Hdd-urile de acum 15-20 ani necesitau neaparat park, mai ales modelele cu stepper motor pe capetele de citire/scriere. Modelele de azi cu voice coil au park automat in momentu cand alimentarea cade. Capetele is mutate automat in zona de siguranta si ii activat mecanismu de blocare. Curentu necesar ii luat deobicei de pe motoru care invarte platanele folosit in faza asta ca generator. Exista mai multe solutii constructive de parcare automata inafara de asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gtAJTb0WFUI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Riscurile de zgariere a platanelor si distrugere a capetelor is mai reduse da probabilitatea de aparitie a erorilor logice ii tot mare. Am avut un HDD fara nici un defect si dupa o intrerupere a curentului avea 2500 sectoare realocate, vreo 2000 in pending, calibration retry count era la 32768, asta imediat la urmatoarea bootare.
La butonu din spate nu umbli numa dupa ce ii oprit calculatoru!
Daca chiar vrei acumulator o idee ar fi un rack extern cu alimentare + backup la 12V si conexiune cu pc pe usb, da nu stiu daca exista asa ceva de cumparat. Trebuie verificat numa daca hardisku parcheaza in momentu cand ai pc oprit si mufa usb ii in el.

Edited by gabyxm, 31 October 2014 - 07:38.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc mult tuturor pentru reply!  am inteles acum cum sta treaba cu hdd urile.UPS urile incep de pe la 200ron,eu ma gandeam la ceva ieftin  pana in 50ron doar pt salvarea(sa nu se stearga) datelor de pe hdd,celelalte componente se cumpara,datele sunt mai importante.
Bun,am inteles utilitatea unui UPS.
Banuiesc ca nici la ssd uri nu se poate face o improvizatie,nu?chiar daca nu au nevoie de park am inteles ca sunt mai sensibile decat hdd urile.

#10
wizard5

wizard5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.03.2007
ce idei au unii.......vorba cuiva , la un moment dat tot crapa ceva :) hdd din ziua de azi au protectie !

#11
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 wizard5, on 31 octombrie 2014 - 10:53, said:

ce idei au unii.......vorba cuiva , la un moment dat tot crapa ceva Posted Image hdd din ziua de azi au protectie !

Protectie la ce?

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
la BTS-uri

#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
La aia ma gandeam si io cand am pus intrebarea Posted Image)

Edited by gabyxm, 31 October 2014 - 19:34.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cu protectectie sau nu cert este ca s-au creat bad-uri dupa intreruperea curentului....
curiozitatea m-a impins sa caut info despre bts uri :))

Edited by dilimandri, 31 October 2014 - 22:46.


#15
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ok, te lamuresc si promiti ca nu mai pui nicio intrebare stupida?
hardul tau deja era bolnav, cand i-ai taiat tensiunea s-au creat niste baduri logice, adica sectoarele alea s-au corupt. la un hard sanatos nu se intampla asa ceva.
ssd-urile sunt foarte sensibile la pierderile de tensiune. eu am busit unul cand l-am decuplat de la usb (era intr-un rack extern, se busise o memorie flash din cele 16 existente si asta ii bloca controllerul).

nu poti pune nimic intermediar, nicio baterie, condensator sau ce mai visezi tu. iar tensiunea nu trebuie sa scada treptat, are nevoie de tensiune fixa. subtensiunea il buseste.
cumpara un UPS sau alt hard SANATOS

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rasistu, on 01 noiembrie 2014 - 08:07, said:

ok, te lamuresc si promiti ca nu mai pui nicio intrebare stupida?
hardul tau deja era bolnav, cand i-ai taiat tensiunea s-au creat niste baduri logice, adica sectoarele alea s-au corupt. la un hard sanatos nu se intampla asa ceva.
ssd-urile sunt foarte sensibile la pierderile de tensiune. eu am busit unul cand l-am decuplat de la usb (era intr-un rack extern, se busise o memorie flash din cele 16 existente si asta ii bloca controllerul).

nu poti pune nimic intermediar, nicio baterie, condensator sau ce mai visezi tu. iar tensiunea nu trebuie sa scada treptat, are nevoie de tensiune fixa. subtensiunea il buseste.
cumpara un UPS sau alt hard SANATOS
promit! :)
multumesc mult pt amabilitate si informatii!
puteti inchide topicul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate